Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Velký Osek. Místo, kde žije nejlepší rychlobruslařka světa Martina Sáblíková

  10:13
Velký Osek. Obce, kde žije nejlepší rychlobruslařka světa a nejúspěšnější česká sportovkyně všech dob v historii ZOH. Martina Sáblíková se sem přestěhovala s jasnou vizí. Doufá, že tu bude brzy trénovat na stadionu pro rychlobruslaře. Napřed ale musí místní starosta dotáhnout do konce svůj sen o jeho výstavbě.
Martina Sáblíková

Martina Sáblíková | foto: Michal Šula, MF DNES

Dvoutisícovou vesnici uprostřed polabské placky znají jen řidiči, kterým u benzinky na návsi dojde naft a, případně cestující z hradeckých rychlíků, kteří náhodou zvednou oči od časopisu a ve stovce vyhlédnou z okna.

A přece Martina Sáblíková už půl roku ve Velkém Oseku bydlí – přestěhovala se sem, protože jí slíbili, že na poli za vesnicí vyroste krytá rychlobruslařská hala za jeden a půl miliardy.

"Bydlí tu samozřejmě i proto, aby lidi pochopili, že Martina za tím projektem stojí," přiznává bývalý fotbalista a současný velkoosecký starosta Jiří Otta.

TADY TO BUDE. Starosta Jiří Otta pózuje s nákresem stadionu

Když se spolu bavíme o jeho plánech, je co zpochybňovat: aktuálně se nám v rychlobruslení daří, Sáblíková je neporazitelná. Stejně jako kdysi bratři Pospíšilové vybojovali v kolové dvacet titulů mistrů světa. Ale kdo ze středoškoláků dnes tuší, co je to kolová? A kdo si ještě vybaví trojité salto s pěti vruty? Potřebujeme kvůli momentálnímu pobláznění bruslařský chrám?

"Martinu nemůžete s Alešem Valentou srovnávat. Ten se dal na byznys, zatímco Martina je dříč. Trenér Novák řekl, že na olympiádu do Soči v roce 2014 si jedeme pro čtyři zlaté medaile. Uvidíte, že je přivezou!" tvrdí umanutě.

A co až trenér Petr Novák přestane trénovat, nebo se mu přestane dařit a český zázrak vyhasne?

"Bude trénovat Martina. Udělá si trenérskou licenci. Novák jí to know-how předá," tvrdí Otta tak sebejistě, jako že zítra pekaři zase přivezou chleba. "Měl jste vidět tu scénu, když Martina přinesla ukázat našim dětem do školy medaile. Deváťáci běhali šedesátku, a když Martinu spatřili, zlepšili se všichni o vteřinu až dvě, jak se před ní chtěli vytáhnout..."

(Ne, nepřesunuli jsme se na sugestivní léčitelskou produkci, jsme pořád ve Velkém Oseku a mluvíme se svéprávným člověkem, dokonce inženýrem.)

"Když bude stát hala, děti si budou hrát na Martinu, tisíce lidí budou bruslit. Trenér Novák říká: kdybychom sto lidí díky bruslení ochránili před drogami, tak je ta hala zaplacená. Proč stát takhle nepřemýšlí?"

Bruslením proti drogám? Ten chlap je sám na drogách, říkáte si v duchu.

VARŠAVA, BERLÍN A VELKÝ OSEK

Trocha geografie: Velký Osek najdete na mapě mezi Poděbrady a Kolínem, kilometr od hradecké dálnice. Pár set domků se zahrádkami rozstrkaných do patnácti ulic z něj dělá čtvrtou největší obec kolínského okresu.

Velký Osek V PĚTI ČÍSLECH

2 135 Tolik tu žije obyvatel. Je to čtvrtá největší obec na Kolínsku.

958
Před tolika lety padla o Velkém Oseku první zmínka. Název vyplynul z toho, že tu dřevorubci pokáceli hodně stromů.

2
Střetávají se tu dvě významné železniční tratě.

15
Tolik let je tu starostou Jiří Otta.

189
Nadmořská výška obce

Katolický kostel, radnice, škola, nádraží, sokolovna a minerální pramen navrtaný v roce 1935, který prý tlumí pálení žáhy. A je tu ještě vietnamský velkoobchod s imitacemi větrných mlýnů (což připomíná rychlobruslařský ráj Holandsko!) a sádrovými německými záložníky.

"Chcete Osek zesměšnit, a proto jste si nafotili naši fekálku?" mračí se ostentativně chlápek u nastartovaného fekálního vozu. "Nevím, jak se sem Sáblíková dostala. Prý starosta si to vymyslel," tipuje.

Paní Skalská, která venčí psa Bena na protějším chodníku, ví víc: "Martinu už známe, třeba ze setkání v motorestu. Kdyby se postavilo, co starosta slibuje, bylo by to hezký. Ale sleduju olympiádu a slyšela jsem v televizi od Bosáka, že si dost lidí myslí, že stavět tady dráhu na rychlobruslení je, jako kdyby si Eskymáci postavili fotbalový stadion..." Osobně by raději viděla zalátané díry v ulicích: "Když po nich jedete autem, připadáte si jako na oslovi."

Usedáme ve starostově kanceláři na úřadě. Zasedací stůl, vitrína s archivními sbírkami zákonů, sekretář. Nevšední je sbírka šál fanklubu Martiny Sáblíkové vyvěšená pyšně na skříni. Jak tedy zní legenda o stěhování zlaté rychlobruslařky do Oseku?

"Když jsem se v roce 1994 stal starostou, jako stavař jsem navrhl změnu územního plánu. Na sport jsme vymezili tuhle část," ukazuje Otta na fotomapě prázdné místo mezi nádražím a tratí od Hradce.

"Chtěli jsme tu postavit fotbalová hřiště pro mládež, komunikoval jsem s Haškem a Machem ze Sparty – nemáte tréninkový areál, postavte si ho tady! Máte to do Prahy dvacet minut, klimatické podmínky perfektní. Pak přišel Košťál, že si to postaví na Strahově, a byl konec.

Dlouho jsme řešili, koho sem dostat, až najednou – nějaká Sáblíková byla čtvrtá na olympiádě v Turíně, že nemá kde trénovat. Říkám si: jsme zhruba stejně daleko od Prahy, Pardubic a Hradce. Neříkám, že to je střed republiky, ale nacházíme se při dálnici a při trati na Varšavu a Berlín. Proč to nezkusit?"

VZKAZ NA INTERNETU

Na jaře roku 2006 se Otta vydal na rychlobruslařský svaz.

"Přijdu, tam sedí nějaký Ladislav Peška, šéf svazu, kterému říkám: tady vám nabízím pozemky, postavte si u nás dráhu. A první reakce? My to asi postavíme v Brně, taky Hradec se nám ozval a v Liberci mají zájem...," deklamuje. "Koukám na něj překvapeně a namítám: jako stavař vám říkám, že ve Žďáru ani v Liberci to nepostavíte, protože koefi cient zatížení sněhem je tam třiapůlkrát větší než u nás a konstrukce by musela být tak předimenzovaná, že to bude stát neskutečné peníze.

Načež on tvrdí, že ani nehodlají stavět krytou halu, jen otevřenou. Rozloučil jsem se s tím, že otevřená hala je k ničemu, že na tom se svěťáky nejezdí a že jestli se rozmyslí, ať mi zavolá." Když se po půl roce nikdo neozval, zavolal Otta na svaz sám. "Kde budete stavět?" ptal se.

Odpověděli mu, že netuší. V novinách tehdy vycházely zprávy, že svaz plánuje otevřený ovál od 60 do 250 milionů a že by ho měl zaplatit hlavně stát.

"To se mi ale nějak nezdálo, a tak jsem na internetu napsal přímo na stránky Martiny Sáblíkové. Ozval se mi její trenér Petr Novák a sešli jsme tady u nás. Pochopil jsem, že bafuňáři ze svazu jim vůbec nepomáhají, že jsou ve stejné situaci jako lyžaři Záhrobští. Vysvětlil jsem jim svou představu a ukázal jim studii stadionu. Dostali den na rozmyšlenou. Druhý den se Novák ozval, že do toho jdou."

Starosta a zastupitelé založili akciovou společnost Velkoosecká sportovní, aby finančně neohrozili obec, nechali ocenit pozemky určené pro stadion a vypracovat územní projekt.

Halu tehdy měli zaplatit milovníci bruslení: každý si měl dopředu koupit permanentku za 10 tisíc korun, za což by měl po dostavbě nárok na 50 hodin ročně po dobu pěti let. A teď matematická hádanka: kolik se muselo najít bruslařů, aby se stavba zaplatila, když měla stát 500 milionů?

Pouhých 50 tisíc.

Permanentku si nakonec koupili jen obecní zastupitelé, jeden hokejový amatérský klub a dva poslanci. Starosta proto začal hledat velké investory, čas od času oznámil, že nějakého má, ale vždy z toho sešlo. A cena projektu se navyšovala až na dnešní trojnásobek.

Jak naději na stadion zachovat? Přestěhovat světovou rekordmanku Sáblíkovou a jejího trenéra do Velkého Oseku – to zní logicky, napadne paranoidního novináře.

HVĚZDA Z HVĚZDNÉ ULICE

Na okraji Velkého Oseku, směrem na Kolín, odbočujeme ze silnice ke dvěma rodinným domkům. Parcely byly vykolíkované už delší dobu, ale výstavbu zaplatili až sponzoři Sáblíkové.

V prvním domě žije sama Martina, ve druhém její trenér s rodinou. Jako světová hvězda bydlí Sáblíková na adekvátní adrese: ve Hvězdné ulici.

VELKOOSECKÁ SOUČASNOST. Dva domy jako přes kopírák

"Nahrálo nám k tomu, že naši předchůdci pojmenovali nejbližší ulici Sluneční, takže jsme rozhodli, že k ní přidáme Měsíční a Hvězdnou. A támhle vznikne větrolam ze stromů," ukazuje starosta dozadu za domky, "a tady, kde se těží z vody štěrk, pomalu vzniká dvacetihektarové rekreační jezero."

STAROSTA OTTA: "TO JAKO KDYBYSTE VYPUSTILI BAZÉN A PLAVCŮM ŘEKLI – AŽ Z VÁS BUDOU MISTŘI EVROPY, TAK VÁM HO NAPUSTÍME!"

Přejíždíme kolínskou silnici, mineme skleníkovou kolonii a zastavujeme u motelu U Jezera, kde pokračuje exkurze již dokončených projektů. "Tohle byl původně kravín, který stačilo přestavět. A za motelem jsme zřídili sportovní rybaření na obecním rybníku."

Nořím se do vzpomínek, ve které vesnici jsem naposledy viděl podobně podnikavého manažera. Ve Slušovicích. Tam je však už dávno po všem, kdežto Velký Osek stojí na začátku. Opět se vracíme k tomu největšímu nápadu. Má vůbec smysl stavět krytou halu, když je u nás jen pár desítek registrovaných rychlobruslařů?

"Jak tady může být registrovaných víc lidí, když tu není dráha?" rozčiluje se Otta. "To jako kdybyste vypustili plavcům bazén a řekli, až z vás budou mistři Evropy, tak vám ho napustíme!

Kolik by tu bylo plavců, kdyby tu nebyl ani jeden bazén? Stačilo postavit pár hladce vyasfaltovaných cyklostezek a co se na nich objevilo ‚inlajnistů‘! Viděli jste je snad předtím?

Mimochodem ti na naši halu taky čekají jako na smilování. Říkají nám: Jenom pak položte kvalitní beton, ať tam můžeme po rozpuštění ledu pořádat poháry."

JÍZDA JAKO O STADION

Vítězství Martiny Sáblíkové v olympijském závodě na 3 kilometry znamená malou výhru i pro projekt velkooseckého stadionu. I když to bude znít ryze materialisticky, uvažujme: pokud by se Sáblíková vrátila jako dvojnásobná zlatá medailistka a naopak Bauerovi, krasobruslařům a hokejistům by se moc nedařilo, veškerá pozornost se upne na ni.

Vyjednávací pozice rychlobruslařů by pak byla mnohem snazší. Naopak kdyby hokejisté zopakovali triumf z Nagana, bude se mluvit jen o nich a Sáblíková bude až na druhém místě.

A stadion taky.

Starosta Jiří Otta peníze od státu na halu nechce, investora prý má, ale odtajnit ho zatím nechce. "Jsem přesvědčený, že v dubnu podepíšeme smlouvu, ale jen v případě, že se stát zaručí, že se jeho přístup k rychlobruslařům změní a že je bude podporovat víc než dosud," tvrdí.

Plán má jasný: "Dotáhnout do konce roku stavební povolení, příští rok na jaře začít stavět, dva roky výstavba a v roce 2013 hotovo. A pak lobbovat za to, abychom tu měli mistrovství světa."

Tak tedy hodně štěstí...

Autor:

Sport v roce 2023

6. - 28. 5. Cyklistické Giro d´Italia
12. - 28. 5. MS v hokeji, Riga a Tampere
28. 5. - 10. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž
15. - 25. 6. EuroBasket ženy, Tel Aviv a Lublaň
19. - 27. 8. MS v atletice, Budapešť

  • Nejčtenější

USA - Česko 3:0. Neúspěšná obhajoba bronzu, hokejisté končí ve čtvrtfinále

Čeští hokejisté bronzové medaile neobhájí, s letošním světovým šampionátem se loučí ve čtvrtfinále. Proti Spojeným...

Kanada - Česko 3:1. Další prohra, čtvrtfinále v Tampere proti Američanům

Čeští hokejisté nezvládli ani druhý test před začátkem vyřazovací fáze mistrovství světa. Kanadě vzdorovali jen ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lotyšsko porazilo Švýcarsko v prodloužení a postupuje. Slovákům výhra nestačila

Lotyšsko v dramatickém utkání porazilo Švýcarsko 4:3 v prodloužení a míří tak do vysněného čtvrtfinále. Naopak Slovákům...

Zlatý bod. Sparta slaví po devíti letech fotbalový titul, Slavii obrat nestačil

Fotbalová Sparta je po dlouhých devíti letech opět českým šampionem. Definitivní krok k historicky sedmatřicátému...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvitová kvůli peklu váhala, jestli hrát. A úcta sokyně? Připadám si stará

Přešťastná Italka Cocciarettová jásala, že právě na grandslamové scéně porazila hráčku, k níž odmala vzhlížela. Naopak...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Ragbisté porazili Izrael a postoupili do vyšší divize mistrovství Evropy

Čeští ragbisté postoupili do vyšší divize Trophy mistrovství Evropy. V baráži v Říčanech porazili Izrael suverénně...

Skifaři Vraštil se Šimánkem obsadili na mistrovství Evropy čtvrtou pozici

Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek obsadili na dvojskifu lehkých vah čtvrté místo na mistrovství Evropy ve veslování a o...

Krpálek počtvrté v kariéře vyhrál turnaj judistické Grand Prix

Judista Lukáš Krpálek dva týdny po zisku stříbra na mistrovství světa vyhrál Grand Prix v Linci. Na turnaji v Rakousku...

Seemanová vyhrála všechny své závody v Šamoríně, zlepšila si motýlkářský rekord

Nejlepší česká plavkyně Barbora Seemanová jen vstoupila do nové sezony a už proměnila ve vítězství všechny čtyři starty...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...