Zpěvu se nebál, nazpíval ruskou hymnu

22 2000
P r a h a - Králem čtvrtečního večera sportovních hvězd byl sice oštěpař Jan Železný, který si z Žofína odnesl obě hlavní ceny, ale byl i obor, ve kterém se nechal zastínit. Zpěv! Sportovcům totiž tentokrát nepatřily jen okamžiky, kdy dozní hudba a oni mají přebírat ceny, režisér František Polák je vtáhl i do kulturní části: Železný se Šebrlem předvedli pěvecké duety se zpěvačkami Bílou a Machálkovou, Hilgertová tančila s imitátorem Hronem a Dvořák měl na klavír doprovodit houslového virtuosa Svěceného. Svůj okamžik však propásl...
Podívejte se na video

V umělecké kategorii se hvězdou večera stal Roman Šebrle, který zazpíval společně s Leonou Machálkovou evergreen Tisíc mil. Perfektně se trefil do playbacku, takže většina hostů odcházela ze Žofína s přesvědčením, že zpíval na živo. Přidal i pár tanečních úkroků ve stylu Karla Gotta a dočkal se nekončícího aplausu.

"Když jsem slyšel Romana jak zpívá, tak jsem dostal strach. Myslel jsem, že snad na pódium ani nevlezu," přiznal Jan Železný, jehož číslo přišlo až v závěrečných minutách hodinového pořadu. "Také jsem  byl nervózní, ale když jsem na generálce slyšel Honzu, tak jsem se uklidnil," opáčil Šebrle. Svá slova musel před rozesmátým publikem na večerní tiskovce rychle upřesnit: "Uklidnil jsem se, protože jsem zjistil, že nejsem sám, kdo bude zpívat."

Také Štěpánka Hilgertová odcházela z odpolední generálky v klidu. "Byla jsem ráda, že nejsem jediná, kdo má připravené nějaké vystoupení. Všichni jsme se navzájem podporovali, bylo to příjemné," popsala atmosféru na zkoušce, kde už byli i všichni umělci, s nimiž sportovci vystupovali.

"Snad se pan Hron neurazí, ale kdybych mohla tancovat opravdu s živým Oldřichem Novým, bylo by to lepší. Jeho hudbu mě opravdu bere za srdíčko," zasnila se kajakářka. S imitátorem Vladimírem Hronem udělala před kamerami jen pár tanečních kroků. "Kdyby to bylo na mě, klidně předvedu i nějakou figuru. Tancuji ráda, ale zpěv jsem naopak okamžitě odmítla."

"Těším se méně než loni," říkal už v poledne loňský vítěz ankety Tomáš Dvořák. Předem mu bylo jasné, že prvenství ve Sportovci roku neobhájí, ale netušil, jak dopadne jeho hudební etuda.

Na jevišti se sešel s houslistou Jaroslavem Svěceným, který zahrál skladbu Papouškova oblíbená. Dvořákův klavírní doprovod spočíval v tom, že na závěr jednou udeří do klapek.

Desetibojař se na svůj okamžik měl v průběhu skladby připravovat, což zvládl dokonale. S talentem komika u klavíru strečoval, protahoval si prsty, ale nakonec svůj úkol zmeškal. "Já jsem takovej vůl," vyčítal si po představení, kdy si musel od přátel vyslechnout spoustu vtípků. "Zaposlouchal jsem se do hudby, a pak jsem zaspal," omlouval se.

Houslista se jej snažil uklidnit: "Volali mi známí, kteří se dívali na televizi, a vůbec si ničeho nevšimli." Dvořáka zachránil playback, jeho akord díky tomu zazněl.

Sportovec roku 2000 Jan Železný se na rozdíl od Štěpánky Hilgertové nechal ke zpěvu přemluvit, ač v něm nikdy nevynikal. "Při hudební výchově mi zakazovali zpívat," zavzpomínal na školní věk. Šanci vystoupit společně s Lucií Bílou si však nenechal ujít.

"Jsem k sobě kritický, takže jsem přijal návrh, abych zpíval jen jednu notu." Vše ostatní obstarala zlatá slavice, a tak vznikl originální song. "Jen ta jedna skvělá nota, s tou si troufnu i na Gotta," držel se ve své tónině Železný. "Nahrávku si schovám, rád si jí někdy poslechnu."

Železný se s Bílou seznámil až při čtvrteční odpolední generálce, při náhrávání hudby pro playback se minuli. "Neměl jsem čas přijít společně s Lucií, a tak jsem  nazpíval svůj part samostatně. Šlo to těžce, ale technika naštěstí dokáže dělat divy," přiznal Sportovec roku.

Druhý pěvecký pár to měl jednodušší. "Sešli jsme se s Leonou ve studiu a za dvě hodinky bylo hotovo," pochlubil se Šebrle. Nebyla to jeho první nahrávka: "Před lety jsme s kamarády nazpívali ruskou hymnu," řekl a připojil historku o tom, jak s přáteli slavil návrat z vojenského přijímače. "Každý jsme vypili litr vína, a pak jsme se pustili do nahrávání."

Otázku, zda by přijal nabídku natočit album, ale obrací v žert: "Musel bych se poradit se svým manažerem. Kdyby se ozvala nějaká opravdu renomovaná firma, tak bych se možná nechal přemluvit," říká a snaží se tvářit vážně.

"Ale raději se budu držet svého kopyta," dodává a Železný, Dvořák i Hilgertová pokyvují. Myslí si totéž i o sobě.

Štěpánka Hilgertová přijímá gratulaci od svého manžela Luboše.

Střelec Petr Málek na slavnostním vyhlášení ankety Sportovec roku 2000.

Jan Železný si připíjí s Danou Zátopkovou.

Atletická sekce při vyhlašování nejlepších sportovců roku byla velmi silná. Jan Železný se zdraví s manželkou Romana Šebrleho, v pozadí Tomáš Dvořák se svou chotí.

Jan Železný si na slavnostním večeru zazpíval duet se Zlatou slavicí Lucií Bílou.

Jan Železný si potřetí v kariéře posadil na hlavu korunu určenou nejlepšímu sportovci České republiky.

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Hrozí krach? Slovan je stále bez peněz a město ho chce vyhodit ze stadionu

Stadion Ondreje Nepely, Bratislava

Na konci května oznámili, že končí v KHL. A že se kvůli ekonomickým důvodům vracejí do slovenské...

Superdrahý chlapec. Kdo je a kým může být mladá naděje Félix

Joao Félix

Zapamatujte si jméno Joao Félix. Z teenagera s rovnátky má být třetí nejdražší fotbalista světa.

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

VIDEO Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku...

Kamerunky, ostuda fotbalu. Sudí chtěla, aby vyhrály Angličanky, stěžují si

Kamerunská fotbalistka Ajara Nchoutová (vlevo) se rozčiluje, reprezentační...

Neurvalé chování, hrubé fauly a ještě stížnosti. Kamerunské fotbalistky jsou po osmifinálovém...

Další z rubriky

Boxerského šampiona Klička s rodinou zachraňovali z hořící jachty

Výraz v pošramocené tváři Vladimira Klička je výmluvný: už nejsem sbětový...

Děsuplný zážitek mají za sebou Vladimir Kličko a jeho rodina. Bývalý dlouholetý vládce světového...

London Knights vítězi GCL v Cascais. Prague Lions obsadili šesté místo

Momentka ze závodů v portugalském Cascais.

V sobotu se v portugalském Cascais konala rozhodující část devátého kola týmové jezdecké soutěže...

Čeští ragbisté vyzvou vyslance z Nového Zélandu. Diváky potěší Haka

HAKA Novozélandští ragbisté si před zápasem na MS 2015 proti Gruzii dodávají...

VIDEO Popáté se čeští ragbisté střetnou s vyslanci nejragbyovější země světa. Souboj národního mužstva...

Najdete na iDNES.cz