Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu SP na 3000 metrů v německém...

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu SP na 3000 metrů v německém Inzellu | foto: AP

Poosmé královnou. Sáblíková po čtvrtém místě v Heerenveenu vyhrála SP

• 11
Měla takový bodový náskok, že jí stačilo i páté místo. Martina Sáblíková nakonec na poslední trojce sezony v Heerenveenu obsadila 4. pozici, která ji vynesla mezi nezapomenutelné - česká rychlobruslařka poosmé celkově vyhrála Světový pohár na dlouhých tratích. A pak ukončila sezonu, mistrovství světa ve víceboji příští týden už nepojede.

Na dlouhých tratích Světového poháru, kam se počítají distance 3000 a 5000 metrů, měla letos Sáblíková bilanci 3 výhry a 2 druhá místa. Další pódium už však nepřidala.

Podepsala se na tom únava z dlouhé sezony, kvůli níž také trojnásobná olympijská vítězka vynechala páteční závod na 1500 metrů. "A nemám tě odhlásit i z trojky, když už jsi utahaná?" ptal se jí trenér Petr Novák před startem.

Ona však rezolutně kroutila hlavou: "Ne, já chci startovat, já si chci pohlídat Pechi, aby mě náhodou nepřejela," připomínala Sáblíková německou soupeřku Claudii Pechsteinovou.

Ve Světovém poháru před ní Sáblíková vedla o 80 bodů a když se potkaly v závěrečné rozjížďce, Češka německé veteránce ujela a bylo po hrozbách - konečný rozdíl mezi první a druhou byl 134 bodů!

"A na pódium to bylo kousek, já jsem spokojený," kýval Novák. "Vždyť Martina po Soči sedm dnů vůbec netrénovala, akcí bylo moc, což nechává to následky na výkonech i na psychice. Ale tady zajela dobrý čas a je vidět, že vždycky podá perfektní výkon."

Ten rozhodl o celkovém triumfu, o tom, že se Sáblíková stala rekordmankou.

Šestadvacetiletá rychlobruslařka je první ženou v historii, která vyhrála poosmé v řadě. Víc titulů má na dlouhých tratích jen Němka Niemannová, jenže ta měla uprostřed své vítězné šňůry roční mateřskou přestávku.

Největší favoritkou trojky v Heerenveenu měla být Nizozemka Wüstová, ale z úvodu sezony měla takovou ztrátu na českou závodnici, že už ji nemohla v poháru dohnat, a na start se ani nepřihlásila. Z překvapivého vítězství se radovala domácí Annouk van der Weijdenová.

Za ní Sáblíková časem 4:03,88 zaostala o 1,66 sekundy a od třetího místa Rusky Olgy Grafové ji dělilo jen devět setin sekundy. Českou hvězdu porazila i další Nizozemka Yvonne Nautaová.

Karolína Erbanová obsadila na pětistovce deváté místo. V průběžném pořadí je před nedělním programem čtrnáctá.

VÝSLEDKY

Finále Světového poháru v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko): Muži: 1500 m: 1. Juskov (Rus.) 1:45,55, 2. Verweij (Niz.) 1:45,60, 3. Bródka (Pol.) 1:45,81.
Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Verweij 440 b., 2. Juskov 430, 3. Davis (USA) 401.

Ženy: 500 m: 1. Fatkulinová (Rus.) 37,67, 2. Richardsonová (USA) 37,79, 3. Kodairová (Jap.) 37,95, ...9. Erbanová (ČR) 38,53.
Průběžné pořadí (po 11 z 12 závodů): 1. Fatkulinová 810, 2. Richardsonová 810, 3. I Sang-hwa (Kor.) 700, ...14. Erbanová 186.
3000 m: 1. Van der Weijdenová 4:02,22, 2. Nautaová (obě Niz.) 4:03,65, 3. Grafová (Rus.) 4:03,79, 4. Sáblíková (ČR) 4:03,88.
Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Sáblíková 550, 2. Pechsteinová (Něm.) 416, 3. Nautaová 326.