Vzpěrač Vacura možná nebude potrestán

9 2000
P r a h a - Disciplinární komise Českého svazu vzpírání na svém čtvrtečním zasedání neuložila žádný trest Zbyňku Vacurovi, jenž byl těsně před startem olympijských her v Sydney kvůli pozitivnímu dopingovému testu vyřazen z nominace a české olympijské výpravy. Důvodem je fakt, že nemohla prokázat svévolné požití zakázané látky dehydroepiandrosteron. Ve Vacurově případě totiž nebyl překročen tolerovaný poměr 6:1 mezi testosteronem a epitestosteronem. Na základě této skutečnosti navrhla komise výkonné radě svazu, jež se bude případem zabývat příští čtvrtek v Sokolově, aby třiadvacetiletému závodníkovi byla od 17. listopadu opět uvolněna činnost.

Třiadvacetiletý Vacura byl pozitivně testován na zakázanou látku  dehydroepiandrosteron (DHEA) při letním reprezentačním soustředění a výsledek zkoušky se dozvěděl až cestou na olympijské hry při mezipřistání v Kuala Lumpuru. Okamžitě byl vyřazen z nominace a do vyřešení případu mu byla zastavena činnost. Za zneužití látky DHEA mu stále hrozí až dvouletý distanc.

 "Komise dospěla k názoru, že nebyly přeloženy důkazy, které by jednoznačně potvrdily Vacurovo provinění. Základním sporným bodem je skutečnost, že ve směrnici antidopingového výboru ani nikde jinde není určena hraniční hodnota látky v těle, při které lze hovořit o dopingu," vysvětlil stanovisko komise sekretář svazu Zdeněk Eret, který se zasedání zúčastnil jako přísedící.

Výkonná rada může návrh disciplinární komise přehodnotit, kroky proti dnešnímu rozhodnutí se chystá podniknout také Antidopingvý výbor České republiky. "Nemůžeme zůstat nečinní, protože se jedná o zcela jednoznačný případ porušení pravidel o dopingu," prohlásil po jednání na Strahově vedoucí exekutivy pro kontrolu dopinku Jan Chlumský.

Podle něho je nemyslitelné, aby se hladina zakázané látky, kterou produkují nadledvinky, mohla v organismu závodníka fyziologicky, bez podání zvenčí, zvýšit v průběhu dvou měsíců desetinásobně, jak tomu bylo ve Vacurově případu. V červnu letošního roku vykázal odebraný vzorek přítomnost jen asi padesáti nanogramů DHEA v jednom mililitru moči, při srpnovém testu pak zhruba desetinásobek.

"Přitom hranice, při níž již můžeme mluvit o jistém případu dopinku, je přibližně tři sta nanogramů. K tomu jsme dospěli po tisících testů, které byly vyhodnoceny v laboratořích po celém světě. Vždyť se jedná o hodnotu, která je šestkrát vyšší než u normální populace," připomněl Chlumský.

Svaz se brání tím, že ani Mezinárodní vzpěračská federace (IWF) údajně nezná povolenou hranici DHEA, látky s anabolickými účinky. "Posuzuje se pouze poměr testosteronu a epitestosteronu, a když je vyšší než šest ku jedné, je vzorek pozitivní," uvedl Eret. A Vacurovi naměřili hodnoty 3,9:1. "To sice může
signalizovat přítomnost nedovoleného preparátu, ale není to pozitivní a navíc se nejedná o žádný důkaz. Vacura měl před dvěma lety mononukleózu. Co když od té doby jeho tělo vykazuje vyšší hodnoty? Také jeho metabolismus na tom může být jinak, než je obvyklé," domnívá se sekretář svazu.

Vzpěrač ze Sokolova si po verdiktu komise oddechl. Stále si však uvědomuje, že vyhráno ještě nemá. "Uvidíme, jak rozhodne výkonná rada, odvolat se nakonec asi může i antidopingový výbor. Nevím," pokrčil rameny. Po týdnech, kdy se k němu řada lidí otočila zády, netrénoval a věnoval se shromažďování informací o iochemii, v něm však dnešní rozhodnutí znovu probudilo touhu se čince vrátit.

"Vzpírám už třináct let a tahle patálie mě erozhodí," prohlásil pevně. "Rád bych něco dokázal. Třeba už říští rok na mistrovství Evropy v Trenčíně."

Vzpěrač Zbyněk Vacura na zasedání disciplinární komise, která řešila jeho případ.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Témata: Jan Chlumský

Nejčtenější

POHLED: Přímý pád z extraligy schválen. Dar (nejen) pro Jágra

Jaromír Jágr na kladenské střídačce

Své 47. narozeniny slaví dnes, ale už ve čtvrtek Jaromír Jágr od 11 mužů, kteří coby členové...

Přál jí i prezident. Kdo je Vlhová? Slovenská kráska s motorem v krvi

Petra Vlhová na trati obřího slalomu na mistrovství světa v Aare.

Aare Česko-Slovensku zaslíbené. I tak by se malé švédské městečko uprostřed ničeho mohlo po...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A...

Američanka Shiffrinová je počtvrté za sebou mistryní světa ve slalomu

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová se raduje z vítězství ve slalomu na...

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová potvrdila díky skvělé druhé jízdě roli slalomové královny a...

Výborná česká stíhačka. Vítková je devátá, Davidová se zlepšila o 20 míst

Česká biatlonistka Veronika Vítková na trati stíhacího závodu v Soldier Hollow

Velkou porci české radosti nabídl stíhací závod biatlonistek v Soldier Hollow. Všechny tři Češky si...

Další z rubriky

Českému pilotovi Dvořákovi v Lake Placid nevyšel ani závod čtyřbobů

START. Český čtyřbob ve složení Dominik Dvořák, Jaroslav Kopřiva, Jan Šindelář...

Českému pilotovi Dominiku Dvořákovi se nepovedl na Světovém poháru bobistů v Lake Placid po...

V padesáti šampionem v parašutismu: Skákání mi chutná pořád stejně

Jiří Gečnuk vyhrál v kariéře téměř vše, nejcennější titul mistra světa v...

V srpnu se stal Jiří Gečnuk v bulharském Erdenu absolutním mistrem světa v parašutismu, což...

KOMENTÁŘ: Mládí vpřed! Pročpak to v Česku neplatí?

Carter Hart, nová jednička Philadelphia Flyers, zasahuje.

Nejen osmiletý Kanaďan Connor Parkilla, jenž trpí autismem a miluje hokej, si oblíbil brankáře...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz