Brzy vypukne svátek za milion dolarů. Brod se chystá na MS softbalistů

Trenér českých fotbalistů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

7 2019
Sportovní akce podobného významu v Havlíčkově Brodě ještě nikdy nebyla. Už za týden se v místní Hippos aréně poprvé představí softbalisté v rámci mistrovství světa mužů. Světový šampionát, který se v termínu od 13. do 23. června poprvé ve své více než padesátileté historii bude hrát v Evropě, hostí současně také Praha.

„Během mistrovství světa nás čeká 72 zápasů. Téměř polovina z nich v Havlíčkově Brodě,“ upozornil předseda České softballové asociace Gabriel Waage na fakt, že v Hippos aréně se mohou diváci vydat na 31 duelů základních skupin a čtvrtfinále. Zbývajících 41 střetnutí, včetně závěrečných bojů o medaile, uvidí hlavní město.

„Žádná jiná námi pořádaná akce ještě nikdy takový rozpočet neměla.“

Gabriel Waage, předseda České softballové asociace

Havlíčkobrodští pořadatelé připouštějí, že je i přes velké zkušenosti s organizací mezinárodních softbalových akcí, včetně mistrovství Evropy či světových pohárů, tentokrát čeká ještě o level náročnější práce. „Ještě před rokem jsem si myslel, že jsme na akci více méně připravení a byl jsem relativně v klidu. Ale co se děje poslední půlrok, to jsem opravdu ještě nezažil,“ přiznává Dušan Šnelly z pořádajícího oddílu Hroši Havlíčkův Brod.

„Věnuji se tomu 23 z 24 hodin denně. A to mám ještě svoje civilní zaměstnání,“ prozrazuje učitel ze ZŠ Štáflova. „Naštěstí mi ve škole vycházejí extrémně vstříc, protože tam teď poslední dobou více nejsem než jsem.“

Nejhorších sedm dní

Toužebně tak očekává pátek, kdy se celý turnaj v Brodě rozjede a bude žít svým životem. „I když je skoro všechno hotové, teď to asi bude nejhorších sedm dní. Byly to nervy, ale jakmile začne první zápas, už si to budeme užívat. Aspoň doufám,“ usmívá se.

Úvodního zápasu turnaje, který se příští čtvrtek rozehraje v Praze duelem Česká republika – Nový Zéland, se nemůže dočkat ani Waage.

„A to jsem přitom relativně v klidu, protože mám kolem sebe poměrně široký tým lidí, kteří na akci dělají,“ upřesňuje. „Já jsem z vlastní organizace trošičku vystoupil. Pomáhám spíš mediátorsky. Když se někde něco nedaří, snažím se najít způsob, aby to vyšlo.“

Rekordní rozpočet

Mistrovství světa mužů se hraje od roku 1963 a je nejvýznamnější softbalovou akcí. Tomu odpovídá také finanční pokrytí, které museli čeští pořadatelé zajistit.

Světový šampionát v Česku je vrchol kariéry, říká softbalista Korčák

„Žádná jiná námi pořádaná akce takový rozpočet ještě nikdy neměla. Bavíme se o částce přes milion dolarů (22 milionů korun – pozn. red.),“ upřesnil Waage. „Na mistrovství Evropy jsme se potýkali s částkou v řádech jednotek milionů korun, nikoliv desítek.“ Velkou pomoc získali organizátoři od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Kraje Vysočina a obou pořadatelských měst. „Musím říct, že stát se k nám postavil vstřícně. Na významnou sportovní akci nám dal skoro polovinu částky,“ děkuje Waage.

„Podařilo se nám oslovit i komerční sféru, takže dnes vidím na skoro 90 až 95 procent pokrytí rozpočtu,“ těší ho. „Samozřejmě, stále se může něco stát. Ale deset procent rozpočtu člověk musí vždycky manažersky zvládnout.“

Česká softballová asociace si předem řekla, že z vlastních peněz na šampionát v domácím prostředí uvolní maximálně jeden milion korun. „To jsou peníze, které bychom stejně museli vynaložit na cestu našeho národního týmu na jinde konaný šampionát,“ uvedl Waage.

Mistrovství světa vnímá šéf české asociace jako možnost, jak softbal ještě více dostat mezi fanoušky.

Dopolední zápasy pro školy

„Přichystali jsme velký projekt, dali jsme pozvánky na všechny základní a střední školy v republice. Nabídli jsme jim dopolední zápasy zdarma,“ prozradil Waage. „Předpokládáme, že v půlce června nemají ve školách už moc co dělat, takže budou rádi.“

MS softbalistů v číslech

1 milion dolarů – rozpočet pořadatelů mistrovství světa v softbalu v Praze a Havlíčkově Brodě.

9 mezinárodních akcí v softbalu dosud hostil Brod. Žádnou velikosti světového šampionátu.

31 duelů základních skupin a čtvrtfinále mistrovství světa se odehraje v brodské Hippos aréně.

Akce zabrala nad očekávání. „Říkali jsme si, že budeme mít 500 dětí na zápas. Ale museli jsme navýšit kapacitu na 750,“ těší Waageho. „Zápasy od 10.30 jsou všechny plné. Což je dobře.“

Program základních skupin nabídne denně čtyři utkání: od 10.30, 13.30, 16.30 a 19.30 hodin. Domácí reprezentace se představí vždy v závěrečných duelech dne, které bude vysílat Česká televize.

„Věřím, že všechny zápasy našeho týmu budou vyprodané,“ předpokládá Šnelly. Kapacita Hippos arény je 1 000 diváků na sezení a 1 500 na stání.

V Havlíčkově Brodě se tým reprezentačního kouče Tomáše Kusého představí 16. června v duelu s Japonskem, 18. června nastoupí proti Filipínám a 20. června bude hrát s Kubou. V případě očekávaného postupu domácího výběru do play off se v Hippos aréně bude hrát ještě jednou, a to 21. června čtvrtfinále play off.

„Doufám, že po tom zápase si budeme moct sednout a říct si, že se nám to v Brodě pořadatelsky povedlo,“ přeje si Šnelly.

Reprezentant Holobrádek: Tady v Hippos aréně se mi hraje nejlíp

„Těším se strašně moc.“ Tak přesně tuhle větu zopakoval český softbalový reprezentant Michal Holobrádek během rozhovoru o nadcházejícím mistrovství světa v Česku hned několikrát. Pokaždé přitom nasadil takový výraz, že o jeho slovech nebylo sebemenších pochyb.

Pro jednadvacetiletého rodáka z Břeclavi, který v extralize obléká už řadu sezon dres havlíčkobrodských Hrochů, bude letošní šampionát z mnoha pohledů jedinečný. Vůbec poprvé se totiž při podobně velké akci představí před českým publikem. Navíc v několika zápasech i na brodském hřišti, na němž zná každý centimetr plochy.

„Tady v Hippos aréně se mi prostě hraje nejlíp. Mám to tu moc rád. Snad přijde hodně lidí. Nemůžu se dočkat,“ svěřil se jeden z nejlepších nadhazovačů v Evropě, a podle řady odborníků už dokonce i ve světě.

Před jak početnou kulisou už jste hrál?
Nejvíc asi před patnácti sty lidmi. A podobné to možná bude i teď v Brodě na naše domácí zápasy. Nebo aspoň doufám. Ptal jsem se, jaká je kapacita, a bylo mi řečeno, že nějakých tisíc míst na sezení a dalších tisíc či patnáct set na stání.

Na kterého soupeře se těšíte nejvíc?
Úplně na všechny. Opravdu. Každý zápas pro mě bude výjimečný. Třeba hned ten první proti Novému Zélandu, který je sedminásobným mistrem světa. To bude určitě super zážitek. A pak se hodně těším na Japonsko, proti němuž hrajeme právě tady v Brodě. Věřím, že ho můžeme porazit.

Říká se, že mezi Evropou a zbytkem světa je v softbalu pořád hodně velký rozdíl. Jaký je váš názor?
Myslím, že za poslední dobu jsme třeba konkrétně my hráči z Česka udělali velký výkonnostní skok. Jezdíme totiž do Ameriky na nejrůznější turnaje, kde se potkáváme s těmi nejlepšími ze všech.

V čem nejvíc vám tahle konfrontace pomáhá?
Řekněme v určitém psychickém nastavení. Dřív jsme jezdili ven s tím, že se s těmi nejlepšími nemůžeme rovnat, ale teď si myslím, že už patříme na světovou úroveň. Otázkou je, zda to budeme umět prodat na hřišti.

Berete start na šampionát i jako možnost říct si o nějaké skutečně zajímavé angažmá?
Asi nad tím takhle nepřemýšlím. Já se hlavně těším.

Softbal jste začal hrát i díky staršímu bratrovi Jakubovi. Nezávidí vám teď malinko, že on se na šampionát nedostal?
Myslím, že určitě ne. Naopak, přeje mi to. On má teď stejně hodně náročnou školu, dělá fyziku a jezdí do Vídně, takže by nějaké přípravy ani nezvládal. Ale na zápasy se přijede podívat.

Předpokládám, že i vaši rodiče. Nebo snad ne?
Jasně, mají lístky do Prahy i do Brodu. Taky se moc těší.

Máte třeba slíbené nějaké dobré menu, pokud se vám bude dařit?
(směje se) Jo, to ona mi mamka určitě něco dobrého uvaří. Je moc hodná. Akorát asi bude zase brečet, to ona taky umí. Třeba když jsme vyhráli s Brodem první titul, byla hodně naměkko.

Mluvil jste o bratrově škole, ale vy přece také studujete...
To je pravda, dělám Vysoké učení technické v Brně. Mám teď za sebou první rok. Studuju obor, který kombinuje informatiku a ekonomii, takže to je něco jako aplikace informačních technologií do různých modelů.

To pro většinu obyčejných lidí zní skoro mimozemsky...
(směje se) Mě ale právě přesně tohle baví. Hlavně proto, že je tam hodně matematiky. A vůbec celkově je to moc zajímavý obor.

Svoji softbalovou budoucnost zatím hodláte i nadále spojovat s Havlíčkovým Brodem?
Určitě. Ono se to dá totiž velmi dobře kombinovat se zahraničním angažmá. Třeba hned po šampionátu jedu stejně jako loni na dva měsíce do Ameriky. V tomhle má softbal výhodu.

Eva Streichsbierová

Autor:

Sport v roce 2019

7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola...

Kreuziger: Nastavil jsem si tempo, abych nebouchnul, a pak jsem zrychloval

Roman Kreuziger přichází k týmovému autu Dimension Data za cílem na Tourmaletu

Tourmalet (Od našeho zpravodaje) Projel cílem, našel za pomoci týmového maséra auto Dimension Data, usedl na jeho přední sedadlo a...

Alaphilippa nadnášel žlutý dres, vyhrál časovku. Van Aerta odvezla sanitka

Julian Alaphilippe projíždí cílem časovky v Pau. Na prvním místě.

Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračoval v pátek svým druhým dílem....

Sedmkrát dvojité espresso? Proč ne. O cyklistické posedlosti kávou

Peter Sagan ze stáje Bora-Hansgrohe si s jedním šálkem nevystačí.

VIDEO Toulouse (Od našeho zpravodaje) Nad Toulouse se ve čtvrtek obloha zatáhla. Důvod dát si před 12. etapou Tour ještě jednu kávu....

Viděl žlutou, usmál se a... Tragicky zesnulému Fehérovi by bylo čtyřicet

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Lékaři se snaží pomoci Miklósi Fehérovi,...

Z roku 2004 ještě ani neuběhl první měsíc, když se v maďarském Györu sešly davy fanoušků. Bohužel...

Další z rubriky

Kajakářky Hilgertová a Galušková jsou mládežnickými mistryněmi světa

Amálie Hilgertová během semifinále na mistrovství Evropy v Tacenu.

Kajakářka Amálie Hilgertová se stala v Krakově mistryní světa do 23 let ve vodním slalomu....

Kozubek byl na 25 km jedenáctý, titul obhájili Reymond a Cunhaová

Francouzský plavec Axel Reymond (vpravo) ve finiši závodu na 25 km těsně...

Dálkový plavec Matěj Kozubek završil své účinkování na mistrovství světa v Kwangdžu jedenáctým...

Kanoistka Gabriela Satková slaví juniorské zlato na MS slalomářů

Gabriela Satková

Kanoistky Gabriela Satková a Tereza Kneblová ovládly na mistrovství světa ve vodním slalomu závod...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz