Dlouhá cesta za snem. Slavná baseballová liga je pro Čecha obří cíl

Viktor Večerka, brněnský baseballista, podepsal smlouvu s Kansas City | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

16 2019
Na misi, kterou zatím žádný Čech nedotáhl do konce, se vydává Viktor Večerka. Brněnský baseballista podpisem smlouvy s Kansas City zahájil boj o bájnou Major League.

V autě byste museli sešlápnout plyn hodně hluboko, abyste vyrovnali rychlost, kterou je schopný mrštit baseballovým míčem Viktor Večerka.

Mladému nadhazovači brněnských Draků naměřili koncem června na kempu mladých nadějí v Londýně hodnotu 92 mil, tedy zhruba 148 kilometrů v hodině.

Když skauti amerických profi týmů tu cifru viděli, zahořeli po skoro dvoumetrovém hromotlukovi touhou. „Jsou hodně na čísla,“ podotýká s úsměvem Pavel Chadim, brněnský specialista na výchovu baseballových talentů.

Večerka ten svůj dokázal rozvinout tak, že v pondělí podepsal svou první profesionální smlouvu. Jeho novým zaměstnavatelem je Kansas City Royals, organizace spadající do americké Major League Baseball (MLB).

„Je to splněný sen,“ rozplýval se devatenáctiletý čerstvý maturant. „Ale zároveň je to jenom začátek. Vlastně teprve první krok ke splnění snu.“

Viktor Večerka

Není totiž zdaleka prvním Čechem, jehož si vyhlédl klub z nejslavnější baseballové soutěže planety. Jen Draci byli takto polichoceni už čtyřikrát.

„A vždycky jsem z toho hodně dojatý,“ prohodil klubový předseda Igor Kratochvíl. „Tenhle sport u nás kdysi nikdo nechtěl, ale po revoluci se otevřel nový svět. Kluci mají možnost se podívat někam, kde byl jen málokdo.“

Pokud je řeč o samotné MLB, do té zatím z Česka nepronikl nikdo. Dosud všichni vyslanci uvízli v husté síti nižších zámořských soutěží, a to včetně brněnského kvarteta Jakub Hajtmar, Jakub Toufar, Jan Vašourek a Jakub Ižold.

„Ale ti všichni brali podpis smlouvy jako cíl, kterého chtěli dosáhnout. Pro Viktora je to teprve start,“ upozorňuje Chadim. „Je to vysoký levák, což jsme ještě nikdy neměli. A jako první hodil tak rychle v době, kdy ještě nebyl pod americkým vedením. Pokud mu vydrží zdraví, hlavu má nastavenou dobře.“

To je základní předpoklad, protože cesta do nasvícených arén MLB je trnitější, než většina tuzemských sportovních příznivců tuší. Zatímco adepti hokejové NHL musí zpravidla ve svém klubu předčit desítky konkurentů, v baseballu se jedná o stovky.

Do každé z třiceti nejprestižnějších organizací přibude rok co rok až sedm desítek nováčků, z nichž se až na vrchol pyramidy vyškrábne mizivé procento. „Je to dlouhá cesta, ale člověk musí být přesvědčený, že to může zvládnout,“ oznamuje Večerka.

Bereme to vážně, ujišťuje skaut

Jeho velkým bonusem je ctižádost. „Pracuje na sobě tak tvrdě, že by mohl být armádním rangerem. Když mu řeknou, ať skočí z okna, tak skočí z okna,“ glosuje Kratochvíl. „Z hráčů, co jsme do amerického systému dodali, má právě on velkou šanci dojít až nahoru,“ věří předseda 21násobných českých mistrů.

Další Večerkovou předností je jeho specializace. Na baseballových hřištích se prohání už od šesti, ale pálení mu nešlo a ani při obraně v poli nevynikal. „Ve dvanácti jsem tak začal nadhazovat a našel jsem, co mi jde a co mě baví. Už odmala jsem tak směřoval k tomu, že budu nadhazovač,“ přibližuje mládežnický reprezentant.

Právě nadhazovači jsou mezi evropskými hráči pro americké skauty tím nejzajímavějším zbožím. A pro leváky to platí dvojnásob. Kolem Večerky tak kroužili zájemci už déle, po londýnském představení po něm nakonec sáhlo Kansas City.

„Nepodepisujeme každého, ale jen toho, kdo má šanci se dostat až do Major League,“ ujišťuje Nick Leto, skaut organizace Royals, který za Večerkou přiletěl z USA. „Viktor je teprve čtvrtý hráč v naší historii, kterého jsme podepsali z Evropy. Je to speciální chvíle i pro nás, bereme to vážně.“

To však pro Večerku neznamená žádnou záruku úspěchu. „Nemůžu předpovídat budoucnost, ale naším úkolem je, abychom ho dostali k jeho stropu. Je to dlouholetá investice,“ popisuje Leto.

Už na konci měsíce Večerka zamíří do tréninkového komplexu v Arizoně, kde by měl nastoupit do několika utkání nováčkovské ligy. Po krátkém oddechu v Česku se pak na podzim vrátí na delší přípravný kemp.

„Moje smlouva není na určitou dobu. Zůstanu, dokud budu chtít a dokud o mě budou mít zájem. Samozřejmě to bude chtít trpělivost a tvrdou práci. Může to jít rychle, může to jít pomalu, nemusí se to vůbec splnit. Ale budu dělat všechno, aby se ten sen splnil. Nejdůležitější je za ním jít,“ hlásí Večerka.

Do Ameriky nakoukl už ve třinácti, kdy si s jihomoravským výběrem zahrál na prestižní Little League World Series před tisícovkami diváků. „To byla ochutnávka, která mě nakopla k další práci,“ vzpomíná. Nyní ho čeká baseballový dril od rána do večera sedm dní v týdnu „Člověk musí ten sport milovat, aby to zvládl. Ale pro mě je baseball celoživotní vášeň a moc se na to těším.“

Autor:

Sport v roce 2019

31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a...

Sparťanská akce Mandjeck. Chceš se soudit, nebo hrát?

Georges Mandjeck ze Sparty (vlevo) se snaží odpoutat od Tomáše Smoly z Baníku...

VIDEO Ještě v červnu chtěl zmizet. Tvrdil, že jeho smlouva je neplatná. Třicetiletý záložník Georges...

Teplice - Plzeň 1:1, hosté nevyhráli potřetí v řadě, remízu zařídil Hora

Tepličtí fotbalisté Petr Kodeš (ve žlutém vlevo) a Tomáš Kučera hájí míč před...

VIDEO Plzeňští fotbalisté neprožívají nejpovedenější týden. Navzdory vítězství vypadli ve čtvrtek ze hry...

Srazil McGregora, pak vycítil zradu UFC a tři roky mlčel. Teď je Diaz zpět

PORAŽENÝ KRÁL. Conor McGregor (na zemi) vzdal zápas a rozhodčí ho ukončil....

VIDEO S poklonou vchází na pódium, hulákajícímu davu ukazuje svaly... Jenže náhle překvapuje. Místo...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český...

Další z rubriky

Cíl je olympiáda, ale limit mám ještě daleko, ví mladý plavec Maťátko

Vojtěch Maťátko začal plavat z hecu a v 18 letech patří k české juniorské...

Pod odvážně lomenou střechou plaveckého bazénu v Olomouci už vyrostla řada elitních plavců a po...

Triatlon ve Varech: stavět trať pro Světový pohár budou i vězni

Momentka z Evropského poháru v triatlonu v Karlových Varech - první povinný...

Nejhezčími místy lázeňské metropole povede letos znovu trať přichystaná pro závodníky City...

Lezec Ondra hry ještě jisté nemá, v kombinaci na MS do finále neprošel

Sportovní lezec Adam Ondra se pere s nástrahami tratě na MS v Hačiodži.

Sportovní lezec Adam Ondra se zatím na olympijské hry nekvalifikoval. Na mistrovství světa v...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz