Šampion Přindiš: Chtěl jsem zajet standard a vyšlo to na první místo

6 2019
Před rokem a půl na stejném místě prožíval hořkosladké okamžiky. Na světový šampionát vodních slalomářů přijížděl jako jasná světová jednička. Jako vítěz Světového poháru. A podle mnohých i jako největší favorit. A tu roli potvrdil. Na obtížném francouzském kanálu v Pau získal kajakář Vít Přindiš svou první individuální medaili. Jenže stříbrnou.

O pouhé dvě setiny se nestal mistrem světa. Tím byl tehdy neznámý Ondřej Tunka. „Šampionát se mi povedl na chvalitebnou,“ vzpomínal.

Tentokrát to v Pau dopadlo na výbornou. V neděli se Vít Přindiš na jihu Francie stal mistrem Evropy. Věčný čekatel na velký individuální úspěch se dočkal.

„Chtěl jsem zajet standard, který letos předvádím, a vyšlo to na první místo. A dneska mi blahopřál právě Ondra Tunka a já mu odpovídal, že jsem rád, že tam letos nebyl,“ smál se už ve středu v Praze.

V minulosti řešil spoustu zdravotních trablů. Před pěti lety musel s bolavým ramenem na operaci, přišel o tři měsíce přípravy. Loni ho zase dlouho trápily vyhřezlé ploténky i otok páteře, který mu zablokoval záda tak, že skončil na kapačkách a nemohl se pohnout.

Nyní je všechno tak, jak má být. A Přindišovi se daří. Triumfem v Pau vstoupil do dynastie šampionů. Češi v tomto odvětví v poslední době tahají z vody medaili za medailí.

Úspěchy načal v roce 2013 titulem mistra světa Vavřinec Hradilek. O rok později se sice Češi v americkém Marylandu nedostali ani do finále, ale to byla výjimka.

Nastala éra Jiřího Prskavce a po něm dalších nových hrdinů – Ondřeje Tunky a Víta Přindiše. Každý z českého kvarteta je přitom úplně jiný. Hradilek oplývá až brutální silou, Prskavec zase baví svými kamikaze jízdami na hranici rizika, Přindiš je božsky talentovaný a ve výkonech stabilní a Tunka umí zazářit.

Kajakář Vít Přindiš se raduje z titulu mistra Evropy ve vodním slalomu, který...

Právě oni čtyři nyní každoročně na jaře usilují o pouhá tři místa v reprezentaci. Tři místa, která zaručují Světové poháry, mistrovství Evropy a světa. I proto už samotné české nominaci říkají malý světový šampionát.

Čím to vlastně je, že Česko vládne světovému kajaku v kategorii, která je ve vodním slalomu považovaná za královskou? Šéf české reprezentace Jiří Pultera se jen usměje: „Máme holt mimořádně talentované závodníky.“
Jistě, to je velká pravda, ale dalším důvodem je pochopitelně i kanál v Troji. Na něm spolu všichni čtyři trénují a soupeří. Vzájemně se motivují, posouvají výš a výš, každý trénink je pro ně porovnáním s tím nejlepším, co vodní slalom nabízí. „Je to základ naší dominance. Hecujeme se a snažíme se porážet. A když se to povede, na velkých akcích pak víte, že můžete porazit všechny,“ přemýšlí Přindiš.

Tak jako to on dokázal minulou neděli. A tak, jako to kdokoliv z velké čtyřky může dokázat za rok na olympiádě v Tokiu. Jen jeden z nich ale tu příležitost dostane.

Tak zní pravidlo Mezinárodního olympijského výboru. Pro Česko v tuhle chvíli zdrcující. Že by se změnilo? „Ne, je tam obrovský tlak olympijské federace. Oni nedají víc míst, víc medailí, nic. V tomhle je slalom bitý a vždycky bude. Chtějí tam mít dvacet závodníků, rozvrstvit to mezi státy, aby tam pak jeli tři kluci z Oceánie a jeden z nich, který se třeba na závodech vůbec neukáže, ale protože je to olympiáda, tak tam pojede. Pro nás nepříjemné, ale nic s tím neuděláme,“ ví čerstvý mistr Evropy.

Ani Přindiš tak nemá s čerstvým titulem nic jistého. Olympijská kvalifikace začíná až na podzim světovým šampionátem ve španělském Seu.

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Mandjeck chce rozvázat smlouvu se Spartou, na klub si stěžuje u FIFA

Sparťanští náhradníci: Jonathan Biabiany (zleva), Georges Mandjeck a Tal Ben...

Kamerunský reprezentant Georges Mandjeck si u Mezinárodní fotbalové federace FIFA stěžuje na...

Volný den Tour: Kreuzigerova pizza, kafe u katedrály i Landova frustrace

Roman Kreuziger a mechanici během volného dne na Tour.

Albi (Od našeho zpravodaje) Prospali se. Vyrazili na kolo i na kafe. Testovali časovkářské speciály. Zpovídali se reportérům. A...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Další z rubriky

Čeští slalomáři na MS ovládli závod C2mix i v kategorii do 23 let

Český kanoista Vojtěch Heger si jede za juniorským titulem mistra Evropy ve...

Čeští vodní slalomáři ovládli na mistrovství světa v Krakově závod smíšených deblkanoí i v...

Dramatické štafety dálkových plavců na MS ovládli Němci

Sören Meissner z Německa (vlevo) a Domenico Acerenza z Itálie během štafety na...

Dramatický závod štafet dálkových plavců na mistrovství světa v Koreji vyhrálo o pouhé dvě desetiny...

Brazilka Cunhaová si doplavala pro čtvrté zlato z mistrovství světa

Hvězda dálkového plavání Ana Marcela Cunhaová z Brazílie na MS v Koreji...

Hvězda dálkového plavání Brazilka Ana Marcela Cunhaová v Koreji završila sbírku medailí z...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz