Topalov vyrovnal, spory šachistů pokračují

  • 22
Elista - Bulharský velmistr Veselin Topalov vyrovnal stav utkání o titul mistra světa v šachu s Rusem Vladimirem Kramnikem na 4:4. Topalov dnes vyhrál v Elistě černými figurami po 52 tazích a dosáhl prvního vítězství za šachovnicí. Předtím získal celý bod za kontumační výhru v páté partii, k níž jeho soupeř nenastoupil.

Utkání vypsané na dvanáct partií začalo dvěma Kramnikovými výhrami, po nichž následovaly čtyři remízy, proložené sporem obou týmů o používání oddělených, či společných toalet, a technický bod pro Topalova.

Svou prohru za bojkot páté partie nakonec ruský šachista po dlouhém jednání uznal, aby klání o "sjednocovací" titul mohlo pokračovat, má však v úmyslu podat po skončení zápasu na mezinárodní federaci FIDE žalobu.

Ani dnes však v Elistě neutichly spory. Zatímco ve středu obvinil Topalovův manažer Silvio Danailov soupeře z nedovoleného používání počítačového programu Fritz 9, Kramnikův zástupce dnes kontroval prohlášením, že pokud by se v odpočívárně či na toaletě ruského velmistra našlo jakékoli nepovolené elektronické zařízení, bezpochyby ho tam tajně namontoval někdo z bulharského štábu.

"Mám informace, že by se Topalovův tým mohl pokusit zatáhnout pana Kramnika do nového skandálu, aby to vypadlo, že podvádí," uvedl Kramnikův manažer Carsten Hensel.

Sám Kramnik už předtím prohlásil, že soupeřův štáb očividně dělá všechno pro to, aby ho při utkání o světový titul vyvedl z rovnováhy. "A používá k tomu ty nejšpinavější metody, jaké dokáže vymyslet," řekl ruský šachista.

Zápas bude pokračovat devátou partií v sobotu, bílé kameny bude mít Topalov.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)