Daně v Česku platit chceme, ale zatím to nejde, tvrdí právník Betfairu

Betfair navrhuje řešení, aby se situace kolem internetových sázkových kanceláří vyjasnila.

26 2011
Budeme u vás platit daně a další povinné poplatky, ale musíte přistoupit na kompromis, vzkazují zahraniční sázkové kanceláře českým politikům. "Nepřijatelný je pro nás hlavně požadavek registrace hráčů v kamenných pobočkách," říká Martin Lyčka z právního oddělení britské sázkové burzy Betfair.

V Česku na internetu působí mnoho zahraničních sázkových kanceláří, které nemají licenci od českého ministerstva financí. To ale lidem nevadí - tyto společnosti totiž většinou mívají vyšší kurzy, a tak sázkaři neřeší, jestli na českém trhu podnikají legálně.

"Přitom je v našem zájmu tento stav změnit. Nechceme, aby o nás někdo říkal, že podnikáme nelegálně. Jenomže za současného stavu to zkrátka nejde," uvedl Lyčka v telefonickém rozhovoru z Londýna.

Zahraniční sázkové kanceláře na českém trhu

Přečtěte si v týdnu i další články k tématu

UŽ VYŠLO: Působí zahraniční sázkovky v Česku legálně? Spor zatím nemá řešení
Středa: Interview s Petrem Knybelem, ředitelem české sázkové kanceláře Tipsport
Čtvrtek: On-line rozhovor s Martinem Lyčkou (čtenářům odpoví od 14 hodin)

Proč?
Nejdřív se musí změnit česká legislativa. Nepřijatelné jsou pro nás hlavně dvě věci - povinnost provádět registraci hráčů v kamenných pobočkách a taky nechceme v Česku stavět datové centrum, které po nás politici chtěli kvůli kontrole. Obě věci jdou zařídit efektivněji tak, že budou spokojené obě strany.

Betfair

Představení společnosti

Je největší sázkařskou burzou na světě. To znamená, že kurzy tvoří sami uživatelé, kurzy jsou vyšší než obyčejně a Betfair si účtuje jen procenta z výhry.

Jako jedna z mála sázkových společností známých i v Česku, nemá Betfair sídlo na Maltě nebo Gibraltaru, ale ve Velké Británii, kde si vybudoval značný respekt.

Přesto - stejně jako ostatní zahraniční hráči - v Česku neplatí ani daně, ani další povinné poplatky. Nesplňuje totiž požadavky ministerstva financí, aby mohl zažádat o licenci. Nepřekonatelnou podmínkou jsou kamenné pobočky.

Kdyby na to čeští politici přistoupili, požádáte o českou licenci?
Rozhodně bychom to zvažovali. Obecně je politikou Betfairu žádat o licence a platit daně ve státech, kde nabízí své služby, pokud je místní legislativa komerčně přijatelná.

Proč vlastně ty dvě hlavní podmínky?
Působíme jako on-line byznys a není únosné, abychom měli v sedmadvaceti zemích Evropské unie kamenné pobočky. A co se týče datového centra - neznamená to, že bychom státu odpírali přístup k datům, které potřebuje. To jde ale zařídit i na dálku, a nemusíme je kvůli tomu stavět v Česku.

Co z toho stát bude mít, když na tyto podmínky přistoupí?
V současné době od nás nemá ani korunu. Když se změní zákony a my budeme moct za rozumných podmínek získat licenci, daně v Česku samozřejmě odvádět budeme. Nastavení jasných pravidel by navíc bylo výhodné úplně pro všechny strany - pro nás, stát, sázkaře i české sázkové společnosti.

Shodujete se v tom i s ostatními zahraničními sázkovkami, které v Česku nabízí služby?
Nemůžu mluvit za ostatní, ale jsem přesvědčený o tom, že ani sázkové kanceláře jako Bwin, Bet-at-home nebo Sportingbet by s placením daní a sponzorských aktivit nemusely mít problém. Nepochybně by na tom stát vydělal nějaké peníze, které teď nemá. Už před dvěma lety jsme se společností Bwin měli na nutnost změnit českou legislativu stejný názor a nepředpokládám, že se něco zásadního změnilo.

Jak si tedy změnu zákona představujete?
Když politici hájí kamenné pobočky, argumentují, že tím minimalizují možnost sázet lidem pod osmnáct let. Jenomže to je omyl. Z hlediska důvěryhodnosti si Betfair nemůže dovolit, aby u nás mladiství sázeli. Máme proto přísné kontroly a využíváme i nezávislé zdroje - nejsem si jistý, že to samé probíhá i na kamenné pobočce. A datová centra? My samozřejmě dáme státním úředníkům ke všem datům, která budou potřebovat, přístup. Kvůli tomu ale snad nemusíme umisťovat naše servery do Česka, ne?


Je vůbec v Česku politická vůle s patovou situací něco udělat?
Minulý rok jsem se zúčastnil i vyjednávání na českém ministerstvu financí. Tehdy to vypadalo, že by se mohly ledy prolomit, ale pak byly volby, všechno to nějak usnulo, a v současné chvíli se nic neděje.

A vy po změně toužíte? Přeci jen současný stav vám nahrává v tom, že nemusíte nic platit.
To je sice pravda a stávající stav to v zásadě dovoluje, ale je na odpovědnosti každé společnosti, aby v Česku odváděla daně, když tam podniká. Pokud by se navíc upravil zákon, byli by mnohem lépe chráněni i čeští hráči, kteří už teď u zahraničních společností sázejí.

On-line rozhovor

Máte nějaký příklad evropského státu, jak by to v České republice mohlo vypadat?
V tomto ohledu bych rád vyzdvihl Dánsko nebo Španělsko. Oběma stačí, že máme sídlo v Evropské unii a nenutí nás, abychom sídlili u nich. Ve Španělsku po nás chtějí jen daňového zástupce, se kterým regulátor - stát - komunikuje. To je mnohem schůdnější než zakládat místní pobočky nebo umístit servery přímo v zemi. Jak Dánsko, tak Španělsko samozřejmě budou mít ke všem datům přístup, jen ta datová centra nemusíme mít na jejich území.

Co kdyby se stal přesný opak a stát zahraniční sázkové kanceláře zakázal?
Za takových podmínek bychom zvažovali, zda nepřistoupit k soudní cestě. Podle nás je naše působení v Česku v souladu s právem Evropské unie, které garantuje volný pohyb služeb. Pokud by čeští politici skutečně chtěli internetové sázení zakázat, ať se podívají do Spojených států - tam tento zákaz jenom podporuje rozvoj černého trhu.

Takže nesouhlasíte, že jsou české sázkové kanceláře vůči vám znevýhodněny?
Dokážu se vžít do jejich situace a kdybych byl v jejich kůži, tak bych říkal to samé. Ale oni zase nereflektují to, že my jsme ochotni v Česku platit daně, jen se musí změnit zákony tak, aby byla daná jasná pravidla pro naše působení v Česku.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz