Trenér koní Radek Holčák připravuje na Velkou pardubickou koně Peintre Abstrait.

Trenér koní Radek Holčák připravuje na Velkou pardubickou koně Peintre Abstrait. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Velká pardubická je pro nás olympiáda, soudí dostihový trenér Holčák

  • 0
Před rokem vylosovali jeho koni třináctku a irský ryzák Peintre Abstrait doběhl do cíle Velké pardubické druhý, jenže bez jezdce. Letos má stejný svěřenec trenéra Radka Holčáka čtrnáctku, třináctku dostal hnědák Puntarenas, kterého ve Velkých Karlovicích připravuje jeho otec František.

„Pro mě je třináctka šťastné číslo. Jsem s ním spokojený,“ nedá František Holčák na pověry.

Jeho syn si naopak oddechl, že se třináctky zbavil. „Když je smůla, tak člověk kolikrát hledá různé detaily a posuzuje třeba i čísla,“ přiznává Radek Holčák.

Peintre Abstrait se v neděli odpoledne postaví na start nejtěžšího kontinentálního překážkového dostihu Evropy počtvrté. Při svém debutu doběhl pátý, další dvě Velké pardubické nedokončil. Loni ho za Popkovickým příkopem smetl volný kůň, který se přiřítil do startovního pole z přilehlého lesíka.

30 let uplyne letos od vítězství Holčákova svěřence Valencia ve Velké pardubické.

6 výher na Velké pardubické slavili koně trenérů Františka a Radka Holčákových.

„Pokud budeme mít tolik štěstí, co jsme měli smůly v předešlých dvou ročnících, máme dobré šance,“ věří Radek Holčák, který trénoval vítěze Velké pardubické z roku 2005 Maskula.

A jaké má letos ambice Peintre Abstrait? „Není až taková třída, na startu jsou lepší koně, ale je to dělník a poctivý skokan. Stát se může cokoliv, dostihy jsou nevyzpytatelný sport, proto se na ně lidi těší a proto vzbuzují emoce.“

Spokojený bude, pokud desetiletý valach doběhne do sedmého místa, které je poslední honorované. „Úspěchem už je, když se koník dostane do paddocku před Velkou pardubickou,“ usmívá se František Holčák.

Puntarenas, který má v sobě stejně jako Peintre Abstrait irskou krev, si odbude ve Velké pardubické křest. Doteď bylo jeho maximem 5 800 metrů, v neděli musí zvládnout sedm kilometrů.

„Nebude mu to vadit. I jeho papíry ukazují, že by to měl být kvalitní vytrvalec. Máme dobrého žokeje. Podle letošních výsledků je na tom dost dobře,“ pochvaluje si František Holčák.

Jeden ze dvou letošních startů na překážkách v Pardubicích proměnil Puntarenas ve vítězství, ve druhé kvalifikaci na Velkou doběhl druhý o dvě tisíciny vteřiny. „Myslím, že by mohl skončit do pátého místa,“ tipuje František Holčák, který připravil pět vítězů Velké pardubické.

Od triumfu Valencia, jehož jméno nese Holčákova stáj ve Velkých Karlovicích, uteklo 30 let. „Než půjdu do trenérského důchodu, ještě bych chtěl v Pardubicích jednou vyhrát,“ vyznal se před dvěma lety.

I když je nejsledovanější český dostih pro Františka Holčáka rutinou, pořád ho dokáže dostat do varu.

„Pro zasvěcené je to olympiáda. Vyvrcholí tím dlouhodobá příprava, která stojí spoustu odříkání. Na Velkou se těšíme celý rok,“ přidává Radek Holčák.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)