V XFN je díra 18 milionů. Může skončit, myslí si zápasník Ondruš

Vlevo je bývalý zápasník MMA Petr Ondruš, vpravo je současný promotér XFN Petr Kareš. | foto: XFN, koláž iDNES.cz

23 2019
Ještě před měsícem spřádal MMA zápasník Petr Ondruš plány na záchranu zadlužené organizace XFN. Promotéru Petru Karešovi navrhl, že by měl odstoupit, jenže ten odmítl. „A v takovém případě tam já nebudu. Je tam díra přibližně 18 milionů korun, takhle XFN brzy skončí,“ říká Ondruš.

Přitom doteď patřil mezi tváře XFN a poradce vedení. Zápasil, organizaci pomáhal v rozvoji a domlouval příchody dalších zápasníků. Z první ruky tak sledoval, jak organizace po únorovém odchodu Karlose Vémoly a přiznání dluhů ztrácí podporu veřejnosti. 

Přestali jsme plnit smlouvy, přiznává Kareš. Nadešel jeho konec v XFN?

„Je mi z toho smutno. Nemůžu říct, že všechno bylo špatně, vyprodali jsme O2 arenu (27. prosince 2018, pozn.). Ale je tam díra přibližně 18 milionů. Zjistili jsme podivné platby přes účet na firmy, které s XFN ani smlouvu neměly. Jediný, kdo s penězi mohl nakládat, byl Kareš. Chtěli jsme vysvětlení. Ale rozhodně s ním žádní akcionáři nebyli spokojení, protože veliká část šla i na jeho osobní účty,“ vypráví Ondruš.

Je však podivné, že se on, majoritní akcionář Jan Brčák ani nikdo jiný ve vedení neozval dřív, co se s penězi děje. Panovala důvěra, že organizace funguje, nebo naprostá lhostejnost?

„Nikdo neuvěří takové blbosti, jako že jsme peníze nemohli sledovat. Spíš tam byla z naší strany nedůslednost. Když to teď s vámi probírám, tak si říkám, že jsme všichni idioti,“ přiznává Ondruš.

Pro XFN jsme špinavé prádlo, štve zápasníka Dvořáka. Organizaci opustil

Nedůsledností tak XFN došla do situace, kdy přišla o velké množství zápasníků (Karlos Vémola, Alexandr Cverna, Tomáš Kvapil, Jaroslav Jartim, David Dvořák i Ondruš), atraktivitu i důvěru fanoušků. Ostatně 16. března přišly na galavečer do Brna necelé čtyři tisíce lidí.

I proto XFN pro červnovou akci v Praze chystá střet mezi Patrikem Kinclem a šampionem střední váhy do 84 kilogramů Machem Muradovem. Zápas dvou největších hvězd organizace má lidi do arény znovu přilákat, od čehož se bude také odvíjet finanční zisk a možná způsob, jak odvrátit krach.

„Jenže tam není žádná vize. Takhle podle mě XFN brzy skončí. Viděl jsem jako řešení odstup Kareše jako promotéra, on ale dosud za žádnou cenu odstoupit nechtěl. Kdo s ním bude spolupracovat?“ ptá se Ondruš.

Sám ještě udržuje naději, že Kareš přece jen z pozice jednatele a promotéra XFN odejde, další série rozhodování akcionářů přijde v následujících dnech.

Mimochodem, Petr Kareš nedávno vyzval Ondruše na zápas v kleci, ten se střetu nebrání, ovšem považuje to za sportovní nesmysl.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přináší celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Giro d’Italia, Roland Garros, Davis CupLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS v ragby, SP biatlonistů 2019/2020souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Čtvrtfinálové dvojice MS: Češi se střetnou v Bratislavě s Německem

Český obránce Filip Hronek (v bílém) hraje s pukem, napadá jej Švýcar Sven...

Poslední zápasy základních skupin utvořily definitivní čtvrtfinálové dvojice na mistrovství světa....

Na Švýcary! Čechům jde o lehčí čtvrtfinále, chtějí zůstat v Bratislavě

Asistent trenéra české reprezentace Robert Reichel společně s hokejisty (zleva)...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Je to zápas, který může napovědět o skutečné síle českých hokejistů na mistrovství světa. Národní...

Málem ukradený gól, atak Hronka. Sudí se odmítali bavit, zarazilo Čechy

Český útočník Ondřej Palát padá k ledu poté, co se prodral do zakončení v...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Kolem práce rozhodčích v utkání mistrovství světa mezi Českem a Švýcarskem bylo místy pořádně...

Před Německem: Vrána na hraně sestavy, přednost mají Zohornové

Jakub Vrána na tréninku české hokejové reprezentace.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Na mistrovství světa se schyluje k velkému překvapení v sestavě českých hokejistů pro čtvrtfinálový...

Česko - Švýcarsko 5:4. Promrhané vedení, rozhodl gól do prázdné

Česká gólová radost v utkání se Švýcarskem.

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Hokejisté Česka zvládli na mistrovství světa důležitou bitvu se Švýcarskem a zvítězili 5:4. To je...

Další z rubriky

Nejúspěšnější žokejka: O dostizích jsem začala snít ve Slušovicích

Martina Havelková na dostihové dráze ve Slušovicích

Už dávno se odstěhovala do Prahy. Do Slušovic se ale žokejka Martina Havelková vrací vždycky ráda....

Ani překonání rekordu nestačilo. Jak měl v Melbourne Hořínek stříbro

S OBLÍBENOU ZBRANÍ. Otokar Hořínek s malorážkou uměl divy. V Melbourne překonal...

Prostějovský rodák Otokar Hořínek, stříbrný ve střelbě na olympiádě v Melbourne 1956, by v těchto...

Bojoval o triumf, ještě si dal kolo navíc. Předtím ale kůň shodil jezdce

Kůň Bodexpress absolvoval prestižní americký dostih Preakness Stakes bez...

Prestižní americký dostih Preakness Stakes v Baltimoru vyhrál War of Will, ale snad ještě větší...

Najdete na iDNES.cz