Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. srpna 2020 Klára

Přejmenovaná klisna Cenzura aneb Když měl Wimbledon tři semifinalistky

  10:00aktualizováno  10:00
Nebýt 17. listopadu před pětadvaceti lety, média by je stále předkládala národu jako zrádce. To v tom lepším případě. Jinak měli zmizet z povědomí úplně. Sportovní velikáni, kteří to v komunistickém Československu nevydrželi. Utajeno toho však mělo zůstat mnohem víc. A někdy kolem toho bylo i veselo...!

TABU. Zpravodajství o vítězstvích Martiny Navrátilové bylo pro československá média dlouho tabu. A tak i tahle fotografie z Wimbledonu v roce 1984 šla rovnou do archivu, aniž byla zveřejněna. | foto: ČTK

„Hele, Petr Klíma emigroval. Ze soustředění v Düsseldorfu odletěl do Detroitu, se kterým už o rok dřív při Kanadském poháru podepsal smlouvu.“

Byl to šok. Emigrace špičkových československých sportovců sice nebyla ničím mimořádným, ale tohle mělo grády. Rozpadl se skvělý útok mladíků Rosol, Kameš, Klíma, který znal celý hokejový svět.

„Jak ses to dozvěděl?“
"Píšou to v novinách, podívej.“

Příloha k 25. výročí sametové revoluce

Samozřejmě nešlo o české noviny, pro ty byly sportovní hvězdy, jež uprchly za kopečky, tabu. Psal se rok 1985 a komunistický režim v Československu působil neotřesitelně.

Zprávu o Klímově útěku ukazoval na pláži v Dalmácii mladý Chorvat, záhřebský deník Sportske novosti ji přinesl jako malou senzaci.

Petr Klíma si odchodem do NHL splnil sen; za mořem se mu dařilo a později vyhrál s Edmontonem Stanley Cup. Zároveň si však podepsal ortel. Ve vlasti se o něm nikdo nic nedoví, své blízké uvidí jen těžko, o jeho gólech a vítězstvích referovaly maximálně rozhlasové stanice Hlas Ameriky nebo Svobodná Evropa.

Podobní uprchlíci najednou jako by nebyli, v médiích o nich nesměla padnout ani zmínka, byli vymazáni z encyklopedií. Měli navždy zmizet z historie. Přestali existovat.

Poznala to dlouhá řada slavných sportovců počínaje tenistou Jaroslavem Drobným (emigroval v roce 1949), krasobruslařkou Ájou Vrzáňovou (1950) přes skokanku do vody Milenu Duchkovou (1980), fotbalistu Josefa Kadrabu (1972), tenisty Martinu Navrátilovou (1975), Ivana Lendla (1986) až po hokejisty Václava Nedomanského, Richarda Fardu (oba 1974), bratry Šťastné (všichni kolem roku 1980) či právě Petra Klímu. To jen namátkou.

Petr Klíma (uprostřed) během přípravného utkání ČSSR - Finsko před pražským...

Petr Klíma (uprostřed) během přípravného utkání ČSSR - Finsko před pražským hokejovým šampionátem. (únor 1985)

Ale zpět ke Klímovi. Po návratu z Jugoslávie pak v redakci šéf oddělení zopakoval opálenému kolegovi jasný příkaz, který hned po hokejistově útěku vyslovil šéfredaktor (instruován tehdejším komunistickým Českým úřadem pro tisk a informace): „Klíma - nepsat!“ Tak to v podobných případech chodilo.

„Nikdo by si nedovolil takový příkaz porušit,“ vzpomíná jeden z doyenů české sportovní žurnalistiky Pavel Kovář, dlouholetý redaktor někdejšího deníku Lidová demokracie. „Existovala tak zvaná autocenzura, měli jsme strach. Nikdo nechtěl přijít o místo.“

Kde zůstala Navrátilová?

Informační vakuum dostoupilo do takových rozměrů, že docházelo k až komickým situacím. Při tenisovém Wimbledonu v roce 1981 hlasatel ve zprávách Čs. televize oznámil, že do semifinále postoupily Australanka Goolagongová a Američanky Evertová s Austinovou. To bylo všechno. Navrátilovou, která měla právě v tom roce získat americké občanství, nezmínil. Budiž řečeno, že nikoli o své vůli.

O sportovních emigrantech se zkrátka nesmělo psát vůbec. Navrátilová s Lendlem však byli natolik známí, že později, přiblížně v polovině 80. let, mohli být uváděni aspoň ve stručných výsledcích.

Tenista Ivan Lendl při pařížském Roland Garros (1987)

Tenista Ivan Lendl při pařížském Roland Garros (1987)

Přesto nastala v roce 1988 v jedné z redakcí k pozoruhodná situace. Ivan Lendl vyhrál turnaj v Německu, agentura ČTK výsledek vydala a začínající novinář jej chtěl zařadit do krátkých zpráv, což už se smělo, ale zodpovědný redaktor mu to nedovolil. „Zítra je prvního máje, v takový den by Lendlovo jméno v novinách nemuselo působit dobře,“ pravil. Byla to zkušenost hovořící o tom, jak velká byla opatrnost (strach) novinářů.

Když Štrougal prchal z lóže

Nezapomenutelný byl návrat Martiny Navrátilové do Československa v roce 1986, když v červenci přiletěla do Prahy s americkým družstvem na Pohár federace (dnešní FedCup). Do redakcí dorazila z tiskového oddělení ÚV KSČ striktní instrukce: „Pokud se zúčastníte tiskové konference s americkými tenistkami, nesmíte klást otázky Navrátilové.“

Pouze nestor Jiří Nejedlo z Lidové demokracie to pak nevydržel a zeptal se jí, jak se po tolika letech cítí doma. „Je to úžasný pocit,“ odvětila. Jenže ta odpověď stejně nemohla vyjít v novinách.

Při příležitosti pražského turnaje vyšla nevelká publikace o Poháru federace a kapitola o Navrátilové (Velký talent našeho tenisu - Martina Navrátilová, USA) musela být na poslední chvíli odstraněna. Přestože v ní nechybělo nezbytné odsouzení: „V roce 1975 opustila vlast, kde se naučila hrát tenis na světové úrovni. Zklamala tak nejen tenisové příznivce, ale hlavně ty, kteří jí na cestě k tenisovému Olympu pomáhali.“

Pražská Štvanice se stala v červenci 1986 dějištěm 24. ročníku Poháru federace,...

Pražská Štvanice se stala v červenci 1986 dějištěm 24. ročníku Poháru federace, nejvýznamnější světové soutěže tenisových týmů žen.

Národ ale věděl své. Když při finále ČSSR - USA Navrátilová vpochodovala na kurt, lidé na přeplněných štvanických tribunách povstali a vzdali jí hold bouřlivým potleskem. Američanky vyhrály 3:0, pozvedly pohár, načež se kapitán týmu Marty Riessen při dekorování šampionek zřekl proslovu. Místo něj si o mikrofon řekla Navrátilová.

„Děkuji vám moc za to přijetí,“ řekla před ztichlými tribunami. „Jsem nesmírně šťastná, že jsem opět v Praze. A doufám, že to nebude trvat dalších jedenáct let, než k vám zase budu moci přijet,“ dodala a rozplakala se.

Následovaly bouřlivé ovace vestoje. Pouze vládní lóže zela prázdnotou, komunističtí pohlaváři v čele s tehdejším premiérem Štrougalem dojemnou situaci neustáli a uprchli. „Raději šli na chlebíčky a šampus,“ se smíchem vzpomíná legendární Jan Kodeš.

Média se k vystoupení Navrátilové opět musela zachovat macešsky.

Taková drobounká provokacička, že?

V rámci „pořádku“ docházelo v Československu (a jeho tisku) k až nepochopitelným absurditám, jež jen dokumentují složitost doby. V červenci roku 1970, tedy v začátcích tuhé „normalizace“ po pražském jaru 1968 a okupaci vojsky Varšavské smlouvy, vyhrála nedělní dostih dvouletých koní v Chuchli klisna jménem Cenzura.

Klisna se narodila v roce 1968 v Napajedlích a v Praze běžela s logem Mladého světa. „Zamiloval se do ní sekretář redakce mládežnického časopisu Antonín Jelínek, velký fanda do koní. Byla ustájená v Chuchli a Mladý svět ji měl jako svoji propagaci v pronájmu,“ přibližuje publicista Petr Feldstein.

Fotogalerie

Zmíněný dostih dvouletých koní se běžel v rámci Československého derby a celé nedělní odpoledne přenášela televize. „V úterý pak vyšla v Rudém právu poznámka Jana Klimenta, obávaného člena kulturní rubriky, filmového kritika, který všechno posuzoval z ideologického hlediska. Nebylo mu zatěžko pustit se i do dostihového sportu,“ vzpomíná Feldstein.

„Dobrá, závodní koně se jmenují různě, viděl jsem v ten den Harmonograma, Norberta, Calypso, Santa Marii,“ psal autor v poznámce. „Jenže stáj Mladého světa svého koně nazvala Cenzura. Taková drobounká provokacička, že? Možná měl kůň to jméno už od dřívějška. Ale co myslíte - hněval by se moc, kdyby se jmenoval jinak? Koně si přece nedávají jméno sami! Tenhle „vtípek“ vypadá dnes trapně.“

Možná to zní neuvěřitelně, ale na základě tohoto upozornění na stránkách stranického tisku se jménem koně začala zabývat „nejvyšší místa“, tedy ÚV KSČ. A soudruzi dospěli k jednoznačnému závěru, že jméno koně Cenzura v československých podmínkách nemá místo a klisna se musí přejmenovat. Vyhrávala dál a v roce 1971 se stala Koněm roku už jako Century.

„Jenže lidé si samozřejmě pamatovali její původní jméno, které mělo zvlášť v té době svůj půvab,“ usmívá se Feldstein.

BIJTE RUSY.Transparent fanoušků z mistrovství světa v SRN v roce 1983 na...

BIJTE RUSY. Tenhle transparent se po letech dostal až do Národního muzea. V roce 1983 pořádně zatopil televizním redaktorům, kteří komentovali zápas ČSSR - SSSR na mistrovství světa v Mnichově. Německý režisér možná vůbec nechápal politický podtext, nicméně skupinu emigrantů s transparentem v přenosu často ukazoval. Komentátoři to nemohli přehlížet, a tak začali německou režii obviňovat ze spiknutí.

Jak tenista Průcha poslal redaktora na kobereček

Na tenisovém turnaji ve Stuttgartu v roce 1981 porazil Jana Kodeše celkem hladce ve dvou setech málo známý Jiří Průcha. Bez ohledu na skutečnost, že Kodeš se už věnoval spíše čtyřhře, to bylo velké překvapení. Tehdy pětadvacetiletý Průcha způsobil problémy nejen slavnému soupeři na kurtu...

„Nevím už, jestli ten výsledek vydala agentura ČTK nebo jsme se ho dozvěděli jinak, ale v každém případě se ho jeden z kolegů chopil a napsal sloupek o tenisové senzaci, kterou přichystal mladý český tenista Průcha,“ vybavuje si Aleš Pohořal, šéf sportovní rubriky tehdejší Večerní Prahy.

List, který měl uzávěrku před polednem, se začínal prodávat kolem třetí odpoledne. „A už ve čtyři hodiny jsem musel k šéfredaktorovi na kobereček!“ líčí Pohořal. „Vynadal mi, že volali z tiskového oddělení ÚV KSČ. Jak to, že prý nevíme, že tenista Průcha už před třemi lety emigroval do Německé spolkové republiky a že je vlastně zaprodanec?! Jak jsme to mohli vědět? Jeho jméno jsme do té doby neznali a bylo přece tak krásně české. No, nějak jsme to díky šéfredaktorovi ustáli,“ usmívá se Pohořal při vzpomínce.

A kdyby Vaše Výsost věděla...!

V CÍLI. Jednou z inspirací byla sochaři Hankomu slavná Zátopkova fotka z...

Do soudku historek, jež nemohly proniknout na stránky tisku, přispěly i ty, které se odehrály už brzy po komunistickém převratu v Československu. Úsměvy vyvolala scénka, která se odehrála v sídle hlavy Britského království v roce 1948.

Králi Jiřímu VI. a jeho choti tehdy v Buckinghamském paláci představovali zlaté medailisty z olympijských her v Londýně.

„Toto je Emil Zátopek, důstojník Československé armády, vítěz běhu na deset kilometrů,“ představili slavného atleta. Královská choť složila armádě země ze středu Evropy poklonu – musí být úžasná, když má tak rychlé důstojníky. Jenže doktor Popel, vedoucí družstva úspěšných československých kanoistů, zareagoval v souladu s poúnorovou dobou: „A kdyby Vaše Výsost věděla, jak rychle dnes utíkají naši generálové!“

Skutečnost, že zmíněný činovník pak nesměl několik let do zahraničí, neboť ne všichni zúčastnění měli smysl pro humor a pozorná „ouška“ v československé výpravě už vůbec ne, již zavál prach. Nicméně historku, kterou slavný český běžec dával s odstupem let k dobrému, ještě ne.

Knoflíček: Jágr se nechal stříhat podle mě:

  • Nejčtenější

První etapa Kolem Polska skončila hrozivým pádem, Jakobsen bojoval o život

Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen byl po hrozivém pádu v Katovicích v dojezdu první etapy závodu WorldTour Kolem...

Krásný okruh, hrozná trať. Její úroveň je katastrofální, hřímají jezdci

Takhle ostrou kritiku na Masarykově okruhu, který mezi jezdci patří k nejoblíbenějším na světě, nejsou zvyklí slyšet....

Hokejista Plekanec opouští Kometu, chce být blízko nemocné mamince

Hokejová Kometa Brno se bude muset v nadcházející sezoně obejít bez Tomáše Plekance. Známý centr v klubu končí nečekaně...

Jakobsenův pád? Od Groenewegena to byl zločin. Měl by jít sedět, říká Lefevere

Dlouhých pět hodin trvala operace hlavy a obličeje a Fabiu Jakobsenovi snad zachránila život. Podle lékařů je nyní jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta je krok od Evropské ligy. Pomohly Šachtar, Sevilla i United

Fotbalová Sparta je krok od základní skupiny Evropské ligy. Pomohla jí souhra výsledků ve čtvrtfinále současného...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Rozvrhnout síly, nehrotit čas. Letní padesátka není náročná, tvrdí boxer Konečný

Když se řekne ultramaraton, a to navíc v horských podmínkách, kdejakému běžci se orosí čelo. Jak ale říká pravidelný...

České občanství? Zeptejte se prezidenta, já pro zemi vyhraju, říká Muradov

Premium Domluvit zápas MMA mezi Machmudem Muradovem a Polákem Krzysztofem Jotkem trvalo půl hodiny. Oba svižně souhlasili, že...

Začíná liga amerického fotbalu, Obhájci Prague Lions se nepřihlásili

Bez obhájce titulu se uskuteční letošní česká liga amerického fotbalu. Prague Lions se totiž nepřihlásili kvůli obavám...

Lodgian Whistle s Myškou ovládli třetí kvalifikaci Velké pardubické

Ryzák Lodgian Whistle s žokejem Jaroslavem Myškou vyhrál po pomalém úvodu třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou....

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...