„Příspěvky půjdou na pokrytí nezbytného vybavení a životních nákladů,“ popsal Rukke, který s nápadem přišel. Pro norskou televizi NRK pak vysvětloval: „Nejedná se o nouzové řešení, ale zároveň je to pro další Sanderovu kariéru nezbytné. Vytvořili jsme vítanou možnost pro ty, které inspiruje a kteří ho chtějí podpořit.“
Sám Eitrem pak vykládal: „Vážím si všeho, co dostanu. Prize money nemáme vysoké a sponzorů zatím nemám tolik. Věřím, že s dalšími úspěchy přibudou.“
Kromě lednového zlata z mistrovství Evropy se letos blýskl národním rekordem na pěti kilometrech. Časem 6:04,74 se v Milwaukee zařadil na šesté místo historických tabulek.
Na delších tratích mu v aktuálním ročníku Světového poháru patří druhá pozice průběžného hodnocení, na 1500 metrech pak čtvrtá.
A track record and personal best with a time of 6:04.74 in the 5000m for Sander Eitrem! #SpeedSkating pic.twitter.com/3kiBZoRtct
— ISU Speed Skating (@ISU_Speed) February 1, 2025
„Teď se musím soustředit, abych jezdil ještě rychleji a přitáhl k bruslení další pozornost,“ přál si Eitrem, který se v patnácti stěhoval od rodičů, aby mohl chodit na specializovanou sportovní školu v Hamaru.
„Musel jsem tento krok udělat, abych se dále zlepšoval. Neberu rychlobruslení jen jako koníček, je to moje vášeň a už od dětství jsem chtěl patřit k těm nejlepším.“
Na jejich podporu se ovšem může spolehnout i jako třiadvacetiletý mladý muž. Ačkoliv se snaží každoročně svou finanční nezávislost zvyšovat, bez pomoci mámy a táty se ještě neobejde. „Stále musí poměrně dost přispívat,“ přiznal jindy tišší a nenápadný závodník.
Přemlouvám vlastní nohy. Jak žije rychlobruslař Jílek, český objev zimy![]() |
Také proto ocenil Rukkeho iniciativu.
Aktuálně 36letý bývalý norský reprezentant sám zažil, jakou námahu dá shánění prostředků na profesionální kariéru. „Hodně se v něm vidím,“ usmál se. „Vím, kolik musí rodiče obětovat. A taky dobře znám ten pocit, když si připadáte jako při žebrání. Ale věděl jsem o lidech, kteří mají Sandera rádi a touto cestou by ho podpořili. Začal jsem se ho přemlouvat, ať se do toho dáme.“
Kromě fundraisingu pro rychlobruslařského kolegu, který ho v mnoha ohledech už předčil, shání také sponzory. Zatím mu ale více radosti dělají příspěvky od fanoušků.
„Trochu jsme se oba báli reakcí, ale jsou převážně pozitivní,“ ulevilo se Rukkemu i Eitremovi, jenž zatím v sezoně získal na prize money 13 400 dolarů (cca 320 tisíc korun).
Z norských závodníku je to bezkonkurenčně nejvíce. Avšak dvojnásobná mistryně světa Ragne Wiklundová či Hallgeir Engebråten, olympijský vítěz z Pekingu, už patří k zaběhnutým jménům v oboru.
Další krok k jejich slávě může Eitrem udělat za necelý měsíc na světovém šampionátu v domácím Hamaru. „V tamější areně jsem se stal tím, kým jsem teď,“ řekl natěšeně.
A na podporu Norů se rozhodně bude spoléhat i tam.