Bude se letiště jmenovat po Václavu Havlovi? Či po Jágrovi? Vsaďte si

BUDE SE PO NĚM JMENOVAT LETIŠTĚ? Lidé chtějí po zesnulém exprezidentu Václavu Havlovi pojmenovat ruzyňské letiště. Teď na to vypsali kurzy i bookmakeři Tipsportu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

31 2012
Jak zvečnit památku bývalého prezidenta Václava Havla, který zesnul loni v prosinci? Režiséra Fera Feniče napadlo, že by se po Havlovi mohlo jmenovat pražské Letiště Ruzyně. Experti sázkové kanceláře Tipsport si myslí, že název Letiště Václava Havla ponese ruzyňské letiště ještě do konce letošního roku. U Fortuny si jde vsadit i na jiné osobnosti českých dějin.

Bookmakeři Tipsportu na možnost, že se pražské letiště přejmenuje, vypsali velmi nízký kurz - 1,02:1. U Fortuny je jen o tři setiny vyšší. Na to se v podstatě nevyplatí sázet, protože v kamenné pobočce vám případná výhra ani nepokryje manipulační poplatek a na internetu získáte je velmi malou částku.

"Jsme přesvědčeni, že v dohledné době bude vyslyšen většinový názor společnosti pojmenovat pražského letiště po tak významné osobnosti, jakou bezesporu byl Václav Havel," vysvětluje situaci hlavní bookmaker společnosti Ladislav Pavlis.

Letiště Václava Havla?

kurzy Tipsportu na přejmenování Letiště Praha - Ruzyně

Název pražského letiště k 1. březnu 2012
Letiště Praha Ruzyně  1,50
Letiště Václava Havla  2,25

Název pražského letiště k 1. červenci 2012
Letiště Praha Ruzyně  3,00 (2,60)
Letiště Václava Havla  1,30 (1,40)

Název pražského letiště k 1. lednu 2013
Letiště Praha Ruzyně  10,00 (7,00)
Letiště Václava Havla  1,02 (1,05)

Název pražského letiště k 1. dubnu 2012 (Fortuna)
Letiště Praha Ruzyně                     1,01
Letiště Jaromíra Jágra                      68
Letiště Karla Gotta                          109
Letiště Václava Klause                    666
Letiště Vladimíra Remka                1978
Letiště Jaroslava Tvrdíka                 800
Zeman/Šloufovo letiště                 7196

Jeho tvrzení se opírá o internetovou petici na stránkách letistevaclavahavla.cz, kde souhlas s přejmenováním podpisem vyjádřilo přes 80 tisíc lidí. A lidé stále přibývají. S Feničovým nápadem souhlasí také vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová.

Vysoký proto není ani kurz na to, že se ruzyňské letiště bude jmenovat po Havlovi do začátku prázdnin. Pokud si myslíte, že byste mohli na letní dovolenou v červenci vyrazit už z Letiště Václava Havla, může si vsadit s kurzem 1,30:1.

S přejmenováním kromě veřejnosti, Havlových blízkých a třeba pražské radnice souhlasí také ministr dopravy Pavel Dobeš, který chce, aby se tímto tématem zabývala vláda na únorovém zasedání.

Konečné slovo bude mít resort financí jako většinový akcionář pod vedením Miroslava Kalouska.

Bookmakeři Tipsportu však už moc nevěří tomu, že by se podařilo přejmenovat největší české letiště do konce února. Kurz je nižší (1,50:1) na to, že Letiště Ruzyně bude mít starý název. Varianta s Havlovým jménem má kurz 2,25.

Kalousek každopádně řekl: "Bude-li si to většina politické reprezentace a větší část společnosti přát, mohu hrdě říci, že jsme, jako majoritní akcionář, připraveni. Známe náklady, jsme připraveni technicky." Ministr financí dodal, že by to vyšlo na 15 milionů korun.

Expresnímu vyřízení vůle části lidu by mohla nahrávat zkušenost z ciziny. Letiště v New Yorku totiž pojmenovali po J. F. Kennedym už 24. prosince 1963, tedy zhruba měsíc po Kennedyho smrti.

Fotogalerie

Po Havlovi už se jmenuje základní škola v Poděbradech a v Polsku ulice. Uvažuje se i o přejmenování některého divadla.

Recesisté navrhují pojmenovat po bývalém prezidentovi toho současného Václava Klause. Herec Petr Čtvrtníček se zase lidí v kampani ptal, jestli má syna pojmenovat křestním jménem Havel.

Právě akce recesistů zřejmě inspirovali bookmakery sázkové kanceláře Fortuna.

Ti kromě kurzů na přejmenování letiště po Václavu Havlovi vypsali také příležitosti na další známé Čechy. Ovšem s nadsázkou. Navíc datum přejmenování by mělo být letos na apríla.

S kurzem 68:1 si můžete vsadit na hokejistu Jaromíra Jágra. "Nic proti Havlovi, ale ve světě nás reprezentuje hlavně Jágr a v Německu Gott. Letiště by se mělo jmenovat po některém z nich," proběhlo v diskuzi o přejmenování letiště na sociální síti Facebook. Na zpěváka Karla Gotta je vypsán kurz 109:1. (Číslo je součtem Gottova věku - 72 let - a počtu získaných Zlatých slavíků - 37).

Tvrdík

Že by se jmenovalo letiště po současném prezidentovi Klausovi? Experti z Fortuny tomu věří v "ďábelském" kurzu 666:1. Vsázet lze také na Jaroslava Tvrdíka, který jako šéf ČSA v roce 2005 údajně způsobil ztrátu letecké společnosti až 800 milionů. Právě takový je kurz na něj.

"Po volbách může tato pravděpodobnost výrazně vzrůst," poznamenává Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

A na co si vsadíte vy?

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz