Triatlon v Ostrově láká elitu i rodiny, se stavbou trati pomohou vězni

ilustrační snímek | foto: Josef Vaishar

6 2019
Akce pro zkušené triatlonisty, hobby sportovce, začátečníky, ale také pro celé rodiny s dětmi. Takový bude letošní Xterra City Triathlon Ostrov, který se chystá na sobotu 8. června. Závod bude součástí českého poháru v terénním triatlonu a zajímavostí je, že se uskuteční jako mistrovství Vězeňské služby ČR.

Ve znamení velkých návratů se odehraje letošní ročník ostrovského triatlonu. „Po několika letech se opět spojíme se značkou XTERRA, která je pořadatelem nejslavnějších závodů v terénním triatlonu na světě,“ říká Vladimír Malý, ředitel závodu, jehož tým stojí také za závodem Světového poháru v Karlových Varech. Ten se letos koná 23. až 25. srpna.

V Ostrově se závodníci po roční odmlce mohou znovu těšit na Velký Rybník, kde se odehraje plavecká část. Triatlon se tam vrací z retenčních nádrží pod Klínovcem. „Hrozilo, že v nádržích bude studená voda a nebude možné plavat bez neoprenu. Náš závod je ale opravdu pro každého, a tak chceme vyjít vstříc závodníkům, kteří neopren ani nemají. Zároveň jsme tím vyslyšeli zájem samotných triatlonistů, kteří si Velký Rybník oblíbili,“ dodává Vladimír Malý.

Na účastníky hlavního závodu tak čeká 500 metrů plavání ve Velkém Rybníku, po kterém se vydají na dvacetikilometrovou cyklistickou část. Ta je zavede terénem do Sadova, Hájku, Nejdy a k Ostrovu. Těšit se mohou i na průjezd kolem ostrovské věznice, která je známá z televizního seriálu Rapl. Závěrečný pětikilometrový běh se odehraje v zámeckém parku a jeho součástí bude i tradiční brod.

Zajímavostí je, že před prvním závodníkem pojede na motorce Lukáš Kvapil, několikanásobný účastník dakarské rallye.

Který z triatlonistů mu bude nejblíž? Na startovní listině nechybí například Václav Holub, který už dokázal český pohár jednou vyhrát. K favoritům se mohou řadit také Petr Cmunt nebo nestor František Bulava. Další zajímavá jména pak budou přibývat v posledním týdnu.

Do Ostrova s celou rodinou

Ostrovský triatlon ovšem není jen záležitostí pro elitní závodníky. Je také skvělou volbou pro první seznámení s triatlonem a akcí pro celou rodinu. Už dopoledne se totiž koná dětský duatlon (běh – kolo – běh), který je zdarma a je otevřen i nejmladším dětem do šesti let. Kdo by se necítil na celý závod, může s příbuznými, přáteli či kolegy postavit štafetu a jednotlivé disciplíny rozdělit mezi její členy.

Závodní program odstartuje v sobotu v 9 hodin závody dětí. Registrace probíhají od 7.30 hodin v Ostrově na Starém náměstí. Hlavní závod je na programu od 12.30 hodin.

Na závodní program pak naváže na Velkém Rybníku Benefiční den s Filípkem. Vstupné je dobrovolné a výtěžek poslouží dobré věci, proto se pořadatelé závodu zavázali, že věnují část startovného právě Filípkovi. Návštěvníci se mohou těšit na známé kapely jako Laura a její tygři, autogramiádu karlovarských hokejistů či možnost proletět se letadlem.

Se stavbou trati letos pomohou vězni

Novinkou sobotního Xterra City Triathlonu je navázání spolupráce s Vězeňskou službou ČR. Letošní ročník závodu proběhne totiž zároveň jako mistrovství příslušníků této složky integrovaného záchranného systému.

A nejen to. Na stavbě trati se bude podílet 18 odsouzených z ostrovské věznice, kteří budou rozděleni do dvou skupin. 10 odsouzených bude pracovat na stavbě startu, cíle a zázemí na náměstí v Ostrově, dalších osm se bude starat o přípravu depa v Hroznětíně.

„Stejně jako standardní zaměstnávání jsou i podobné akce, kde se vězni podílejí na přípravách či se jinak zapojují, velmi důležité. Pomáhají v rámci resocializace odsouzených, zejména v osvojování si pracovních návyků, které mnozí vězni při příchodu do výkonu trestu nemají,“ vysvětluje Pavel Zange, ředitel Věznice Ostrov.

Odsouzené vybrala odborná komise a jedná se o vězně pracovně zařazené na venkovních pracovištích, nebo takové, kteří byli již v minulosti prověřeni v rámci extramurálních aktivit při pomocných pracích v Domově pokojného stáří, pro SOS vesničky a podobně. Navržení vězni se této stavby trati zúčastní dobrovolně. Odsouzení budou na trati pracovat za doprovodu zaměstnanců věznice

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci...

Volný den Tour: Kreuzigerova pizza, kafe u katedrály i Landova frustrace

Roman Kreuziger a mechanici během volného dne na Tour.

Albi (Od našeho zpravodaje) Prospali se. Vyrazili na kolo i na kafe. Testovali časovkářské speciály. Zpovídali se reportérům. A...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Kam s Neymarem? Nejdražší fotbalista světa trčí ve zlaté kleci

Neymar z Paris Saint-Germain s nespokojenou grimasou ve tváři.

I vlastní otec mu před dvěma lety radil: Nedělej to! Neopouštěj Barcelonu, neodcházej do Paříže!...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Další z rubriky

Americký fotbal v Česku ovládne nový tým. Utká se Praha s Ostravou

Momentka ze zápasu Prague Lions a Ostrava Steelers

Jedno je jisté – po dlouhé době zvedne nad hlavu trofej pro vítěze Paddock ligy amerického fotbalu...

Dlouhá cesta za snem. Slavná baseballová liga je pro Čecha obří cíl

Viktor Večerka, brněnský baseballista, podepsal smlouvu s Kansas City

Na misi, kterou zatím žádný Čech nedotáhl do konce, se vydává Viktor Večerka. Brněnský baseballista...

Čeští slalomáři na MS ovládli závod C2mix i v kategorii do 23 let

Český kanoista Vojtěch Heger si jede za juniorským titulem mistra Evropy ve...

Čeští vodní slalomáři ovládli na mistrovství světa v Krakově závod smíšených deblkanoí i v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz