Zlatý den českých pětibojařů. Světovými šampiony jsou obě štafety

Lucie Grolichová, David Svoboda, Ondřej Polívka a Natálie Dianová se zlatými medailemi ze štafet na MS 2009 | foto: Ivana Roháčková

17 2009
Zlatým českým double vyvrcholilo v Londýně mistrovství světa moderních pětibojařů. V premiéře dvoučlenných štafet nejprve odpoledne triumfovali Ondřej Polívka s Davidem Svobodou, o pár hodin později stejný kov získaly Natálie Dianová s Lucií Grolichovou. Češi tak z Londýna vezou celkem čtyři medaile.

Český moderní pětiboj na světovém šampionátu v Londýně potvrdil svou současnou sílu. Po červnovém nejúspěšnějším mistrovství Evropy v historii dosáhli stejného úspěchu i na MS.

Poté, co David Svoboda získal v sobotním individuálním závodu stříbro a stejný kov přidalo i družstvo, propukla v pondělí v městě nad Temží obrovská zlatá radost.

Premiérovou soutěž dvoučlenných štafet (které usilují o zařazení do programu olympijských her za tři roky) nejprve ovládli Svoboda s Ondřejem Polívkou, pozdě večer je pak napodobily Lucie Grolichová s Natálií Dianovou.

Lucie Grolichová (vlevo) a Natálie Dianová

"Věděl jsem, že štafety budou zajímavé," smál se do telefonu reprezentační trenér Jakub Kučera. "Nemám co bych k tomu dodal."

Právě Kučerovi vyšel neobvyklý tah, jímž necelých 16 hodin předtím doporučil Grolichové s Dianovou, aby už v ztraceném závodu jednotlivkyň šetřily síly a závěrečnou střelbu s během "vypustily." "Lucka šla dnes úplně jiný závod," pochvaloval si trenér.

Je to třetí a čtvrté zlato pro Českou republiku v historii MS. Předchozí vybojovali před sedmi lety Michal Sedlecký v individuálním závodu a štafeta žen Kalinovská, Grolichová, Voženílková.

Grolichová s Dianovou letos dokázaly triumfovat i ve štafetách na červnovém mistrovství Evropy. "Je fakt, že o tomhle úspěchu se mi před sezonou nezdálo," dodala zkušená Grolichová. "Které z těch zlat bylo nejtěžší? Nedokážu říci, všechna byla těžká."

Zatímco muži útočili na nejvyšší pozici ze sedmého místa po parkuru, ženy se v popředí držely od začátku. Zahájily čtvrtým nejlepším šermem, po plavání i parkuru jim patřila už bronzová pozice.Svůj vynikající výkon završily v závěrečné střelbě s během. Stříbro získala německá dvojice, bronz si z Londýna odvezly Polky. 

"Závod nám vycházel od začátku," uvedla Grolichová, která v kombi atakovala první místo hned po úvodní střelbě. Dianové po dvou kilometrech předávala v klidu na jisté medailové pozici. "Natálka mi říkala, že tohle jí uklidnilo. Věděla, že když zastřílí dobře, že o medaili nepřijdeme." Mladičká Dianová pak na svém úseku porazila i dotírající olympijskou vítězku Schönebornovou.

Svoboda se chystá hodně slavit


Zlatou českou žeň zahájili odpoledne pětibojaři. "Myslím, že budu hodně slavit," smál se v rozhovoru pro iDNES.cz David Svoboda. "Klíčem k úspěchu bylo, že jsme ve všech disciplínách podali vyrovnané výkony. A i špatné koně jsme zvládli nejlíp, jak jsme mohli," popsal pasáž závodu, v níž se duo propadlo ze čtvrtého na sedmého místa.

Češi zvítězili i přesto, že do závěrečné kombi disciplíny vybíhali až ze sedmé pozice, minutu a půl za vedoucími Egypťany. "Abych pravdu řekl, v medaili jsme už moc nedoufali, spíš jsme se viděli na čtvrté - páté místo," doplnil Polívka.

David Svoboda (vlevo) a Ondřej Polívka před parkurem

Oba ale podali na střelnici a na dvoukilometrovém okruhu výborný výkon a předvedli vůbec nejrychlejší závod ze všech štafet. "Věděl jsem, že po sobotě to dnes bude hodně bolet. Proto jsem se soustředil hlavně na střelbu," uvedl Svoboda, který už po první střelbě vytáhl štafetu na čtvrté místo a Polívkovi předával už na bronzové pozici.

Letošní mistr Evropy Polívka úvodní střelbu zvládl čistě a šel do vedení. "Na té druhé jsem sice jednou minul, ale chybovali všichni," prohlásil. Po atletickém oválu pak kroužil spolu s Rusem Semjonem Burcevem a Egypťanem, který ale tempo nevydržel. Rusa setřásl krátce před cílovou rovinkou.

"V poslední zatáčce před cílem  před cílem jsem nastoupil a vyšlo to," radoval se dvaadvacetiletý Polívka - první muž světového žebříčku.

Češi měli opět špatné koně 

Šerm zvládli Češi jako čtvrtí nejlepší ze šestnácti týmů a pozici udrželi po plavání. Parkur jim ale znovu nevyšel. "Musím říct, že jsme znovu měli špatné koně, snad nejhorší z té skupiny, z níž jsme losovali," vysvětloval Svoboda. "Kdyby to nevyšlo, byl by to už průšvih."

Závod dobře rozjeli Egypťané. Bratrům El Geziryům vyšla ještě první část kombi, v níž Amro udržoval až minutový náskok. Ale Omar ve druhé polovině střelecky zkolaboval. "Na Egypťany jsme si věřili. Oni to mají takhle poskládané, ve střelbě se jim nedaří, často čekají až na vypršení sedmdesátisekundového limitu," vysvětloval selhání lídra Svoboda.

ms v moderním pětiboji - štafety

MUŽI

1. Česko (Svoboda, Polívka) 6642 bodů (šerm 888 (35-25), plavání 1440 (1:53,65), parkur 1010, kombi 3304 (13:34,95)), 2. Rusko (Burcev, Karjakin) 6636, 3. Egypt (A.El Geziry, O.El Geziry) 6608, 4. Velká Británie 6600, 5. Maďarsko 6504

ŽENY

1. Grolichová, Dianová (ČR) 6064 (892 (30-22), 1308 (2:04,35), 1080, 2784 (15:44,00)), 2. Schönebornová, Trautmannová (Něm.) 5988, 3. Czwojdzinská, Boeniszová (Pol.) 5914.

české medaile na ms (4-9-13)

Jednotlivci (1-4-5):

1. (1) 2002 - Sedlecký
2. (4) 2009 - Svoboda, 2008 - Svoboda, 1999 - Capalini, 1987 - Kadlec
3. (5) 2004 - Capalini, 2003 - Michalík, 1997 - Grolichová, 1990 - Kadlec, 1989 - Blažek

Štafety (3-0-4):

1. (3) 2009 - Svoboda, Polívka, 2009 - Grolichová, Dianová 2002 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková
3. (4) 2007 - Michalík, Polívka, Svoboda, 2005 - Capalini, Michalík, Svoboda, 2003 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková, 2001 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková

Družstva (0-5-4):

2. (5) 2009 - Svoboda, Michalík, Polívka, 2007 - Capalini, Michalík, Svoboda, 2005 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 2004 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 2002 - Capalini, Michalík, Sedlecký

3. (4) 2006 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 2003 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 1997 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková, 1989 - Blažek, Fleissner, Kadlec

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2018/2019

Český biatlonista Michal Krčmář na trati štafety v Hochfilzenu.

V neděli 2. prosince odstartovala ve slovinské Pokljuce biatlonová sezona. O téměř čtyři měsíce...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A...

Jsi nejslabší, máš padáka. Proč se ruší hokejová baráž

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Jste na Titaniku, který jistojistě ztroskotá. Skončíte v ledovém oceánu, ubývají vám síly, mrznete....

Sparta šťastně vyhrála. Chomutov uspěl v Plzni, Zlín zaskočil Liberec

Milan Gulaš (vlevo) z Plzně rozehrává puk v duelu s Chomutovem.

Hokejová Tipsport extraliga se po 44. kole zase o kousek zdramatizovala. Tak například Sparta...

Výborná česká stíhačka. Vítková je devátá, Davidová se zlepšila o 20 míst

Česká biatlonistka Veronika Vítková na trati stíhacího závodu v Soldier Hollow

Velkou porci české radosti nabídl stíhací závod biatlonistek v Soldier Hollow. Všechny tři Češky si...

Další z rubriky

Medveděvová se pokusí dostat na MS, pomoci má finále Ruského poháru

Jevgenija Medveděvová během své volné jízdy.

Dvojnásobná mistryně světa v krasobruslení Jevgenija Medveděvová se pokusí na poslední chvíli...

Bláznivý běh po světě. Sedm dní, sedm kontinentů, sedm maratonů

Petr Vabroušek (vpravo) a jeho devatenáctiletý syn Filip.

Petr Vabroušek líčí, jak přežít cestu kolem světa, kterou vyplníte sedmi maratony.

Joshua bude hájit mistrovské pásy proti americkému boxeru Millerovi

British boxer Anthony Joshua, left, his nose bleeding, fights Russian boxer...

Britský boxer Anthony Joshua bude hájit mistrovské pásy organizací WBA, WBO a IBF v těžké váze v...

Najdete na iDNES.cz