Ondřej Synek a Miroslava Knapková, ambasadoři račické kandidatury

Ondřej Synek a Miroslava Knapková, ambasadoři račické kandidatury | foto: ČTK

Račice vytáhly do boje o veslařské MS 2019: Většina světa nám fandí

  • 0
Férový a moderní kanál v Račicích, osobnosti Mirky Knapkové, Ondřeje Synka a Václava Chalupy, pořadatelské zkušenosti. A nemalá podpora v zahraničí. To budou hlavní zbraně Českého veslařského svazu, který usiluje o pořádání světového šampionátu v roce 2019. "Z ohlasů, které mám, nám většina světa fandí," říká svazový šéf Dušan Macháček.

Po pondělním kongresu mezinárodní federace FISA, který se uskutečnil v Amsterdamu po mistrovství světa, už české veslování zná jména měst, jež usilují o totéž. Jsou to Linec s kanálem v Offensheimu a Hamburk.

"Hamburk to má spíše za povinnost. Německo je mezi kandidáty na pořádání olympijských her pro rok 2024, ale zatím se tam interně rozhoduje mezi Hamburkem a Berlínem. Takže ještě bude záležet, jestli Hamburk uspěje. Pokud ano, pak by se podle mých informací snažil spíše o pořádání veslařského šampionátu ještě blíž k olympiádě," pravil Macháček po návratu z Amsterdamu.

Račice: veslařské šampionáty

1986 - MS juniorů
1993 - MS seniorů
2002 - MS Masters
2009 - MS do 23 let
2010 - MS juniorů
Ředitel račického centra Zdeněk Pecka, bývalý úspěšný veslař, říká: "Činovníci FISA dobře vědí, že všechny tyto podniky jsme po organizační stránce zvládli na jedničku. Nejtěžší bylo v tomto směru mistrovství světa Masters v roce 2002, protože sem přijelo přes 6000 závodníků. Navíc to bylo v době povodní, takže se ke kanálu dalo přijet po jediné cestě, ale i tenhle šampionát dopadl dobře včetně ubytování tak velkého počtu veslařů v okolních městech."

Druhý protivník je silnější.

"Offensheim nemůžeme brát na lehkou váhu. Naposledy bylo mistrovství světa v Rakousku v roce 1991, kdy šampionát hostila Vídeň. Morálně tedy mají Rakušané navrch, protože v Račicích bylo poslední mistrovství světa o dva roky později. Přesto si myslím, že naše šance je velká."

Jedním z parametrů, které FISA hodnotí, je férovost dráhy. Takovou mají Offensheim i Račice, zatímco v Hamburku museli při nedávném mistrovství světa juniorů v některých fázích řešit stížnosti kvůli silnému bočnímu větru.

Modernizace je nezbytná

"V Offensheimu sice nemají vratný kanál jako my, ale po technické stránce jsou obě dráhy srovnatelné. Závodí se tam na slepém rameni Dunaje, loni pořádali MS třiadvacítek a zvládli ho slušně."

Račice zařinčí podobnými zbraněmi. "V květnu příštího roku tu budeme mít mistrovství Evropy juniorů. Když bude všechno perfektní, získá naše kandidatura na síle," říká Macháček s tím, že račický kanál, už poněkud zašlý, čeká rozsáhlá modernizace.

"Ve srovnání s Offensheimem, kde kromě cílové věže nemají žádnou stabilní infrastrukturu, se chystáme tuto stránku výrazně vylepšit. To znamená rozšířit loděnici i prostory pro závodníky, opravit most vedoucí na ostrov mezi dráhou a vratným kanálem, vybudovat posilovnu, místnost pro trenažéry, organizační prostory, bezbariérové přístupy," vypočítává Macháček.

"Nebude to práce pro jednu akci, neboť z Račic se stane Národní olympijské centrum pro veslaře a kanoisty," dodává.

Podporu přislibil i "velký šéf"

Spolu se svým předchůdcem a nynějším předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem během šampionátu v Amsterdamu vyvíjeli snahu ve prospěch šampionátu v Čechách. "Rozdávali jsme propagační buletiny, setkali se s řadou osobností. Podporu při kongresu, který se uskuteční příští rok v rámci mistrovství světa ve Francii a bude se na něm rozhodovat právě o MS 2019, nám slíbili představitelé řady evropských federací, ale také třeba Australané."

Některé přísliby podpory nesou pikantní nádech. "Naší kandidatuře je nakloněný i předseda FISA Jean-Christophe Rolland z Francie, který má k račickému kanálu osobní vztah. Závodil u nás totiž jak na mistrovství světa juniorů v roce 1986, tak na seniorském šampionátu 1993. V obou případech získal medaili, v tom druhém dokonce zlato na čtyřce "bez". Říkal, že Račice jsou pro něj srdeční záležitostí," těší Macháčka, podle něhož to není jediný takový příklad. "Předsedkyně britského veslařského svazu Annamarie Phelpsová závodila v Račicích také a byla nadšená z toho, že se o šampionát 2019 ucházíme. Samozřejmě vím, že když vás někdo plácá po rameni, ještě neznamená, že vás musí podpořit, ale z ohlasů, co mám, nám většina světa fandí." 

Ambasadoři? Knapková, Synek a Chalupa

V otázce pořadatelství si čeští veslařští šéfové hodně slibují od současných skifařských hvězd Mirky Knapkové a Ondřeje Synka - s takovými esy se Rakušané pochlubit nemohou.

"Mají jméno, přirozenou slávu, téměř nepřetržitě vozí medaile. Jako ambasadoři nebo patroni račické kandidatury mohou udělat hodně. Stejně tak Synkův slavný předchůdce Václav Chalupa, který teď pracuje ve vedení račického areálu. Kariéru uzavřel v roce 2009, ale jeho jméno ještě zdaleka nezapadlo, zná jej celý veslařský svět," má jasno Macháček.