Co potřebujete vědět, abyste se při ragbyovém šampionátu neztráceli

Beauden Barrett z Nového Zélandu (vlevo) se snaží zastavit Cheslina Kolbeho z Jihoafrické republiky v utkání mistrovství světa v ragby. | foto: Reuters

1 2019
Šest týdnů a jeden den. Osmačtyřicet zápasů. A v nich tvrdé srážky, udivující sprinty stokilových hromotluků, bleskové kombinace, pohledné akce, kterým aplaudují vyprodaná hlediště. A také složitá pravidla. To je ragbyové mistrovství světa.

Šampionát začal v Japonsku 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Úchvatná utkání mají výkop ráno, dopoledne a v poledne českého času, lze je sledovat prostřednictvím České televize.

Co byste měli vědět o základních pravidlech a pojmech, abyste se v ragbyových zápasech neztráceli a mohli si je vychutnávat?

Hřiště. Hraje se na ploše, která má podobné rozměry jako pro fotbal. Délka je obvykle sto metrů plus brankoviště, které nesmí být kratší než deset metrů. Šířka je 68 až 70 metrů. Hřiště je rozděleno na menší části, zásadní význam kvůli obranným odkopům má území dlouhé 22 metrů od brankové čáry.

Hrací doba. Dvakrát 40 minut. Při ošetření vážnějších zranění či při čekání na verdikt videorozhodčího se čas zastavuje. Poločas obvykle trvá 45 až 50 minut hrubého času.

Program MS v ragby

výsledky a program

Počet hráčů. Ragby se hraje také o sedmi i o třinácti hráčích, ale to klasické se hraje s patnácti na každé straně. Pro základní rozestavení čeština používá dělení na rojníky a útočníky, v ragbyové mluvě to jsou forwards a backs, což je pro češtinu tak trochu matoucí.

Zjednodušeně řečeno: rojníci (forwards) odvádějí černou práci, aby za nimi seřazení útočníci (backs) měli možnost překonat obranu.

Roj má osm mužů: první, druhou a třetí řadu. V jednotlivých řadách nastupují speciálně vytrénovaní jedinci. Na světové úrovni není možné, aby například hráč třetí řady zaskočil v první. Rojníci se vážou do mlýna a zaujímají postavení v autech.

Hru řídí spojky, mlýnová a útoková. Útoková spojka má vedle sebe tzv. centry, česky tříčtvrtky - silné, tvrdé a nesmírně rychlé borce. U postranních čar jsou pravé a levé křídlo, hru jistí zadák, většinou nesmírně šikovný ragbista.

Na lavičce je připraveno osm náhradníků, z toho tři jen do první řady roje.

Rozhodčí. Hlavní, dva pomezní a videorozhodčí, oficiálně Television match Official (TMO). Ten na vyžádání hlavního posuzuje klíčové okamžiky zápasy.

Ragbyový sudí Pascal Gaüzère (vlevo) před zahájením zápasu Fidži - Uruguay

Součástí protokolu jsou především tyto situace:

1. jestli byl míč položen do brankoviště, což znamená, jestli se dotkl země, jestli hráči nevypadl z ruky před dotykem, jestli hráč před položením nevyšlápl ze hřiště.

2. jestli kop na branku prošel mezi třemi tyčemi.

3. jestli při akci, z níž padla pětka, nedošlo k porušení pravidel (ofsajd, předhoz, obstrukce - bránění ve hře, faul).

4. při posouzení faulu. (vysoká skládka, úmyslný úder rukou, kopnutí, podražení, úder ramenem)

Videorozhodčí sám může do sluchátek hlavního upozornit na přestupek.

Skórování. Jsou čtyři možnosti, jak lze v ragby dosáhnout bodů. Položení míče do brankoviště je za pět bodů. Sudí může nařídit i trestnou pětku, když se bránící tým proviní zakázanou hrou během akce, která směřuje k položení.

Po pětce následuje kop, tzv. konverze za dva body. Při trestné pětce je týmu automaticky započítáno sedm bodů a konverze se neprovádí.

Skotská mlýnová spojka Greig Laidlaw poklád pětku do brankoviště Samoy v utkání...

Trestný kop je za tři body. Nařizuje se za ofsajdy a další vážnější přestupky.

Poslední možností ke skórování je drop gól čili kop ze hry, rovněž za tři body. Střelec kope do míče po odrazu od země a musí trefit bránu. Památným dropem rozhodl Jonny Wilkinson finále MS 2003, jeho Anglie v prodloužení porazila domácí Austrálii.

Body do tabulky. Za výhru jsou čtyři body, za remízu dva, za porážku žádný. Za položení čtyř a víc pětek získá tým bonusový bod, za porážku o sedm a méně bodů má rovněž bonusový bod.

Standardní situace v ragby, v mlýnu se přetlačují Rusové a Samoánci v zápase na...

Standardní situace, mlýn. Osm hromotluků na každé straně. Mezi tři hráče první řady (dva pilíře a mlynáře) se vážou dva druhořadníci, z pravé a levé strany rváčci, scrum (mlýn) zezadu zajistí vazač. Na pokyn sudího do sebe narazí první řady obou týmů, především na krajních pilířích leží největší tíha, proto na těchto postech nastupují jen specialisté. Váha roje jednoto týmu na mistrovství světa bývá kolem 900 kilogramů.

Mlýn se nařizuje za menší přestupek, což je například předhoz. Vhazování do mlýnu provede mlýnová spojka týmu, který se neprovinil. Na pozici středního hráče v první řadě je tzv. mlynář, který nohou „zamele“ a posune míč dozadu pro vazače či mlýnovou spojku.

Standardní situace, aut. Taktická varianta, která se používá k zisku území. Pokud míč opustí hřiště po podélné straně, následuje autové vhazování. Je několik možností, kde se vhazuje a která strana vhazuje.

Vhazuje se v místě, kde míč přešel postranní čáru: hráč s míčem vyšlápl ze hřiště; byl tam vytlačen protivníkem; po odkopu, kdy míč se nejprve dotkl hřiště a po odkopu z území 22 metrů.

Pohled na autové vhazování ragbistů Walesu v utkání mistrovství světa proti...

Pokud hráč odkopával mimo území 22 metrů a míč poslal mimo hřiště, následuje aut z místa odkopu.

Ve všech zmíněných případech vhazuje druhá strana než ta, od níž se míč do autu dostal. Po trestném kopu se vhazuje vždy z místa, kde míč přešel postranní čáru, a navíc vhazuje strana, která trestný kop zahrávala.

Herní situace, ruck. S ním se setkáte často v nepřerušené hře. Hráč je složen protivníkem a jde s míčem na zem. Do souboje přiběhnou další spoluhráči a protihráči a o míč se přetlačují. Ti, kteří jsou na zemi, nesmí s míčem hrát. Při porušení pravidel rucku (hraní na zemi, přepadávání, hraní v ofsajdu) sudí nařizuje trestný kop.

Momentka z duelu na ragbyovém mistrovství světa mezi Irskem (zelená) a Skotskem

Herní situace, maul. Podobná herní situace jako ruck v nepřerušené hře, zásadní rozdíl je v tom, že hráč s míčem zůstane stát a zezadu se do něj navazují spoluhráči a tlačí dopředu. Protivníci se váží v opačném směru a snaží se postupující, protlačovaný maul zastavit. Při porušení pravidel může dojít k ofsajdu a nařízení trestného kopu. Ten sudí odpíská i za tzv. strhání maulu na zem.

Předhoz. Základní přestupek. Pokud hráči vypadne míč z ruky a následně letí dopředu. Nebo když hráči míč vypadne na zemi a směřuje dopředu. Za předhoz se považuje i přihrávka směrem dopředu.

Ofsajd. Pro laiky nesmírně složité pravidlo. Obecně řečeno, hráč je v ofsajdu, když je před spoluhráčem s míčem, nebo před spoluhráčem, který jako poslední hrál s míčem, a zapojí se do hry. Za ofsajd se nařizuje trestný kop.

Zakázaná hra. Faul je přestupek, který se v ragby přísně trestá: sudí přímo na hřišti nařízením trestného kopu plus udělením žluté (vyloučení na 10 minut), případně červené karty (pro potrestaného zápas končí stejně jako ve fotbale). Zvlášť nebezpečné fauly navíc řeší disciplinární komise. Za faul se považuje například šlapání, podražení, kopání, nebezpečná skládka, atakování hráče ve výskoku.

Kanadský ragbista Tyler Ardron (vlevo) je skládán italským protivníkem v zápase...

Skládka. Jedna ze zásadních činností v ragby. Hráč zastavuje protivníka tzv. skládkou, nejčastěji za nohy od pasu dolů. Atakovat protivníka lze rukama a jen hráče s míčem. Za nebezpečnou skládku se považuje zastavení soupeře nad rameny - za krk, za hlavu. Při složení musí hráč na zemi uvolnit míč.

Trestný kop. Při zahrání lze využít čtyř možností: kop na bránu, kop do autu, rychlé rozehraní a mlýn. Na bránu se zahrává tehdy, když si kopáč věří, že získá pro tým tři body. Kop do autu využije tým v situaci, kdy potřebuje získat území, přiblížit se brankovišti nebo mu jsou tři body za kop na bránu málo a chce položit pětku.

Podobné je to s rychlou rozehrávkou - obrana soupeře je rozhozená a tým má možnost získat co nejvíc metrů. A pro mlýn se mužstvo rozhodne ve chvíli, kdy si potřebuje dojít pro pětku a nevěří si na autové vhazování a přitom ví, že má v mlýnu převahu.

Fotogalerie

Proč na turnaji nejsou Češi. Protože nemají výkonnost, protože ragby v Česku není profesionálním sportem. Nadšenci, amatéři na světovou úroveň nestačí ani vzdáleně. Česko hraje až čtvrtou nejvyšší úroveň mistrovství Evropy, před ním je osmnáct evropských zemí včetně velmocí.

Ve čtvrté nejvyšší úrovni jsou ještě Maďarsko, Lucembursko, Lotyšsko, Švédsko, Chorvatsko, Kypr, Izrael, Malta a Slovinsko. Pod ní jsou ještě dvě úrovně se čtrnácti národními mužstvy. V té nejspodnější nastupují Slovensko, Černá Hora, Estonsko a Bělorusko.

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Citová obhájila titul mistryně světa ve sportovním aerobiku

Česká reprezentace ve sportovním aerobiku sbírala medaile na mistrovství světa. Adéla Citová obhájila titul...

Němci dobyli Havaj. Frodeno vyhrál Ironmana potřetí, Haugová poprvé

Potřetí v kariéře ovládl německý triatlonista Jan Frodeno havajského Ironmana. Navázal na krajana Patricka Langeho,...

Bilesová vylepšila rekordní bilanci o zlato z kladiny a prostných

Americká sportovní gymnastka Simone Bilesová ovládla na mistrovství světa ve Stuttgartu i prostná a kladinu a svoji...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz