Václav Chalupa

Václav Chalupa | foto: Ivana Roháčková

Reprezentace není cestovka. Nový šéftrenér veslařů Chalupa chystá změny

  • 7
Před šesti lety uzavřel kariéru stylově - stříbrem z MS 2009 na kormidlované dvojce. Chvíli živil rodinu opravami lodí, časem se stal technickým ředitelem areálu v Račicích. Nejnovější role Václava Chalupy, někdejšího slovutného skifaře, však překvapila - už desítku dní je šéftrenérem veslařské reprezentace.

„Nic jiného mi nezbývalo,“ krčí rameny 47letý legendární veslař, který za dvacet let v reprezentaci přivezl z mistrovství světa a olympijských her devět medailí.

V nové roli se ocitl poté, co na funkci rezignoval Miroslav Vraštil, který tak u kormidla strávil jen několik měsíců. „Víceméně to na mě spadlo, za Mirka nebyla náhrada. Takže jsem to jako místopředseda svazu pro sport převzít musel - podotýkám, že dočasně, do konce této sezony.“

Musel? Říkáte to jako na omluvu. Cožpak pro slavného veslaře vašeho jména není podobná role jistým zadostiučiněním?
Možná by byla, jenže vstupovat do ní uprostřed rozjeté sezony není zrovna ideální. Navíc dosud bylo moje pracovní zaměření jiné. Technickým ředitelem kanálu v Račicích ale zůstávám, byť na poloviční úvazek, na stejný úvazek jsem i u reprezentace.

To jste si nevzal ani nějaký čas na rozmyšlenou?
Jelikož jsem byl jedním z kritiků práce mých předchůdců, tak jsem si o to možná i řekl. Neshodovali jsme se ve spoustě věcí.

Například?
Vždycky jsem si myslel, že posádky se mají na jaře stavět z nejlepších a nejsilnějších lidí, což se ovšem nedělo pokaždé. Taky jde o nastavení pevných pravidel a určení koncepce přípravy. Mirek Vraštil si to možná taky představoval jinak, ale bohužel to moc nefungovalo, trenéři cítili nekoncepčnost.

Teď to můžete změnit...
Teď ne, sezona je rozjetá, za tři týdny je poslední regata Světového poháru v Lucernu, odkud by se měly lodě nominovat na mistrovství světa ve Francii - tam zase půjde o účast na olympiádě v Riu. Velkou změnu chystám spíš na období po sezoně.

Čeho se bude týkat?
Chci nastavit trochu jiná pravidla hry, která se tady hraje. Kdo má být reprezentant, jak si to zaslouží, co mu za to zaručí svaz a podobně.

Cožpak to nefungovalo?
Občas si posádky účast na regatách nebo i na šampionátech platily samy - buď zčásti, anebo úplně. To mi vadilo, nechci, aby svaz nebo reprezentace působily jako cestovní kancelář. Na mistrovství světa mají závodit ty posádky, které na to mají výkonnost a které tam vyšle svaz. Když někdo má peníze, tak to neznamená, že může reprezentovat, což se stávalo. Účast na menší regatě si zaplatit můžu, ale mistrovství světa, Evropy nebo i závody Světového poháru by měly být výsadou reprezentace a těch opravdu nejlepších.

Co vám na tom tolik překáží?
Není to správné. Minimálně vůči těm, kteří mají výkonnost lepší, ale byť jim k reprezentaci chybí malý krůček, nejedou nikam, protože ty peníze nemají.

Vaší první akcí byla víkendová regata Světového poháru ve Varese, kde vám ale výsledky asi moc radosti nepřinesly. Z pěti posádek byl ve finále A pouze skifař Synek, „béčko“ jely jen dvojskif a nekormidlovaná dvojka mužů. Co s tím?
Nezoufal bych si, protože ve Varese nejely zdaleka všechny posádky. Chyběla skifařka Knapková, sestavy lehkých vah, které jsou na tom dobře, čtyřka „bez“ a párovka mužů, další ženské posádky. Tohle byla minivýprava.

Na olympiádě v Londýně reprezentovalo pět českých lodí v čele s medailisty Knapkovou a Synkem. Bude jich v Riu víc?
Věřím, že minimálně stejný počet tam z mistrovství světa ve Francii postoupí.

Zažil jste éru druhé poloviny 90. let, kdy jste byl vlastně jediným nositelem praporu českého veslování. Takže ta doba se už nevrátí?
Určitě ne.

Šéftrenérem jste dočasně, navíc na poloviční úvazek, ale změny chcete prosadit až po sezoně. Existuje možnost, že byste v této roli zůstal?
To je zatím ve hvězdách, na svazu chceme vypsat výběrové řízení. Pokud to vyjde, od podzimu nastoupí na moje místo nový člověk.

A pokud se to nepovede?
Pak se na svazu budeme muset dohodnout, jak dál. Do příštího roku asi těžko něco změníme, tenhle olympijský cyklus budeme muset dojet, jak je rozjetý. Možná se vyplatí získat někoho, kdo by se s tím popral, až na další olympijský cyklus.

Takže ještě jednou - byl byste ochoten v pozici šéftrenéra pokračovat?
Pokud by se vhodný člověk nenašel a měl bych podporu mezi trenéry, snad bych i zůstal. Veslování bych ve štychu nenechal.

, Lidové noviny

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž