Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 3. prosince 2020 Svatoslav

Co potřebujete vědět, abyste se při ragbyovém šampionátu neztráceli

  9:59
Šest týdnů a jeden den. Osmačtyřicet zápasů. A v nich tvrdé srážky, udivující sprinty stokilových hromotluků, bleskové kombinace, pohledné akce, kterým aplaudují vyprodaná hlediště. A také složitá pravidla. To je ragbyové mistrovství světa.

Beauden Barrett z Nového Zélandu (vlevo) se snaží zastavit Cheslina Kolbeho z Jihoafrické republiky v utkání mistrovství světa v ragby. | foto: Reuters

Šampionát začal v Japonsku 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Úchvatná utkání mají výkop ráno, dopoledne a v poledne českého času, lze je sledovat prostřednictvím České televize.

Co byste měli vědět o základních pravidlech a pojmech, abyste se v ragbyových zápasech neztráceli a mohli si je vychutnávat?

Hřiště. Hraje se na ploše, která má podobné rozměry jako pro fotbal. Délka je obvykle sto metrů plus brankoviště, které nesmí být kratší než deset metrů. Šířka je 68 až 70 metrů. Hřiště je rozděleno na menší části, zásadní význam kvůli obranným odkopům má území dlouhé 22 metrů od brankové čáry.

Hrací doba. Dvakrát 40 minut. Při ošetření vážnějších zranění či při čekání na verdikt videorozhodčího se čas zastavuje. Poločas obvykle trvá 45 až 50 minut hrubého času.

Program MS v ragby

výsledky a program

Počet hráčů. Ragby se hraje také o sedmi i o třinácti hráčích, ale to klasické se hraje s patnácti na každé straně. Pro základní rozestavení čeština používá dělení na rojníky a útočníky, v ragbyové mluvě to jsou forwards a backs, což je pro češtinu tak trochu matoucí.

Zjednodušeně řečeno: rojníci (forwards) odvádějí černou práci, aby za nimi seřazení útočníci (backs) měli možnost překonat obranu.

Roj má osm mužů: první, druhou a třetí řadu. V jednotlivých řadách nastupují speciálně vytrénovaní jedinci. Na světové úrovni není možné, aby například hráč třetí řady zaskočil v první. Rojníci se vážou do mlýna a zaujímají postavení v autech.

Hru řídí spojky, mlýnová a útoková. Útoková spojka má vedle sebe tzv. centry, česky tříčtvrtky - silné, tvrdé a nesmírně rychlé borce. U postranních čar jsou pravé a levé křídlo, hru jistí zadák, většinou nesmírně šikovný ragbista.

Na lavičce je připraveno osm náhradníků, z toho tři jen do první řady roje.

Rozhodčí. Hlavní, dva pomezní a videorozhodčí, oficiálně Television match Official (TMO). Ten na vyžádání hlavního posuzuje klíčové okamžiky zápasy.

Ragbyový sudí Pascal Gaüzère (vlevo) před zahájením zápasu Fidži - Uruguay

Součástí protokolu jsou především tyto situace:

1. jestli byl míč položen do brankoviště, což znamená, jestli se dotkl země, jestli hráči nevypadl z ruky před dotykem, jestli hráč před položením nevyšlápl ze hřiště.

2. jestli kop na branku prošel mezi třemi tyčemi.

3. jestli při akci, z níž padla pětka, nedošlo k porušení pravidel (ofsajd, předhoz, obstrukce - bránění ve hře, faul).

4. při posouzení faulu. (vysoká skládka, úmyslný úder rukou, kopnutí, podražení, úder ramenem)

Videorozhodčí sám může do sluchátek hlavního upozornit na přestupek.

Skórování. Jsou čtyři možnosti, jak lze v ragby dosáhnout bodů. Položení míče do brankoviště je za pět bodů. Sudí může nařídit i trestnou pětku, když se bránící tým proviní zakázanou hrou během akce, která směřuje k položení.

Po pětce následuje kop, tzv. konverze za dva body. Při trestné pětce je týmu automaticky započítáno sedm bodů a konverze se neprovádí.

Skotská mlýnová spojka Greig Laidlaw poklád pětku do brankoviště Samoy v utkání...

Trestný kop je za tři body. Nařizuje se za ofsajdy a další vážnější přestupky.

Poslední možností ke skórování je drop gól čili kop ze hry, rovněž za tři body. Střelec kope do míče po odrazu od země a musí trefit bránu. Památným dropem rozhodl Jonny Wilkinson finále MS 2003, jeho Anglie v prodloužení porazila domácí Austrálii.

Body do tabulky. Za výhru jsou čtyři body, za remízu dva, za porážku žádný. Za položení čtyř a víc pětek získá tým bonusový bod, za porážku o sedm a méně bodů má rovněž bonusový bod.

Standardní situace v ragby, v mlýnu se přetlačují Rusové a Samoánci v zápase na...

Standardní situace, mlýn. Osm hromotluků na každé straně. Mezi tři hráče první řady (dva pilíře a mlynáře) se vážou dva druhořadníci, z pravé a levé strany rváčci, scrum (mlýn) zezadu zajistí vazač. Na pokyn sudího do sebe narazí první řady obou týmů, především na krajních pilířích leží největší tíha, proto na těchto postech nastupují jen specialisté. Váha roje jednoto týmu na mistrovství světa bývá kolem 900 kilogramů.

Mlýn se nařizuje za menší přestupek, což je například předhoz. Vhazování do mlýnu provede mlýnová spojka týmu, který se neprovinil. Na pozici středního hráče v první řadě je tzv. mlynář, který nohou „zamele“ a posune míč dozadu pro vazače či mlýnovou spojku.

Standardní situace, aut. Taktická varianta, která se používá k zisku území. Pokud míč opustí hřiště po podélné straně, následuje autové vhazování. Je několik možností, kde se vhazuje a která strana vhazuje.

Vhazuje se v místě, kde míč přešel postranní čáru: hráč s míčem vyšlápl ze hřiště; byl tam vytlačen protivníkem; po odkopu, kdy míč se nejprve dotkl hřiště a po odkopu z území 22 metrů.

Pohled na autové vhazování ragbistů Walesu v utkání mistrovství světa proti...

Pokud hráč odkopával mimo území 22 metrů a míč poslal mimo hřiště, následuje aut z místa odkopu.

Ve všech zmíněných případech vhazuje druhá strana než ta, od níž se míč do autu dostal. Po trestném kopu se vhazuje vždy z místa, kde míč přešel postranní čáru, a navíc vhazuje strana, která trestný kop zahrávala.

Herní situace, ruck. S ním se setkáte často v nepřerušené hře. Hráč je složen protivníkem a jde s míčem na zem. Do souboje přiběhnou další spoluhráči a protihráči a o míč se přetlačují. Ti, kteří jsou na zemi, nesmí s míčem hrát. Při porušení pravidel rucku (hraní na zemi, přepadávání, hraní v ofsajdu) sudí nařizuje trestný kop.

Momentka z duelu na ragbyovém mistrovství světa mezi Irskem (zelená) a Skotskem

Herní situace, maul. Podobná herní situace jako ruck v nepřerušené hře, zásadní rozdíl je v tom, že hráč s míčem zůstane stát a zezadu se do něj navazují spoluhráči a tlačí dopředu. Protivníci se váží v opačném směru a snaží se postupující, protlačovaný maul zastavit. Při porušení pravidel může dojít k ofsajdu a nařízení trestného kopu. Ten sudí odpíská i za tzv. strhání maulu na zem.

Předhoz. Základní přestupek. Pokud hráči vypadne míč z ruky a následně letí dopředu. Nebo když hráči míč vypadne na zemi a směřuje dopředu. Za předhoz se považuje i přihrávka směrem dopředu.

Ofsajd. Pro laiky nesmírně složité pravidlo. Obecně řečeno, hráč je v ofsajdu, když je před spoluhráčem s míčem, nebo před spoluhráčem, který jako poslední hrál s míčem, a zapojí se do hry. Za ofsajd se nařizuje trestný kop.

Zakázaná hra. Faul je přestupek, který se v ragby přísně trestá: sudí přímo na hřišti nařízením trestného kopu plus udělením žluté (vyloučení na 10 minut), případně červené karty (pro potrestaného zápas končí stejně jako ve fotbale). Zvlášť nebezpečné fauly navíc řeší disciplinární komise. Za faul se považuje například šlapání, podražení, kopání, nebezpečná skládka, atakování hráče ve výskoku.

Kanadský ragbista Tyler Ardron (vlevo) je skládán italským protivníkem v zápase...

Skládka. Jedna ze zásadních činností v ragby. Hráč zastavuje protivníka tzv. skládkou, nejčastěji za nohy od pasu dolů. Atakovat protivníka lze rukama a jen hráče s míčem. Za nebezpečnou skládku se považuje zastavení soupeře nad rameny - za krk, za hlavu. Při složení musí hráč na zemi uvolnit míč.

Trestný kop. Při zahrání lze využít čtyř možností: kop na bránu, kop do autu, rychlé rozehraní a mlýn. Na bránu se zahrává tehdy, když si kopáč věří, že získá pro tým tři body. Kop do autu využije tým v situaci, kdy potřebuje získat území, přiblížit se brankovišti nebo mu jsou tři body za kop na bránu málo a chce položit pětku.

Podobné je to s rychlou rozehrávkou - obrana soupeře je rozhozená a tým má možnost získat co nejvíc metrů. A pro mlýn se mužstvo rozhodne ve chvíli, kdy si potřebuje dojít pro pětku a nevěří si na autové vhazování a přitom ví, že má v mlýnu převahu.

Fotogalerie

Proč na turnaji nejsou Češi. Protože nemají výkonnost, protože ragby v Česku není profesionálním sportem. Nadšenci, amatéři na světovou úroveň nestačí ani vzdáleně. Česko hraje až čtvrtou nejvyšší úroveň mistrovství Evropy, před ním je osmnáct evropských zemí včetně velmocí.

Ve čtvrté nejvyšší úrovni jsou ještě Maďarsko, Lucembursko, Lotyšsko, Švédsko, Chorvatsko, Kypr, Izrael, Malta a Slovinsko. Pod ní jsou ještě dvě úrovně se čtrnácti národními mužstvy. V té nejspodnější nastupují Slovensko, Černá Hora, Estonsko a Bělorusko.

  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Hororová nehoda v F1. Grosjean prchal z plamenů a torza vozu

Formule 1 má za sebou děsivou, hororovou scénu, jednu z nejhorších za posledních několik sezon. Viděli jste při ní...

Sparta - Celtic 4:1, domácí skóre otočili, řádil Juliš a šance na postup ožila

Sparťanští fotbalisté i podruhé porazili Celtic Glasgow, znovu mu dali čtyři góly a v Evropské lize žijí. Ve svém...

Nice - Slavia 1:3, na krásný gól Lingra navázali Olayinka a Sima

Slávističtí fotbalisté potřetí za sebou zvítězili ve skupině Evropské ligy a po 4. kole mají významně nakročeno do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsem jiný, ne šílenec. Fotbalový expert Karoch o meditaci či astrálním cestování

Premium Kdykoli nasadí sluchátka s mikrofonem a pustí se do komentování fotbalu, vzbuzuje emoce. A je úplně jedno, jestli jde o...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Šipkař Sedláček se na poslední chvíli kvalifikoval na londýnské MS

Český šipkař Karel Sedláček se na poslední chvíli probojoval na mistrovství světa organizace PDC. Jediný český držitel...

Zemřel čestný předseda Českého svazu juda Josef Letošník

České judo ztratilo jednu ze svých velkých osobností, v sobotu 28. listopadu zemřel v 81 letech čestný předseda Českého...

Ministr Blatný trvá na svém. Sportu uleví až po dalším zlepšení situace

Ministr zdravotnictví Jan Blatný bude jednat s Národní sportovní agenturou (NSA) a zástupci jednotlivých sportů, ale z...

Sáblíková počtvrté? Nebo zástupce kolektivních sportů? Volí se král roku 2020

I v roce 2020, který tak dramaticky poznamenala kononavirová pandemie, měl český sport své hrdiny - mistryni světa,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Z Ellen Page je Elliot. Transgender herec přijal nové jméno a oslovení

Z herečky Ellen Page (33) je nyní Elliot. Umělec oznámil, že je transgender a přijal nové jméno a oslovení on/oni. V...