Informoval o tom web Seznam Zprávy.
„Kriminalisté nezjistili, že by ve věci došlo ke spáchání trestného činu, a případ byl odložen,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Kriminalisté případ odložili začátkem února.
Novák o rozhodnutí nic nevěděl. „Ale jestli je to tak, jak říkáte, bylo by to dobré,“ uvedl pětasedmdesátiletý kouč, který k případu vydal na jeho na začátku prohlášení a poté ho již nekomentoval. A toho se drží i nyní.
„Mám právo se k tomu nevyjadřovat,“ uvedl Novák a přiznal, že pokaždé nepostupoval podle administrativních manuálů. Vždy ale prý jednal ku prospěchu rychlobruslení.
Audit v rychlobruslení: Kouč Sáblíkové špatně vyúčtoval kempy v cizině |
Úspěšný kouč a šéf týmu Sáblíkové byl podezřelý, že chybně fakturoval náklady na soustředění v italském Collalbu a rozdíl si neoprávněně ponechával pro své potřeby. V součtu se mělo jednat až o 1,8 milionu korun.
Trestní oznámení na Nováka podala trenérka a šéfka Klubu sportovního bruslení Hodonín Libuše Steklá. Audit zaměřený na část roku 2019 potvrdil nesrovnalosti v účtech ve výši 275 000 korun, které musel ČSR vrátit NSA.
„Obecně mohu říci, že kontrola Českého svazu rychlobruslení byla dílčí, což znamená, že se kontroloval vybraný vzorek z účetnictví,“ řekl po zveřejnění auditu mluvčí NSA Jakub Večerka.
Audit měl označit sedm případů, kdy svaz nedodal důvěryhodné účetní doklady k ubytování a stravování v Itálii, Rakousku, Salt Lake City a v Chorvatsku. Vždy chyběly konečné faktury.
Na rychlobruslařském svazu zasahovala policie, odvezla si dokumenty ke kauze Novák |
Za problém audit označil, že svaz svým zástupcům poskytoval na akce hotovost. „Kontrolovaná osoba (tedy svaz) ve velké míře v řádech tisíců zahraniční měny (eur) vyplácí finanční částky v hotovosti při platbách výdajů v zahraničí.“
„Pan Novák dostával peníze v hotovosti, bohužel někdy bez toho, aby se podepsaly pokladní doklady,“ potvrdil místopředseda rychlobruslařského svazu Jiří Létal.