Finále extraligy softbalistů. Hroši Havlíčkův Brod vs. Tempo Praha. V akci Jiří Šeda (Hroši). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kouč Hrochů hledá recept na dlouhána. Použije židli?

  • 0
Pořádné drama, jak se na finále softbalové extraligy sluší a patří. Taková je zatím série mezi pražským Tempem a havlíčkobrodskými Hrochy. Mistra určí až páté utkání.

Koruna pro krále letošní softbalové sezony je stále ještě volná. Vítěz bude s definitivní platností znám až v nejzazším možném termínu, tedy 20. října.

„Letošní finálová série je extrémně vyrovnaná. V pátém utkání může vyhrát úplně kdokoliv,“ prohlásil hlavní kouč havlíčkobrodských Hrochů Tomáš Siwek.

Po sobotním třetím duelu mělo blíž k titulu Tempo Praha, které zvítězilo těsně 1:0.

Fotogalerie

„V porovnání s loňským finále, kdy byly zápasy hlavně o pálkařích a většinou končily vysokým výsledkem, je letošní série výhradně o obraně. Rozhodnout může i sebemenší chyba,“ vysvětloval trenér.

Hlavní roli hrají v obou týmech především nadhazovači. Brodským softbalistům dělá velké problémy urostlý Marek Joska.

„Za poslední dva roky se ohromně zlepšil. Má přes dva metry, a rotace je tak u něj úplně jiná než u ostatních. Nejsme na to zvyklí a ani na tréninku nedokážeme tuhle situaci nasimulovat. To bychom museli našeho Jardu Müllera postavit na židli nebo na švédskou bednu,“ smál se Siwek.

Naopak soupeř si zase často neumí poradit s nadhozy brodského Michala Holobrádka, který o uplynulém víkendu nastoupil do obou zápasů s velkým sebezapřením. Týden předtím totiž dostal míčkem tvrdou ránu přímo do nártu.

Zraněný nadhazovač odmítl střídání, chtěl zápas dohrát

„Háže přes bolest. Naštěstí máme potvrzeno, že na kostní či vazové úrovni je vše v pořádku, jen to prostě hodně bolí. Každopádně Michal strašně moc chce hrát. Třeba v neděli za stavu 5:1 po páté směně jsem ho chtěl stáhnout ze hřiště, ale odmítl to. Kousl se a zápas dohrál,“ prozradil Siwek.

„Chodí ztěžka, ale na jeho výkonu to není vůbec poznat. Byla to pro nás všechny velká vzpruha, že mohl Michal hrát,“ přidal se k trenérovým komplimentům na adresu jednadvacetiletého reprezentanta jeden z nejmladších brodských softbalistů Lukáš Hospodka.

Čtvrté finále nakonec vyhráli Hroši 5:2, a zůstávají tak ve hře o třetí domácí titul v řadě. „S Tempem sice máme dlouhodobě dobrou bilanci, ale finále je o něčem úplně jiném. Že to bude dlouhá série, jsme čekali,“ uvedl šéf Hrochů Dušan Šnelly.

Do noci myslel na zápas, ráno pak těžko vstával

Stal se jedním z hrdinů nedělního večerního čtvrtého finálového souboje, ve škole však kvůli tomu druhý den žádné úlevy neměl.

„Kdepak, učitelé zkouší už od rána,“ smál se jeden z nejmladších hráčů havlíčkobrodského softbalového A-týmu Lukáš Hospodka. „Ale zatím to zvládám celkem dobře,“ ujišťoval včera krátce před polednem sedmnáctiletý student brodského gymnázia.

Právě on byl společně s dalším benjamínkem Hrochů Jiřím Šedou tím, kdo zavelel za nepříznivého stavu 0:1 ve čtvrté směně k obratu.

„Den předtím jsme prohráli taky těsně 0:1, takže pomalu začínaly narůstat obavy, že by se mohla sobota opakovat. Naštěstí jsme to ale otočili a dostali se zase nahoru,“ pochvaloval si Hospodka konečnou výhru 5:2, díky níž zůstává Brod stále ve hře o třetí extraligový titul v řadě. „Páté, rozhodující utkání na Tempu bude o tom, kdo udělá méně chyb. Ten potom bude slavit. A já doufám, že to vyjde nám,“ svěřil se s přáním.

Každopádně Hospodka už letos jeden extraligový titul na kontě má, na konci září se z něj radoval společně s brodským juniorským týmem. „Jenže já bych chtěl i ten s áčkem,“ měl jasno.

Páté finále se bude hrát naštěstí v sobotu, takže se druhý den bude moct tak jako tak v klidu vyspat.

„Teď v neděli jsme končili dost pozdě, navíc tam byly nějaké sporné momenty, takže jsem byl plný emocí a nemohl jsem dlouho usnout. No a druhý den se mi pak zase nechtělo vstávat,“ usmíval se Lukáš Hospodka.

A jak to bude mít před rozhodujícím duelem s nervozitou? „Před zápasem jsem nervózní dost, ale jakmile si stoupnu na pálku, je všechno v pohodě,“ hlásil.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)