Škola bowlingu: nemiřte na kuželky, ale na šipky. A dohazujte křížem

IDEÁLNÍ HOD. Pokud hrajete rovinový bowling, měla by koule trefovat kuželky v místě, kam vede šipka (pokud hrajete levou rukou, tak z druhé strany). V tomto případě máte největší naději na strike, tedy shození všech kuželek jedním hodem. | foto: Michal Šula, MF DNES

12 2009
Možná jste až doteď nevěděli, jak využít šipky, které jsou na začátku každé bowlingové dráhy. Mají velmi důležitou úlohu: podle nich při hře míříte. Vzdálenost mezi jednotlivými šipkami je pět parket. Pravák šipky počítá vždy zprava, levák zleva.

Může se vám zdát, že počítání podle parket je příliš složité, ale má to smysl: při sportovním bowlingu míříme třeba na dvanáctou parketu. Ale to není případ amatérů. Vám bude stačit mířit na šipky. Na to pozor, nikdy nemíříme na kuželky.

Škola bowlingu

Není to jen v tom, na jakou šipku míříte, ale i odkud vycházíte. Pokud se vám hod povede, zapamatujte si, kde přesně jste stáli (podle teček na zemi) a kudy jela koule na šipkách. K tomu se samozřejmě snažte dělat kroky stále stejným směrem a co nejpodobněji každý hod. Pro rovináře obecně platí: nasměrujte rameno nad prostřední puntík a miřte mezi třetí a prostřední šipku na dráze.

V ideálním případě byste se měli trefovat „do kapsy“ mezi kuželky číslo 1 a 3 (viz. hlavní foto). To je ideální hod, zvláště pro sportovní bowling. Pro amatérský bowling a obzvlášť pro začátečníky, bude stačit mířit poblíž střední kuželky.

Je pravda, že pokud trefíte přesně střední kuželku číslo 1, hrozí, že vám zůstanou parohy. Ale půjde-li koule mírně vlevo či vpravo, pravděpodobnost striku zvětšujete.

Šipky využívejte i při dohozech.

Opakuji: nemiřte na kuželku, ta je daleko. To způsobuje chybu. Zkuste si vždy představit pomyslnou čáru od kuželky, kterou chcete trefit ke svému ramenu. Soustřeďte se na místo na šipkách, kde tato pomyslná čára prochází.

Dohozy provádějte křížem. Pokud vám zbude jen jedna krajní kuželka, neházejte rovně podél žlabu. Sebemenší chybička znamená, že koule do žlabu zajede.

U dětí je důležité, aby je hra bavila, a pokud jim stále koule padá do žlabu, přestane je to brzy bavit. V některých hernách lze pro ně zařídit, že se jim zvednou bumpery, což jsou mantinely, které zabraňují kouli spadnout do žlabu.

Ještě k těm dohozům - často se vám při bowlingu stane, že vám před druhým hodem zůstanou stát kuželky dál od sebe. Tomu se říká parohy.

Bowling: velké parohy

VELKÉ PAROHY. I takto postavené kuželky lze shodit jedním hodem, ale musíte mít při tom velké štěstí.

Většina parohů se dá shodit. Nejprve se podívejte, v jaké řadě kuželky stojí. Pokud v té zadní, je to nejtěžší varianta. Pokud dohazujete kuželku ze druhé a čtvrté řady, budete mířit na tu bližší, jelikož po zásahu vždycky odletí dozadu a při dobře trefeném hodu srazí i tu zadní. To je „lehčí“ varianta. V zadní řadě byste měli kuželku líznout tak, aby se k té druhé odrazila.

Častá otázka je, jestli lze shodit velké parohy, tedy dvě krajní zadní kuželky č. 7 a 10 (viz foto). Ano, jde to, ale je to spíš náhoda. Několikrát jsem to viděla, jednou se to podařilo i mně.

Jak na to? Musíte házet křížem na jednu kuželku, ale opravdu velkou rychlostí. Kuželka se pak odrazí vzadu od stěny, „omlátí se a semele“ tu druhou. Jenže amatér není schopen hodit takovou rychlostí, nakombinovat sílu a volné kyvadlo. K tomu je potřeba velkého citu.

Takže to ani nezkoušejte a hrajte na jistotu, abyste v tomhle případě shodili aspoň jednu kuželku. Každá kuželka je do konečného výsledku dobrá.

Doteď jsem psala jen o technice. Další důležitou součástí bowlingu však je i hlava. Říká se tomu mentální hra. Základem je nekoukat se na výsledky. Myslete vždy jen na jeden hod, který právě provádíte.

Co se stalo, už neovlivníte, a k dalším hodům se teprve dostanete. Také když nebudete vědět, co musíte hodit, bude se vám házet líp, než když budete pod tlakem, že musíte hodit určité číslo.

Možná byste se divili, jak se i světová bowlingová špička snaží rozhodit navzájem. Když vás někdo pochválí: Tobě to dneska nějak jde, může to být cílené. Začnete nad tím přemýšlet a rozhodíte se z koncentrace. Příště probereme excentrický bowling.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Témata: bowling

Nejčtenější

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

VIDEO Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech....

Ztřeštěné dny Petry K. Všechno se sešlo proti ní, pravil její kouč

Petra Kvitová během 1. kola Australian Open.

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Kulhající sir Andy Murray protahoval svůj poslední mač na Australian Open se svou typickou...

V létě už budeš důchodce i sombrero dolů. Hvězdy reagují na Čechův konec

Reprezentační obránce Tomáš Ujfaluši objímá brankáře Petra Čecha po utkání se...

VIDEO S děkovnými vzkazy a výrazy úcty a respektu se ozývají jeho brankářští kolegové, bývalí spoluhráči,...

Když budeš dál takhle válet, vyhraješ celý turnaj, řekla sokyně Kvitové

„Pokud takhle budeš hrát dál, celé to tu vyhraješ,“ vzkázala Rumunka Beguová...

Melbourne (Od našeho zpravodaje) V běhu za základní čárou si Petra Kvitová přehodila raketu z levé ruky do pravé, kterou v tísni...

Sestry Plíškovy na Australian Open postupují, Veselý končí

GRATULACE.Česká tenistka Karolína Plíšková přijímá blahopřání k výhře od své...

Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Do 2. kola Australian Open postoupily obě sestry Plíškovy. Na úvodním grandslamu tenisové sezony...

Další z rubriky

Kouč chrudimských futsalistů po jasné výhře: Začali jsme vlažně

PORADA. Futsalisté Chrudimi probírají taktiku. Slovo má kouč Felipe Conde.

Jedenáctá výhra v tomto soutěžním ročníku vylepšila o jedenáct gólů konto střelců chrudimského...

Buď jako McVay. Geniální kouč si podmanil Los Angeles i celou NFL

Sean McVay (vlevo) během zápasu svých Los Angeles Rams proti Dallas Cowboys

Je mu teprve 32 let a už na pozici hlavního trenéra vede Los Angeles Rams až k vytouženému Super...

Vrazi krasobruslaře Tena si vyslechli trest: osmnáct let vězení

Denis Ten jako tvář kazašské kandidatury na zimní olympijské hry 2022.

Osmnáct let ve vězení. Takový trest vyměřil soud v Kazachstánu vrahům krasobruslaře Denise Tena.

Najdete na iDNES.cz