Vavřinec Hradilek

Vavřinec Hradilek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Začínáme. V Troji startuje mistrovství světa ve vodním slalomu

  • 0
Česko opět hostí mistrovství světa. V Pražské Troji ve čtvrtek začíná mistrovství světa ve vodním slalomu, v akci budou i české hvězdy Hradilek, Hilgertová, Ježek, Volf-Štěpánek a další.

Po sedmi letech se tak šampionát opět vrací do Prahy. U kanálu procházíte tunel pod mohutnou tribunou a jako byste šli proti toku času. Organizátoři mistrovství světa sem vyvěsili jména všech medailistů v historii tohoto sportu. Od Bratislavy 2011 dojdete až k premiéře v Ženevě 1949.

Českých jmen při této pouti potkáte požehnaně. Přibudou o víkendu další? Ve čtvrtek vypuknou kvalifikační boje. Už to je pro organizátory vítězstvím, vždyť ještě v červnu tu řádila povodeň. 

"Ale já budu mít pocit, že jsme vyhráli, až bude někdo stát na té bedně," říká Jiří Rohan v dvojroli šéfa organizačního výboru i reprezentačního trenéra. "Když nepřijdou výsledky, můžeme mistrovství uspořádat sebelíp, ale pro nás bude neúspěšné."

Hranicí úspěchu je pro něj aspoň jedna individuální medaile v olympijské disciplíně. Minule v Čunovu nebyla bohužel žádná.

Na vlastní oči

Vstupenky je možné zakoupit v síti TICKETPRO.cz, jednodenní vstupné stojí od 100 do 200 Kč, rodinná vstupenka (2+2) od 250 do 450 Kč a permanentka na všechny 4 dny 550 Kč. V prodeji pak budou vstupenky i přímo v pokladnách u trojského areálu. Tam se fanoušci dostanou buď autem (parkování u trojkého zámečku a lávky), nebo tramvají číslo 17 či austobusem číslo 112.

Slalomáři z Francie, Německa, Slovenska a dalších velmocí chtějí plány Čechů překazit. Ale pak jsou mezi 380 vodáky z 50 zemí rovněž tací, kteří patří do kolonky exoti: z Nepálu, Malajsie, Libanonu, Senegalu, Chile či Řekové v barvách Konga. Přivedl je na start i rozvojový program mezinárodní federace. A lodí nemají nazbyt. Někteří z nich si je dokonce navzájem půjčují.

Šampionát zahájí v 9.00 kvalifikace kajakářů. Těch je ve startovní listině 103 a pouze na čtyřicítku nejlepších čeká postup do pátečního semifinále, odkud pak elitní desítka pronikne do sobotního finále. O to bude usilovat i trio Vavřinec Hradilek, Jiří Prskavec, Jan Vondra. Zatímco Prskavec se stal letos mistrem Evropy, olympijský medailista Hradilek dokázal vyhrát závod Světového poháru v Seu.

Kajakáři nastoupí do kvalifikace v obráceném pořadí podle světového žebříčku. Začne Chilan Olguin (který v žebříčku žádné body nemá), jako poslední naopak odstartuje lídr pořadí, Francouz Daille. Hradilek pojede devátý od konce.

Ze dvou kvalifikačních jízd se každému vodákovi započte lepší čas. Tady je ještě příležitost k opravě. V semifinále a finále už žádná taková nebude.

Po kajakářích přijdou ke slovu ve 14.00 se svojí kvalifikací singlkanoisté. Těch je přece jen méně - 74, postupový klíč je však stejný. Česko zastupují jeden z nejpracovitějších organizátorů šampionátu Stanislav Ježek a dále Michal Jáně a Vítězslav Gebas. Také v roce 2006, když Praha hostila světový šampionát, se Ježek odreagovával prací v organizačním výboru - a byla z toho bronzová medaile.

Jako poslední se ve čtvrtek představí singlkanoistky, jejichž jízdami v 18.43 čtvrteční program skončí. Nejmladší kategorie vodního slalomu zatím nemá olympijský statut a tomu odpovídá i méně početné startovní pole. Obhájkyní titulu je domácí Kateřina Hošková.

Kajakářky a deblkanoisty čekají kvalifikační boje až v pátek, o den později se budou rozdělovat první medailové sady.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)