Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Velký Osek. Místo, kde žije nejlepší rychlobruslařka světa Martina Sáblíková

  10:13
Velký Osek. Obce, kde žije nejlepší rychlobruslařka světa a nejúspěšnější česká sportovkyně všech dob v historii ZOH. Martina Sáblíková se sem přestěhovala s jasnou vizí. Doufá, že tu bude brzy trénovat na stadionu pro rychlobruslaře. Napřed ale musí místní starosta dotáhnout do konce svůj sen o jeho výstavbě.

Martina Sáblíková | foto: Michal Šula, MF DNES

Dvoutisícovou vesnici uprostřed polabské placky znají jen řidiči, kterým u benzinky na návsi dojde naft a, případně cestující z hradeckých rychlíků, kteří náhodou zvednou oči od časopisu a ve stovce vyhlédnou z okna.

A přece Martina Sáblíková už půl roku ve Velkém Oseku bydlí – přestěhovala se sem, protože jí slíbili, že na poli za vesnicí vyroste krytá rychlobruslařská hala za jeden a půl miliardy.

"Bydlí tu samozřejmě i proto, aby lidi pochopili, že Martina za tím projektem stojí," přiznává bývalý fotbalista a současný velkoosecký starosta Jiří Otta.

TADY TO BUDE. Starosta Jiří Otta pózuje s nákresem stadionu

Když se spolu bavíme o jeho plánech, je co zpochybňovat: aktuálně se nám v rychlobruslení daří, Sáblíková je neporazitelná. Stejně jako kdysi bratři Pospíšilové vybojovali v kolové dvacet titulů mistrů světa. Ale kdo ze středoškoláků dnes tuší, co je to kolová? A kdo si ještě vybaví trojité salto s pěti vruty? Potřebujeme kvůli momentálnímu pobláznění bruslařský chrám?

"Martinu nemůžete s Alešem Valentou srovnávat. Ten se dal na byznys, zatímco Martina je dříč. Trenér Novák řekl, že na olympiádu do Soči v roce 2014 si jedeme pro čtyři zlaté medaile. Uvidíte, že je přivezou!" tvrdí umanutě.

A co až trenér Petr Novák přestane trénovat, nebo se mu přestane dařit a český zázrak vyhasne?

"Bude trénovat Martina. Udělá si trenérskou licenci. Novák jí to know-how předá," tvrdí Otta tak sebejistě, jako že zítra pekaři zase přivezou chleba. "Měl jste vidět tu scénu, když Martina přinesla ukázat našim dětem do školy medaile. Deváťáci běhali šedesátku, a když Martinu spatřili, zlepšili se všichni o vteřinu až dvě, jak se před ní chtěli vytáhnout..."

(Ne, nepřesunuli jsme se na sugestivní léčitelskou produkci, jsme pořád ve Velkém Oseku a mluvíme se svéprávným člověkem, dokonce inženýrem.)

"Když bude stát hala, děti si budou hrát na Martinu, tisíce lidí budou bruslit. Trenér Novák říká: kdybychom sto lidí díky bruslení ochránili před drogami, tak je ta hala zaplacená. Proč stát takhle nepřemýšlí?"

Bruslením proti drogám? Ten chlap je sám na drogách, říkáte si v duchu.

VARŠAVA, BERLÍN A VELKÝ OSEK

Trocha geografie: Velký Osek najdete na mapě mezi Poděbrady a Kolínem, kilometr od hradecké dálnice. Pár set domků se zahrádkami rozstrkaných do patnácti ulic z něj dělá čtvrtou největší obec kolínského okresu.

Velký Osek V PĚTI ČÍSLECH

2 135 Tolik tu žije obyvatel. Je to čtvrtá největší obec na Kolínsku.

958
Před tolika lety padla o Velkém Oseku první zmínka. Název vyplynul z toho, že tu dřevorubci pokáceli hodně stromů.

2
Střetávají se tu dvě významné železniční tratě.

15
Tolik let je tu starostou Jiří Otta.

189
Nadmořská výška obce

Katolický kostel, radnice, škola, nádraží, sokolovna a minerální pramen navrtaný v roce 1935, který prý tlumí pálení žáhy. A je tu ještě vietnamský velkoobchod s imitacemi větrných mlýnů (což připomíná rychlobruslařský ráj Holandsko!) a sádrovými německými záložníky.

"Chcete Osek zesměšnit, a proto jste si nafotili naši fekálku?" mračí se ostentativně chlápek u nastartovaného fekálního vozu. "Nevím, jak se sem Sáblíková dostala. Prý starosta si to vymyslel," tipuje.

Paní Skalská, která venčí psa Bena na protějším chodníku, ví víc: "Martinu už známe, třeba ze setkání v motorestu. Kdyby se postavilo, co starosta slibuje, bylo by to hezký. Ale sleduju olympiádu a slyšela jsem v televizi od Bosáka, že si dost lidí myslí, že stavět tady dráhu na rychlobruslení je, jako kdyby si Eskymáci postavili fotbalový stadion..." Osobně by raději viděla zalátané díry v ulicích: "Když po nich jedete autem, připadáte si jako na oslovi."

Usedáme ve starostově kanceláři na úřadě. Zasedací stůl, vitrína s archivními sbírkami zákonů, sekretář. Nevšední je sbírka šál fanklubu Martiny Sáblíkové vyvěšená pyšně na skříni. Jak tedy zní legenda o stěhování zlaté rychlobruslařky do Oseku?

"Když jsem se v roce 1994 stal starostou, jako stavař jsem navrhl změnu územního plánu. Na sport jsme vymezili tuhle část," ukazuje Otta na fotomapě prázdné místo mezi nádražím a tratí od Hradce.

"Chtěli jsme tu postavit fotbalová hřiště pro mládež, komunikoval jsem s Haškem a Machem ze Sparty – nemáte tréninkový areál, postavte si ho tady! Máte to do Prahy dvacet minut, klimatické podmínky perfektní. Pak přišel Košťál, že si to postaví na Strahově, a byl konec.

Dlouho jsme řešili, koho sem dostat, až najednou – nějaká Sáblíková byla čtvrtá na olympiádě v Turíně, že nemá kde trénovat. Říkám si: jsme zhruba stejně daleko od Prahy, Pardubic a Hradce. Neříkám, že to je střed republiky, ale nacházíme se při dálnici a při trati na Varšavu a Berlín. Proč to nezkusit?"

VZKAZ NA INTERNETU

Na jaře roku 2006 se Otta vydal na rychlobruslařský svaz.

"Přijdu, tam sedí nějaký Ladislav Peška, šéf svazu, kterému říkám: tady vám nabízím pozemky, postavte si u nás dráhu. A první reakce? My to asi postavíme v Brně, taky Hradec se nám ozval a v Liberci mají zájem...," deklamuje. "Koukám na něj překvapeně a namítám: jako stavař vám říkám, že ve Žďáru ani v Liberci to nepostavíte, protože koefi cient zatížení sněhem je tam třiapůlkrát větší než u nás a konstrukce by musela být tak předimenzovaná, že to bude stát neskutečné peníze.

Načež on tvrdí, že ani nehodlají stavět krytou halu, jen otevřenou. Rozloučil jsem se s tím, že otevřená hala je k ničemu, že na tom se svěťáky nejezdí a že jestli se rozmyslí, ať mi zavolá." Když se po půl roce nikdo neozval, zavolal Otta na svaz sám. "Kde budete stavět?" ptal se.

Odpověděli mu, že netuší. V novinách tehdy vycházely zprávy, že svaz plánuje otevřený ovál od 60 do 250 milionů a že by ho měl zaplatit hlavně stát.

"To se mi ale nějak nezdálo, a tak jsem na internetu napsal přímo na stránky Martiny Sáblíkové. Ozval se mi její trenér Petr Novák a sešli jsme tady u nás. Pochopil jsem, že bafuňáři ze svazu jim vůbec nepomáhají, že jsou ve stejné situaci jako lyžaři Záhrobští. Vysvětlil jsem jim svou představu a ukázal jim studii stadionu. Dostali den na rozmyšlenou. Druhý den se Novák ozval, že do toho jdou."

Starosta a zastupitelé založili akciovou společnost Velkoosecká sportovní, aby finančně neohrozili obec, nechali ocenit pozemky určené pro stadion a vypracovat územní projekt.

Halu tehdy měli zaplatit milovníci bruslení: každý si měl dopředu koupit permanentku za 10 tisíc korun, za což by měl po dostavbě nárok na 50 hodin ročně po dobu pěti let. A teď matematická hádanka: kolik se muselo najít bruslařů, aby se stavba zaplatila, když měla stát 500 milionů?

Pouhých 50 tisíc.

Permanentku si nakonec koupili jen obecní zastupitelé, jeden hokejový amatérský klub a dva poslanci. Starosta proto začal hledat velké investory, čas od času oznámil, že nějakého má, ale vždy z toho sešlo. A cena projektu se navyšovala až na dnešní trojnásobek.

Jak naději na stadion zachovat? Přestěhovat světovou rekordmanku Sáblíkovou a jejího trenéra do Velkého Oseku – to zní logicky, napadne paranoidního novináře.

HVĚZDA Z HVĚZDNÉ ULICE

Na okraji Velkého Oseku, směrem na Kolín, odbočujeme ze silnice ke dvěma rodinným domkům. Parcely byly vykolíkované už delší dobu, ale výstavbu zaplatili až sponzoři Sáblíkové.

V prvním domě žije sama Martina, ve druhém její trenér s rodinou. Jako světová hvězda bydlí Sáblíková na adekvátní adrese: ve Hvězdné ulici.

VELKOOSECKÁ SOUČASNOST. Dva domy jako přes kopírák

"Nahrálo nám k tomu, že naši předchůdci pojmenovali nejbližší ulici Sluneční, takže jsme rozhodli, že k ní přidáme Měsíční a Hvězdnou. A támhle vznikne větrolam ze stromů," ukazuje starosta dozadu za domky, "a tady, kde se těží z vody štěrk, pomalu vzniká dvacetihektarové rekreační jezero."

STAROSTA OTTA: "TO JAKO KDYBYSTE VYPUSTILI BAZÉN A PLAVCŮM ŘEKLI – AŽ Z VÁS BUDOU MISTŘI EVROPY, TAK VÁM HO NAPUSTÍME!"

Přejíždíme kolínskou silnici, mineme skleníkovou kolonii a zastavujeme u motelu U Jezera, kde pokračuje exkurze již dokončených projektů. "Tohle byl původně kravín, který stačilo přestavět. A za motelem jsme zřídili sportovní rybaření na obecním rybníku."

Nořím se do vzpomínek, ve které vesnici jsem naposledy viděl podobně podnikavého manažera. Ve Slušovicích. Tam je však už dávno po všem, kdežto Velký Osek stojí na začátku. Opět se vracíme k tomu největšímu nápadu. Má vůbec smysl stavět krytou halu, když je u nás jen pár desítek registrovaných rychlobruslařů?

"Jak tady může být registrovaných víc lidí, když tu není dráha?" rozčiluje se Otta. "To jako kdybyste vypustili plavcům bazén a řekli, až z vás budou mistři Evropy, tak vám ho napustíme!

Kolik by tu bylo plavců, kdyby tu nebyl ani jeden bazén? Stačilo postavit pár hladce vyasfaltovaných cyklostezek a co se na nich objevilo ‚inlajnistů‘! Viděli jste je snad předtím?

Mimochodem ti na naši halu taky čekají jako na smilování. Říkají nám: Jenom pak položte kvalitní beton, ať tam můžeme po rozpuštění ledu pořádat poháry."

JÍZDA JAKO O STADION

Vítězství Martiny Sáblíkové v olympijském závodě na 3 kilometry znamená malou výhru i pro projekt velkooseckého stadionu. I když to bude znít ryze materialisticky, uvažujme: pokud by se Sáblíková vrátila jako dvojnásobná zlatá medailistka a naopak Bauerovi, krasobruslařům a hokejistům by se moc nedařilo, veškerá pozornost se upne na ni.

Vyjednávací pozice rychlobruslařů by pak byla mnohem snazší. Naopak kdyby hokejisté zopakovali triumf z Nagana, bude se mluvit jen o nich a Sáblíková bude až na druhém místě.

A stadion taky.

Starosta Jiří Otta peníze od státu na halu nechce, investora prý má, ale odtajnit ho zatím nechce. "Jsem přesvědčený, že v dubnu podepíšeme smlouvu, ale jen v případě, že se stát zaručí, že se jeho přístup k rychlobruslařům změní a že je bude podporovat víc než dosud," tvrdí.

Plán má jasný: "Dotáhnout do konce roku stavební povolení, příští rok na jaře začít stavět, dva roky výstavba a v roce 2013 hotovo. A pak lobbovat za to, abychom tu měli mistrovství světa."

Tak tedy hodně štěstí...

Autor:

Mistrovství Evropy volejbalistů 2021

Evropský šampionát volejbalistů probíhá od 1. do 19. září, hostí ho čtyři země: Česko, Polsko, Estonsko a Finsko. Zápasy české skupiny se hrají v Ostravě. Titul z ME 2019 obhajuje Srbsko.

Luboš BartůněkLukáš Vašina, Adam BartošAdam ZajíčekDaniel PfefferJakub JanouchJan GalabovJan HadravaMichal FingerVojtěch Patočka

  • Nejčtenější

Nevhodné záběry, uznávají šéfové lezení. Rakušanka se dočkala omluvy

Nevhodné záběry v přenosu se po sobotním semifinále boulderingu na mistrovství světa sportovních lezců ocitly v centru...

Devátý mečbol přinesl senzaci. Volejbalisté šokovali olympijské vítěze

Zajíček zablokoval Ngapetha a volejbaloví reprezentanti proměnili devátý mečbol! Na světě byla prvotřídní senzace....

Právník Kamary varuje fandy Rangers: Nejezděte, Praha je nebezpečná

Právník Glena Kamary z Glasgow Rangers nedělá českému fotbalu i celé zemi zrovna reklamu. Právě naopak. Před cestou do...

Djokovič unikát nemá, ochromila jej nervozita. Na US Open slaví Medveděv

Novak Djokovič v roce 2021 kalendářní Grand Slam nezískal. Ve finále US Open předvedl nervózní výkon, dalece zaostal za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - U. Berlín 3:1, oslabení hosté sahali po bodu, rozhodli náhradníci

Proti oslabenému soupeři si koledovali o ztrátu, v závěru zápasu se ale fotbalisté Slavie přeci jen znovu dostali do...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Drama na kilometru skončilo pro Fuksu koupelí a stříbrem. Čtyřkajak má bronz

V zoufalé snaze předstihnout Conrada Scheibnera převrhl vyčerpaný Martin Fuksa ve finiši kilometrového závodu svoji...

Světový pohár ve sportovním lezení předčasně skončil, nebude ani závod v Soulu

Světový pohár ve sportovním lezení předčasně skončil. Po dvou závodech naplánovaných na podzim do Číny a podniku v...

Čeští inline hokejisté získali na MS zlato, ve finále rozdrtili Kanadu

Zatímco v hokeji ledním česká reprezentace průběžně vyklízí pozice, v inline hokeji je stále velmocí. Na mistrovství...

Čeští inline hokejisté porazili domácí Itálii a budou bojovat na MS o zlato

Čeští inline hokejisté zvítězili v semifinále mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu nad domácí Itálií...

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...