Hnědák Tzigane du Berlais s žokejem Janem Faltejskem uhání do cíle 128. ročníku Velké pardubické. | foto: David Neff, MAFRA

Tzigane du Berlais i Váňovi koně. Start 129. Velké pardubické se blíží

  • 2
Příští neděli se opět na pardubické závodiště sjede dostihová elita. Už po 129. se zde uskuteční nejstarší a nejnáročnější klání kontinentální Evropy. Velká pardubická opět slibuje řadu zajímavých soubojů, do nichž zasáhnou i loňský vítěz Tzigane du Berlais v sedle s Janem Faltejsem nebo čtyři koně Josefa Váni.

Celkem jedenadvacet koní bude bojovat o prvenství v hlavním dostihu sezony.

Mezi nimi i dva zahraniční: slovenský a po šesti letech také britský.

Největší pozornost však bude poutat Tzigane du Berlais.

Osmiletý hnědák obhajuje prvenství a i letos by měl patřit k největším adeptům na titul. V jeho sedle bude stejně jako minulý rok žokej Jan Faltejsek.

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...
Tzigane du Berlais .

Žokej Jan Faltejsek v sedle koně Tzigane du Berlais během 128. ročníku Velké pardubické

„Určitě má šanci. Na druhou stranu se často stává, že když se o někom říká, že je favorit, tak je to úplně jinak,“ prohlásil Jiří Charvát, majitel koně a předseda českého Jockey Clubu.

„Tzigane bude favoritem, což ukazují i předběžné kurzy. Ale na druhou stranu v poslední kvalifikaci chtěl také vyhrát a nepovedlo se mu to,“ prohlásil Josef Váňa starší.

Ten na start pošle čtyři koně – Theophila, Zarifa, Ange Guardiana a Mazhilise.

„Nejsou na tom špatně,“ věří Váňa. „Nejlepší je Theophilos, ale nejzkušenější je Zarif. Pokud bude tvrdý podklad, tak Ange Guardian na tom může být také dobře.“

„Myslím si, že to bude zajímavý závod. Bude tam hodně koní, někteří nejsou moc ovladatelní, tak snad neudělají velkou paseku. Bude to náročné jak pro jezdce, tak pro koně,“ vyhlíží s osmi triumfy rekordman dostihu.

Fotogalerie

128. ročník Velké pardubické

Na startu se naopak neukáže předloňský vítěz No Time To Loose, kterému se obnovilo zranění z minulého roku. Nezúčastní se ani Hegnus nebo francouzský kůň Urgent de Greagaine.

Podle pořadatelů letos počasí závodišti přálo, a tak dráha bude dobře připravená.

„Pokud navíc budeme mít štěstí a objeví se podzimní barvy, tak budou i krásné scenérie,“ přeje si Jaroslav Müller, výkonný ředitel pardubického Dostihového spolku.

„Dokončujeme dostřihy překážek a finišujeme s prací na tribunách. Teď jsme se věnovali spíše travnatým plochám, příští týden se začneme věnovat oranicím,“ doplnil.

K jejich ideálnímu stavu pomáhá i výsadba hořčice, jež zvýší podíl organických látek v zemi. „Podrží více vláhy, takže to nebude tolik vysychat,“ vysvětlil Müller.

Na tribunách na sezení zbývají poslední volná místa. Na stání vstupenky jsou.

Program odstartuje několik dní před hlavním závodem slavnostmi v centru Pardubic. Během dostihového víkendu budou pro děti připraveny různé aktivity, diváci budou také moci zhlédnout ukázku koňského póla.

Startovní listina Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

6900 m, dotace pět milionů korun

1. Theophilos (ž. Josef Bartoš, Dostihový klub iSport-Váňa), 2. Tzigane du Berlais (ž. Jan Faltejsek, Dr. Charvát), 3. Ribelino (ž. Andrew Glassonbury, Lokotrans), 4. Dulcar de Sivola (Josef Borč, DiJana Dobšice), 5. Player (ž. Marcel Novák, Maxa-Nýznerov), 6. Stretton (ž. Thomas Garner, Nýznerov), 7. Mazhilis (ž. Jan Kratochvíl, Köi Dent), 8. Ange Guardian (ž. Jiří Kousek, stáj Anděl strážný), 9. Sztorm (ž. Marek Stromský, Nýznerov), 10. Zarif (ž. Thomas Boyer, Köi Dent), 11. Vandual (ž. Lukáš Matuský, Vadual), 12. Templář (Jan Odložil, www.trdelnik.com-Luka), 13. Rathlin Rose (ž. James Best, Fergus Wilson), 14. Beau Rochelais (ž. Alexandre Orain, DS Pegas), 15. Delight My Fire (ž. Sertaš Ferhanov, DS Pod Buchlovem), 16. Tiep de L'Est (ž. Martin Cagáň, Lokotrans Slovakia), 17. Bridgeur (ž. Jaroslav Myška, VaZi), 18. Talent (ž. Leighton Aspell, DS Kabelkovi), 19. Chicname de Cotte (ž. Jordan Duchene, Quartis-Zámecký Vrch), 20. Krocoleon (Lukáš Sloup, EŽ Praha a.s.), 21. Mahony (ž. Niklas Lovén, Quartis-Zámecký Vrch).

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)