Čtvrtek 5. prosince 2019, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Šéf antidopingové komise: Nešlo o zlý doping. Ale provinění je jednoznačné

Pole koní při letošní Velké pardubické. Jméno vítěze se patrně brzy změní. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

19 2016
„Antidopingová pravidla jednoznačně porušena byla, i když nelze podle mě hovořit o zlém, těžkém dopingu za účelem zvýšení výkonu nebo zamaskování bolesti.“ Tak komentoval Ivo Strauss, v českém Jockey Clubu předseda komise pro antidopingovou kontrolu koní, pozitivní nález u koně Nikase, vítěze loňské Velké pardubické. Ten byl nyní potvrzen i B vzorkem, provedeným v anglickém Newmarketu.

„Vše ukazuje na to, že došlo ke kontaminaci krmení a koni bylo podáno něco, co obsahovalo zakázané látky. Ovšem to je jen má domněnka,“ uvedl Ivo Strauss po oznámení informace, že B vzorek byl pozitivní na theobromin a kofein.

Hranicí povoleného množství theobrominu jsou 2 mikrogramy v mililitru moči. U Nikase šlo o 2,89 mikrogramů. Nakolik takové množství mohlo ovlivnit výkon?
Můj soukromý názor je, že tato zjištěná množství nejsou schopna ovlivnit výkon koně. Přesto podle mezinárodních řádů došlo jednoznačně k porušení antidopingových pravidel.

Při tiskové konferenci jste nicméně uvedl, že limit pro povolenou mez theobrominu by mohl být zvýšen.
To je jen spekulace.

Jde o váš názor?
Ne, je to ve studiích, které jsme načetli a dál budeme načítat, abychom k celému případu udělali výklad. Ale výklad je výklad a nařízení je nařízení. Antidopingová pravidla jsou pro desítky států celého světa, my jsme se k nim dobrovolně přihlásili, tak si tady teď nebudeme hrát na to, že je kvůli tomuto případu budeme měnit.

Na jakou hodnotu by podle vás měl být limit theobrominu zvýšen?
Nevím, nedovedu si to představit. To je složitá věc. Podívejte, například morfin vám prokážu ve dvou gramech máku - a co to je dva gramy máku? Posypaná houska. A přesto vám ho do dvou dnů prokážu. To bychom se mohli bavit třeba i o časech, které nesouhlasí s časy, udávanými v potravinách o spotřebě mléka nebo masa. Navíc časy spotřeby určité látky jsou velmi individuální. Byli tu dva koně, kteří podle pana trenéra Popelky baštili stejné krmení ve stejných dávkách, a jeden má teď dvojnásobnou dávku než ten druhý. Čárirayovi našli 6,66 mikrogramu theobrominu. (Čáriray je další kůň v Popelkově tréninku a vítěz Křišťálového poháru v Pardubicích, který se konal o den dříve než Velká pardubická)

Navíc nejde jen o theobromin, B vzorek byl pozitivní i na kofein. Na ten se však už kvantitativní testy nedělají.
Ne. Kofein prostě nesmí být jakkoliv obsažen v tělních tekutinách.

Ale byl. Takže i kdyby měli tito koně theobromin v rámci povolené normy, stačilo by zjištění sebemenšího množství kofeinu k diskvalifikaci?
Jasně, naprosto správně jste to pochopil. Ale diskvalifikace bude pochopitelně rozhodnutím Pořádkové komise Jockey Clubu a ne mým.

Jiří Charvát, prezident Jockey Clubu, už naznačil, že diskvalifikace je jediným možným východiskem, neboť dle řádů jsou povinni diskvalifikovat koně i při sebemenším porušení antidopingových pravidel. Souhlasíte s tím, že ani žádné polehčující okolnosti by neměly tento očekávaný verdikt změnit?
Považoval bych za nespravedlivé, kdyby ti koně nebyli diskvalifikováni. A to je mi pana trenéra Popelky líto. Jeho stáj jsem navštívil, má tam velký pořádek a byl jsem tam velmi spokojený, ale na druhou stranu vžijte se do situace toho druhého. Jak budete postupovat? Řeklo se tady, že A i B vzorek Nikase byly pozitivní a vy byste byl ve Velké druhý s Ribelinem. Budete souhlasit s tím, kdyby kůň nebyl diskvalifikován? Nebudete.

Takže podporujete, aby Nikas i Čáriray byli odsunuti z výsledků?
Ano. Zametat to pod koberce a dělat u nás nějaké Rusko, to není náš cíl.

Jaká je současná praxe ohledně krmiva pro dostihové koně? Existuje i pro jeho výrobce ustanovení, podle nějž jsou povinni uvést veškeré látky, které krmivo obsahuje?
To je právě to, co přednáším a připomínám našim trenérům. S ohledem na tyto problémy si musí uvědomovat, že jsou za složení krmiva zodpovědní - a je to těžká zodpovědnost. Na každém krmení musí být uvedeno jeho složení, stejně tak jako máte v restauraci na jídelníčku éčka, alergeny a další látky. Tu analýzu si trenér musí prostudovat. Pokud vám ale výrobci uvedou, že tam závadné věci nejsou, vy s tím krmíte a kůň je pozitivní...

... pak se s výrobcem můžete soudit.
Ale to tady nechci rozebírat. To je pak záležitost obchodněprávního vztahu majitele či stáje s výrobcem. Což může být pak likvidační záležitostí pro toho výrobce. My nyní připravíme dle výsledků analýzy odborný názor na množství, kvalitu a velikost toho dopingu. Dál už případ bude řešit pořádková komise Jockey Clubu, která si nás k tomu může a nemusí přizvat. Ta bude zkoumat, zda šlo nebo nešlo o úmysl. Ale její závěr už nebude mít jak podle pana prezidenta Charváta, tak podle mne dopad na samotnou diskvalifikaci, která by měla být samozřejmá, ale pouze na výši sankce.

Po zveřejnění zprávy o pozitivním nálezu Stanislav Popelka zveřejnil, od jakého výrobce toto krmení měl. Nenechali jste další balení tohoto krmení hned otestovat, abyste prokázali, zda jsou tyto zakázané látky v něm běžně?
Jak říkám, je to obchodněprávní vztah dvou firem: Vy koupíte, já prodávám. Toto si musí řešit oni, my ne. My bychom to mohli řešit pouze tehdy, kdyby bylo krmení zdravotně závadné. Pak může proti jeho výrobci postupovat Státní veterinární správa.

Za prezidentství Jiřího Charváta jsou nyní dopingové testy v českém dostihovém sportu častější. Kolik jich tedy nyní provádíte?
Zdvojnásobili jsme počty vzorků, jsme nyní na nějakých sedmdesáti ročně. Bývalo 32 až 35 vzorků ročně a teď jde o dvojnásobek. Navíc díky tomu, že na to máme prostor i finance, cestujeme po celé zemi a odebíráme koňům vzorky i ve stájích a v tréninku.

Dříve takové namátkové testy nebývaly?
Jednou, asi před pěti lety, jsme je za prezidenta Luky dělali. Ale pak nastal útlum a až teď to zase nabralo obrátky.

Kolik vás jeden test stojí?
To se musíte zeptat paní sekretářky Jockey Clubu, oni to platí. My ho jen uděláme, zabalíme, odešleme. (Podle informací z Jockey Clubu jeden A-test stojí okolo 160 euro. Případný B-test, podrobnější a výrazně dražší, si pak hradí sám majitel, pokud o něj požádá.)

Autor:

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Slavia - Inter 1:3, jen solidní půle nestačí, český mistr je ze hry

Slávističtí fotbalisté prohráli i třetí domácí zápas v Lize mistrů a na jaře v pohárech pokračovat nebudou. Proti...

Málem jsme obě umřely, říká Davidová o bláznivé jízdě s Puskarčíkovou

To byl ale start do sezony! „Určitě nad očekávání,“ radovala se biatlonistka Markéta Davidová po sprintu v Östersundu....

Fotbalisté jdou zase proti Anglii, na Euru se utkají i s Chorvatskem

Dva zápasy v Glasgow, jeden v londýnském Wembley. Jeden soupeř Anglie ve Wembley, druhý Chorvatsko v Glasgow a třetí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trpišovský: Jestli bude mít Bořil plachtu na stadionu, jezdím zadem

Bitvu s Interem berou se vší vážností, vždyť je může nasměrovat k postupu ze skupiny. Slávisté přesto dokázali tiskovou...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

SPORT 2020: Vrchol v Tokiu, hokej míří do Švýcarska, Praha hostí judo

Na přelomu července a srpna 2020 pohltí pozornost sportovních fanoušků po celém světě olympijské hry v Tokiu. Událost...

Premium

Možná nám chybí boj, vysvětluje psycholog náhlý rozmach MMA v Česku

Soubojům MMA se v Česku může popularitou momentálně rovnat jen fotbal s hokejem. Články o takzvaném zápasu století mezi...

Nic neponechat náhodě. Kanoista Fuksa ladí na olympiádu v Tokiu

Podobný pocit zažívá podruhé v kariéře. A opět si ho nebývale vychutnává. Rychlostní kanoista Martin Fuksa se chystá na...

Kvůli stávce v Paříži bude WADA jednat o trestu pro Rusko v Lausanne

Výkonný výbor Světové antidopingové agentury WADA se rozhodl přeložit pondělní jednání o trestu pro Rusko kvůli aféře...

Najdete na iDNES.cz