KRÁLOVNA MARTINA. Martina Sáblíková (uprostřed) slaví triumf v konečném pořadí...

KRÁLOVNA MARTINA. Martina Sáblíková (uprostřed) slaví triumf v konečném pořadí Světového poháru na dlouhých tratích, vlevo je druhá Anna Jurakovová, vpravo pak třetí Antoinette de Jongová. | foto: AP

Znovu vítězná. Sáblíková triumfovala i na trojce ve Stavangeru

  • 13
Rekordní jedenáctý triumf ve Světovém poháru na dlouhých tratích už Martina Sáblíková získala s předstihem na konci ledna v Berlíně. Se seriálem samotným se v norském Stavangeru rozloučila tak, jak to umí jen ona. Tedy vítězně. Poslední závod sezony na 3 000 metrů ovládla o 1,14 sekundy před druhou Antoinette de Jongovou a připsala si tak 31. pohárové vítězství na této trati.

Na světovém šampionátu jednotlivých tratí na Ireen Wüstovou v závodě na 3 000 metrů sice nestačila, ve Světovém poháru ale česká rychlobruslařka letos nemá konkurenci.

Už minulý týden Nizozemku na této distanci porazila na světovém víceboji. „Hrozně mě to překvapilo. Fakt jsem nevěřila tomu, že bych jí mohla porazit,“ radovala se tehdy.

A brilantní formu si 29letá Češka udržela až do úplného závěru sezony.

Nic na tom nemění ani to, že nizozemská rivalka finále Světového poháru v norském Stavangeru vynechala ze zdravotních důvodů. Chce totiž včas začít s přípravou na olympijskou sezonu.

Češka se tradičně představila až v poslední, šesté rozjížďce, tentokrát s objevem aktuální sezony, Ruskou Annou Jurakovovou.

Čtyřiadvacetiletá Jurakovová ale tentokrát od úvodních metrů ztrácela. Rozjela se až ve druhé polovině závodu, kdy měla Sáblíková už znatelný náskok. Češka tak znovu absolvovala většinu závodu v osamění v souboji s časem. Celý závod držela svá kola pod hranicí 33 sekund a v cíli se pak radovala z vítězného času 4:04,21.

Druhá Antoinette de Jongová ztratila 1,14 sekundy, třetí Melissa Wijfjeová ještě o 24 setin víc.

KRÁLOVNA MARTINA. Martina Sáblíková (uprostřed) slaví triumf na tříkilometrové...

KRÁLOVNA MARTINA. Martina Sáblíková (uprostřed) slaví triumf na tříkilometrové trati ve Stavangeru, vlevo je druhá Antoinette de Jongová, vpravo pak třetí Melissa Wijfjeová.

Sáblíková tak ovládla čtvrtý závod z pěti na 3 000 metrů v aktuální sezoně Světového poháru. Na svém kontě už má 47 vítězství v seriálu, z toho jednatřicet právě z tříkilometrové trati.

Povedený start

Od úvodních rozjížděk se rychlobruslařky přetahovala o nejrychlejší čas dne. Ve vedení se vystřídaly Francesca Lollobrigidová, Olga Grafová a Ivanie Blondinová, než přišel na řadu nizozemský souboj.

Z toho překvapivě vyšla lépe Melissa Wijfjeová, která porazila Mariji Jolingovou - bronzovou medailistku z mistrovství světa na této trati zpřed dvou let a jako první se dostala pod hranici čtyř minut a šesti vteřin.

Zbývaly poslední čtyři ženy.

V předposlední rozjížďce se představila aktuální vicemistryně světa z Kangnungu na 5 000 metrů – nestárnoucí Claudia Pechsteinová. Ale byla to její soupeřka Antoinette de Jongová, kdo nejlepší čas posunul znovu o dvě desetiny níž.

Martina Sáblíková na tříkilometrové trati ve Stavangeru

Martina Sáblíková na tříkilometrové trati ve Stavangeru

Pak už přišel čas české rychlobruslařky.

Sáblíkové vyšel perfektně start, trojku rozběhla jako druhá nejrychleji za 20,07 a dál ujížděla ve druhé dráze jedoucí Jurakovové. Ta v následujících třech kolech na Češku ztrácela vždy okolo půl vteřiny.

Zato Češka neustále držela svá kola těsně kolem hranice 32 sekund. Až ta poslední dvě byla o něco pomalejší – 32,6 a 32,8. Přesto to s přehledem stačilo na už jednatřicáté prvenství na této trati v kariéře.

Finále SP v rychlobruslení

Stavanger (Norsko)

3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:04,21, 2. De Jongová 4:05,35, 3. Wijfjeová (obě Niz.) 4:05,59.

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sáblíková 630, 2. Jurakovová (Rus.) 395, 3. De Jongová 360, ...27. Zdráhalová 33.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)