Martina Sáblíková

Martina Sáblíková | foto: AP

Sáblíková v neděli: pátá na 1500 metrů, čtvrtá v hromadném závodu

• 5
Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila v závěrečný den Světového poháru dvakrát těsně pod stupni vítězů. Česká reprezentantka obsadila čtvrté místo v závodu s hromadným startem a byla pátá na trati 1500 metrů.

V závodě s hromadným startem zopakovala Sáblíková čtvrté místo z úvodního dílu SP v Calgary. V Salt Lake City poté v tomto závodě nestartovala. Trojnásobná olympijská vítězka jela aktivně, udávala často tempo závodu a získala pět bodů za vítězství ve sprintu.

Do závěrečného finiše se už ale nezapojila a cílem projela jako šestá, stejné místo jí patří i celkově. Podruhé v sezoně zvítězila mistryně světa a vedoucí žena SP Irene Schoutenová z Nizozemska.

Když jsem něco zkusila, nikdo mě nevystřídal. Neměla jsem tolik sil, aby ty nástupy byly rychlejší. Ale i tak to byl dobrý trénink. Bohužel rozhodoval až samotný závěr a já po té patnáctistovce nejsem schopna vyvinout na posledních 400 metrech takovou akceleraci. Přesto jsem spokojena, cítila jsem se daleko líp než v Kanadě, kde jsem na konci vadla,“ uvedla na svém webu Sáblíková.

Dvě a půl hodiny předtím Sáblíková dojela v čase 1:56,17 pátá na 1500 m a poprvé v ročníku na této trati nedosáhla na stupně vítězů. Osmadvacetiletá Sáblíková skončila v listopadu třetí na rychlých olympijských drahách v zámoří, kde vylepšila svůj vlastní český rekord na 1:53,44.

„Páté místo na patnáctistovku i čas beru. Sice to není pódium, ale jsem spokojená, protože patnáctka je vždycky nadupaná,“ uvedla Sáblíková, jež je celkově třetí i po dnešku.

V Inzellu jela česká hvězda dlouhých tratí v předposlední dvojici s Marrit Leenstraovou. Za Nizozemkou od úvodu zaostávala, a i když její náskok postupně stahovala, přímý souboj prohrála. Leenstraová byla po dojezdu první a Sáblíková třetí. Start ale čekal ještě dvojici Američanek, jež jezdí svou vlastní ligu, což potvrdily i v Německu.

V čase 1:54,68 vyhrála Brittany Boweová o 26 setin sekundy před Heather Richardsonovou-Bergsmovou. Třetí Leenstraová ztratila už 1,11 sekundy.

V druhém závodu na 500 m skončila desátá Karolína Erbanová. Třiadvacetiletá Češka si oproti pátku o jedno místo pohoršila, ale její dnešní čas 38,37 byl o 11 setin rychlejší než v prvním závodu. Erbanovou dělily pouze tisíciny od osmé pozice, neboť na setinu zajela stejný čas jako Japonka Maki Cudžiová a Američanka Sugar Toddová, jež dokonce s Češkou startovala ve stejné dvojici. Pro vítězství si stejně jako v pátek dojela Korejka I Sang-hwa (37,36).

Příští týden pokračuje Světový pohár v Heerenveenu, kde je stejný program jako v Inzellu.

Erbanová byla desátá na pětistovce

V druhém závodu na 500 m skončila desátá Karolína Erbanová. Třiadvacetiletá Češka si oproti pátku o jedno místo pohoršila, ale její nedělní čas 38,37 byl o 11 setin rychlejší než v prvním závodu.

Erbanovou dělily pouze tisíciny od osmé pozice, neboť na setinu zajela stejný čas jako Japonka Maki Cudžiová a Američanka Sugar Toddová, jež dokonce s Češkou startovala ve stejné dvojici. Pro vítězství si stejně jako v pátek dojela Korejka I Sang-hwa (37,36).

SP v rychlobruslení v Inzellu (Německo):

Muži:
500 m:
1. Was (Pol.) 34,65, 2. Boisvert-Lacroix (Kan.) 34,74, 3. Verbij (Niz.) 34,80.
Průběžné pořadí (po 6 závodech): 1. Kuližnikov (Rus.) 400 b., 2. Dutton 324, 3. Junio (oba Kan.) 285.

1500 m: 1. Juskov (Rus.) 1:44,21, 2. Nuis (Niz.) 1:45,20, 3. Mantia (USA) 1:45,25.
Průběžné pořadí SP (po 3 závodech): 1. Nuis 240, 2. Mantia 220, 3. Juskov 200.

Závod s hromadným startem: 1. Contin (Fr.), 2. Bergsma (Niz.), 3. Francolini (It.).
Průběžné pořadí SP (po 3 závodech): 1. Swings (Belg.) 170, 2. Stroetinga (Niz.) 150, 3. Bergsma 120.

Ženy:
500 m: 1. I Sang-hwa (Korea) 37,36, 2. Richardsonová-Bergsmová (USA) 37,84, 3. McLeanová (Kan.) 38,02, ...10. Erbanová (ČR) 38,37.
Průběžné pořadí (po 6 závodech): 1. I Sang-hwa 520, 2. Richardsonová-Bergsmová 410, 3. Čang Chung (Čína) 380, ...13. Erbanová 133.

1500 m: 1. Boweová 1:54,68, 2. Richardsonová-Bergsmová (obě USA) 1:54,94, 3. Leenstraová (Niz.) 1:55,79, ...5. Sáblíková 1:56,17, divize B: 15. Zdráhalová 2:02,84, 19. Kerschbaummayr (všechny ČR) 2:04,84.
Průběžné pořadí SP (po 3 závodech): 1. Boweová 280, 2. Richardsonová-Bergsmová 260, 3. Sáblíková 190.

Závod s hromadným startem: 1. Schoutenová (Niz.), 2. Blondinová (Kan.), 3. Pak To-jong (Korea), 4. Sáblíková, ...17. Zdráhalová.
Průběžné pořadí SP (po 3 závodech): 1. Schoutenová 280, 2. Blondinová 230, 3. Ensingová (Niz.) 132, ...6. Sáblíková 120, 15. Zdráhalová 65, 31. Kerschbaummayr 3, 32. Novotná (ČR) 2.