Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Ženy ve sportu: Sněženky (opět) prohrály s machry

ONA JE ŠAMPION(KA)! Danica Patricková pokořila v dubnovém závodě série Indy všechny mužské konkurenty.

8 2008
Ve městě, kde se dvaasedmdesátiletý Goethe zamiloval do sedmnáctileté Ulriky, došlo k ještě neobvyklejší události, než jakou je láska starce k mladičké krásce. V Mariánských Lázních skončil v sobotu šachový souboj mezi ženským a mužským pohlavím. Protnuly se světy, jež existují vedle sebe jako součást jediné říše, ale hranice mezi nimi jsou zpravidla nepřekročitelně pevné.

Logicky. V drtivé většině sportů ženy s muži zápolit nemohou. Jednoduše proto, že jim to fyzické dispozice neumožňují. V atletice, plavání či ve fotbale by takové soupeření nemělo smysl.

Jsou ale sporty, které ženám průniky mezi muže minimálně teoreticky umožňují. Přesto i v nich pánové dominují.

Kdyby vyhrál Karpov...

V rohu stojí klavír, napadne vás, že by nebylo špatné, aby na něm někdo tiše preludoval. Tak, jako se to dřív dělalo coby doprovod k němým filmům. Tady, v hotelovém sále kousek od lázeňské kolonády, se rovněž koná němohra, neslyšíte jediný hlas. Přesto zde zuří nesmlouvavý boj. Bitva o krále.

U čtyř stolů sedí čtyři šachistky a proti nim... čtyři šachisté. Sněženky a machři, tak se unikátní zápas nazývá. "Necítím větší respekt, když si sedám proti chlapovi," líčí česká hráčka Jana Jacková, jež dokázala v jedné z partií přehrát někdejšího světového šampiona Karpova.

Stačilo jí k tomu 22 tahů, což je velmi krátká doba. Dvaadvacet tahů stačilo, aby kolem ní vypukl velký mediální humbuk, který je – aspoň to tak vypadá – šachistce až nemilý. S předběžným zájmem se údajně ozvali i z "Uvolněte se, prosím".

A kdyby to bylo naopak? Kdyby Karpov porazil Jackovou? Kromě šachové veřejnosti by to prakticky nikdo nezaznamenal, bylo by to považováno za samozřejmost.

Jak výmluvné: na ženu, které se úspěšně daří zápolit s muži, se hledí bezmála jako na kuriozitu. A vlastně, proč se tomu divit, moc takových paní a slečen není. "Chci, aby se na mě lidé dívali výhradně jako na automobilového závodníka. Nikoli na dívku, co závodí. Jsem totiž závodník, jemuž se přihodilo, že se narodil jako žena," žádá Danica Patricková, patrně nejvýraznější ženská postava v mužském světě.

Od pohledné slečny je to marná prosba, tím spíš, když právě díky odlišnému pohlaví píše historii. V dubnu se stala první ženou v dějinách, jež vyhrála závod série IndyCar.

Zvednout činku a jít vyšívat

Emancipace ve sportu triumfem Patrickové opět pokročila. Mladá Američanka prolomila další tabu, které musely ženy překonávat na dlouhé cestě ke sportovní "rovnoprávnosti".

Vždyť když půjdeme zpět staletími, na starořecké olympijské hry neměly ženy přístup ani do hlediště.

A ještě baron Pierre de Coubertin, zakladatel novodobého olympismu, tvrdil: "Ženy mají ve sportu jedinou roli – zdobit vavřínovou snítkou hlavy vítězů." Dnes by se Coubertin divil.

Na letošní olympiádě v Číně soutěžily ženy mimo jiné ve vzpírání a na příštích hrách v roce 2012 budou v ringu zápolit boxerky. Je to vývoj a ten nelze zastavit.

Minulostí jsou předsudky, že ženy se pod vlivem sportu stanou neplodnými či se přemění v muže (tyto obavy se – s lehkým nádechem ironie řečeno – částečně naplnily v době, kdy ve sportu řádila ve velké míře anabolika).

V Pekingu vybojovala čínská vzpěračka Liou Čchun-chung zlato v kategorii do 69 kilogramů a pak se vrátila k oblíbené činnosti, totiž k vyšívání. "Do konce olympiády chci dovyšívat polštář," citovala ji agentura ČTK.

Vzdor mnohdy křehkým zálibám soutěžících dam ve sportu už takřka neexistuje ryze mužská disciplína. Ale prosadit se mezi muži, to je stále ještě něco extra.

Češky byly průkopnice

V roce 1973 porazila ve slavném zápase tenistka Billie Jean Kingová wimbledonského vítěze Bobby Riggse. Mělo to však háček, Riggsovi bylo v tu dobu už pětapadesát.

Kanadská brankářka Manon Rheaumeová zase chytala za Tampu Bay čili za klub hokejové NHL. Avšak pouze v přípravném utkání.

V odvětvích, kde jsou nejvíc potřeba svaly, je měření mužů a žen víceméně vyloučeno. Z tohoto pohledu se nabízejí dva sporty, jež ženám umožňují pokořit muže. Oba už byly zmíněny: šachy a motorismus.

V obou to také dámy dlouhá léta zkoušejí, významné průkopnice pocházely i z Česka. Automobilová závodnice Eliška Junková vítězila mezi dvěma světovými válkami, tedy v době, kdy ještě nebylo úplně běžné volební právo žen.

V šachách se zase považuje za první hráčku historie, jež se zdárně rovnala mužům, československá občanka Věra Menčíková, jež v roce 1944 zahynula při ostřelování Londýna.

Těžký soupeř: šovinismus

Nástupkyně Menčíkové bojovaly minulý týden v Mariánských Lázních. V sobotu, v závěrečný den turnaje, stačilo, aby Karpov v první dohrané partii remizoval s Kateřinou Němcovou, a bylo rozhodnuto. Muži podle očekávání porazili ženy.

Přitom podmínky v šachách a motorismu jsou aspoň zdánlivě pro obě pohlaví stejné. Jenže – a to je to – jen zdánlivě. Také v šachách a motorismu kupříkladu hraje významnou roli fyzička. A to je výhoda mužů.

Ještě důležitější je rozdílný způsob myšlení. Zjednodušeně řečeno: lovecké pudy ženou muže agresivně za kořistí, kdežto ochránkyně rodu v sobě mají geneticky zakódovanou mírnost a opatrnost.

"Muži se snad s potěšením budou řítit i proti zdi jen pro naději, že někoho předjedou," pronesla údajně Lella Lombardiová, jedna ze dvou žen, které se epizodně podařilo závodit ve formuli 1.

Ke všemu k motorismu a v podstatě i k šachům mají blíž "věční hračičkové" muži. Žen je ve sportu obecně o dost méně (nejde-li o synchronizované plavání), tudíž je i menší konkurence.

Navíc je stále tendence pohlížet na ženy soupeřící s muži nebo na ženy v "mužských" sportech s despektem. "Už dávno ve fotbale nebojujeme s historií, ale s hloupým stereotypem mužského pohledu na něj," míní Mia Hammová, jedna z nejslavnějších fotbalistek historie.

Asi na tom něco bude. Autora tohoto článku pobavilo kouzlo nechtěného, když si při jeho přípravě vložil do automatického překladače anglický text zabývající se touto problematikou. Autor riskuje, že bude označen za šovinistu, ale lhal by, že se nerozesmál, když četl špatný překlad řečnické otázky: "Proč by žena neměla být ve sportu stejně dobrá jako člověk?" Ženy se však nejspíš takovým omylům příliš nesmějí...

Mužské myšlení je jiné, líčí hráčka, jež smetla Karpova

Vítězství nad Anatolijem Karpovem považuje Jana Jacková za svou nejlepší partii v životě. Ne však kvůli tomu, že porazila muže, ke všemu bývalého mistra světa. "V té partii jsem měla jasný plán, který jsem následně ukázkově realizovala," říká spokojeně drobná šachistka.


Nemáte přece jen větší respekt, když proti vám hraje muž?
Ne. Sednu, hraju a je mi jedno, zda je proti mně muž, nebo žena.


Takže není složitější hrát proti muži?
Je to jiné.

V čem?
Těžko se to vysvětluje, ale jde zkrátka rozeznat ženský a mužský šach. Je asi nepřesné říct, že mužský šach je agresivnější, ale pravdou je, že někdy s ostatními šachistkami vtipkujeme: Tenhle tah by šachistka nikdy nezahrála! To musel být chlap!

Pravidla  jsou přitom pro ženy i muže naprosto stejná.
Ale myšlení je odlišné.


Vysvětlete to, prosím.

No... Máte doma manželku, ne?


Ano, ale šachy spolu nehrajeme.
To je jedno, ale rozdíl v myšlení přece musíte znát. Do partie vkládáte kus sebe, kus svého myšlení. Musíte najít, o co v partii jde, najít v ní plán. Musíte vědět, co chce soupeř a co vám od něj hrozí. Šachy jsou prostě boj.

A v něm jsou muži lepší?
Neříkám, že lepší. Ale muži jsou z podstaty větší bojovníci. Mají také lepší fyzičku, ta je v šachách hodně důležitá. Ke všemu dokážou přemýšlet výhradně o sportu. U žen není sport až na pár výjimek tím jediným. Proto je menší konkurence a tím pádem i menší kvalita.


Zanedlouho se možná "utkáte" s dalším mužem – s Janem Krausem v Uvolněte se, prosím.
Taky jsem něco zaslechla. Spíš bych tam nešla.


Styděla byste se?
Znervózňují mě různé rozhovory, z tohoto důvodu by to pro mě nebylo dobré.


Nejsem žádná mikrovlnka! Patricková vítězí mezi muži


S drobounkou postavou by se hodila na žokejku, Danica Patricková však krotí mnoho koňských sil pod kapotou závodních vozů.

Šestadvacetiletá atraktivní Američanka je nejvýraznější ženskou postavou ve sportu ovládaném takřka výhradně muži. "Vítězství na okruzích je víc než sex," culí se kráska.

Prozradí také, že pod závodnickým overalem nosí pánské spodní prádlo, to ženské si oblékla před nafocením odvážných snímků do jednoho časopisu.Ano, jsou to od ní dozajista chytré marketingové tahy. Ale i bez nich je zjevné: tahle dáma umí! Letos v dubnu vyhrála Patricková jako první žena prestižní závod Indy, to byl průlom. "Konečně jsem se dočkala," vyhrkla šťastně tmavovláska.

Přes sílu, s níž může směle konkurovat mužům, poznala i Patricková, jak těžké je vydobýt si respekt v machistickém světě. Když jednou tmavovláska koketovala s myšlenkou vyzkoušet formuli 1, k čemuž už párkrát nebylo daleko, ozval se jí mocný šéf seriálu Bernie Ecclestone.

Zprvu příjemný rozhovor se pro Patrickovou zlomil v okamžiku, kdy chtěl Ecclestone chlapácky zažertovat.
"Všechny ženy by měly být stejně oblečené celé v bílém – stejně jako ostatní domácí spotřebiče," vpálil do sluchátka ohromené Danice.

"Byla jsem po těch slovech v šoku," líčila později závodnice novinářům. "Nejsem přece žádná mikrovlnka!"

Ženská za volantem! Kolikrát už Patricková tuhle sexistickou narážku slyšela? "I mě napadly laciné žerty o ženách coby špatných řidičkách," přiznal v roce 2005 Antonín Charouz, manažer českého jezdce Tomáše Engeho, poté, co přímo z tribuny sledoval, jak Američanka po kolizi vyřadila jeho svěřence ze slavného závodu 500 mil v Indianapolis.

"V tu chvíli se ze mě kromě těch vtipů linuly i sprosté nadávky. Ani jedno nebylo na místě: Danica jela super." Mimochodem, když v dubnu zvítězila, stála na stupních vítězů v modrém.

Tedy nikoli v bílém, jak by si přál Ecclestone. Nepodobala se mikrovlnce, pračce ani ledničce...

Autor:

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Senzace v Lake Louise. Ledecká při prvním startu v sezoně ovládla sjezd

Famózní vstup do sezony! Ester Ledecká hned svůj první start v nové zimě přetavila v nečekané vítězství ve sjezdu v...

Televizní reportérka ze Slovenska dostala pukem. Bojuje o oko a mimiku

Podle svědků ten moment vypadal hrozivě a přiložená fotografie to jen potvrzuje. Slovenská televizní reportérka Barbora...

Trest potvrzen. Rusko bylo kvůli dopingu vyloučeno z olympijských her

Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z olympijských her a mistrovství světa. V pondělí o tom rozhodl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě setiny od pódia. Ledecká končí ve druhém sjezdu v Lake Louise čtvrtá

Tak blízko dalšímu skvělému úspěchu. Den po premiérovém vítězství ve Světovém poháru sahala Ester Ledecká ve druhém...

  • Další z rubriky

Novým trenérem ragbistů All Blacks je dosavadní asistent Foster

Novým trenérem ragbyové reprezentace Nového Zélandu se stal dlouholetý asistent Ian Foster. Na lavičce vystřídal Steva...

Krpálek se chystá na Masters, může se stát světovou jedničkou

Olympijský šampion z Ria Lukáš Krpálek se chystá na Masters, které se uskuteční od čtvrtka do soboty v čínském...

Boxer Joshua porazil Ruize na body a získal zpět tituly v těžké váze

Britský boxer Anthony Joshua porazil na body Američana Andyho Ruize a získal zpět tituly mistra světa těžké váhy...

Premium

Pět dní v temnotě. Poznáte strach i sebe, vypráví elitní český bojovník

Celé dny strávil Jiří Procházka zavřený o samotě v naprosté tmě. Nejlepší český MMA zápasník zase o kus posunul chápání...

Najdete na iDNES.cz