DVOJNÁSOBNÁ DŘINA. Zápasníci svádějí kromě bitev na žíněnce i boj s váhou.

DVOJNÁSOBNÁ DŘINA. Zápasníci svádějí kromě bitev na žíněnce i boj s váhou. | foto: ČTK

Za dva týdny 8 kilo dolů? Mazec, skučí zápasníci. Na Evropu trénují v igelitu

  • 13
Dva týdny píská kudlu, suší hubu, hladem se svíjí v křeči. Před očima mu bliká krutá cifra - 55 kilo. Jan Hocko se připravuje na mistrovství Evropy v zápase. A hubne. "Bolí to, MOC!" skučí s nehranou přesvědčivostí.

Jeho mimosoutěžním váhovým standardem je 63 kilogramů. Jenže v Ázerbájdžánu, kde se příští týden porve o titul, je přihlášen v kategorii do 55.

"Člověk si sáhne na dno," říká o drastické dietě. "Těch osm kilo za dva týdny je mazec!"

I proto lehčí váhy ukončí kariéru většinou dřív. Přestup do těžší kategorie ale drobný Čech odmítá. "Jsem malý, ti v šedesátce jsou o půl hlavy vyšší," vysvětluje.

ME v zápase

13. - 18. dubna v Baku

reprezentace řecko-římský styl: Jan Hocko (55 kg), Michal Novák (66), Tomáš Sobecký (74), Artur Omarov (84), David Vála (96), Marek Švec (120), Lenka Martináková (55), Martina Zyklová (63)

volný styl Češi neobsadí

Hocko je v reprezentačním týmu spíše výjimkou - ostatní řecko-římští zápasníci, kteří do Baku odjedou, tolik morálky nenašli. Skoro všichni změnili váhové parametry, a nikoliv směrem dolů.

"Neustálé shazování je náročné na psychiku," potvrzuje i šéf svazu zápasu Belo Svitek. "Zhubl naopak David Vála. Je přesvědčen, že v kategorii do 120 kilo, kde působil předtím, byl uměle vykrmovaný a měl obavy o zdraví."

Jenže jestli není lepší se dobře najíst. Slyšte Hockův recept bleskového hubnutí:

Dietní strava, hodně dřiny, do toho ještě trénovat. Váha mizí ztrátou tuků, poslední dvě kila už jsou jenom voda. Tak nějak to vypadá na Sahaře.

"Šest hodin denně trénujeme, švihadlo, činky, jsme nabalení, používají se i igelitové pytle. Člověk je pak rád, že dojde na pokoj," popisuje Hocko. "Normálního člověka by odvezli, já už to ale tak neprožívám, je to zaběhnutý systém."

Nejhorší jsou poslední dva dny před zápasem, to se nepije vůbec. Pak váha pod dozorem arbitrů odpípne: splněno, prošel.

"A my se konečně můžeme napít," tvrdí zápasník, který bude v Baku obhajovat páté místo z loňska. "Vážení probíhá den před zápasem, takže druhý den, když se napijeme, můžeme mít třeba pět kilo navíc. Teď se cítím dobře a nažhavený na žíněnku. Snad na loňské výsledky navážu."

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
5. - 8. 3. (Nové Město na Moravě)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)