Neděle 24. ledna 2021, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. ledna 2021 Milena

Vevnitř vůbec, venku do 20 lidí. Vláda dočasně zastavila i profesionální sport

  11:46aktualizováno  17:34
Profesionální sport v Česku se zastaví jako v březnu. Od pondělí 12. října budou kvůli epidemii koronaviru zrušeny na čtrnáct dní veškeré profesionální i volnočasové aktivity sportovců. Venku je limit dvacet osob, vevnitř platí plný zákaz. Rozhodla o tom vláda.

Ondřej Zahustel (vlevo) z Mladé Boleslavi hraje balon, brání ho Patrik Čavoš z Českých Budějovic. | foto: ČTK

Po zasedání kabinetu to oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

„Od pondělí budou zrušeny veškeré sportovní aktivity, profesionální i volnočasové, budou uzavřena vnitřní sportoviště. Na zevních sportovištích bude možné sportovat v limitu do dvaceti osob. Bude možné si zahrát fotbal či tenis, vevnitř ale nic,“ uvedl Prymula.

Žádné organizované sportovní soutěže v tuzemsku nadcházející dva týdny nepoběží. Nebude se hrát ani fotbalová a hokejová liga, nic.

Vláda zavře kulturu, sport a víc omezí hospody. Nemocnicím pomohou hotely

Vláda ve čtvrtek projednala návrh opatření, která se týkají nejen  výkonnostního organizovaného sportování, ale i profesionálů. Ti se na zprávu z tiskovky přes den chystali.

„Slyšeli jsme to. Připravujeme se na to, že hrát nebudeme,“ znělo ještě dopoledne z důvěryhodných fotbalových i hokejových kruhů.

Speciální výjimku dostanou mezistátní utkání, prozatím tudíž nejsou ohroženy domácí duely účastníků Evropské ligy – Sparty, Liberce a Slavie.

„Je tu možnost umožnit sehrání mezistátních zápasů. Ale bez diváků a v omezeném režimu,“ uvedl Prymula. „Na utkání Evropské ligy nepochybně udělíme výjimku.“

Otázkou je, zda obdobnou výjimku dostane i elitní tenisový turnaj WTA, který je naplánovaný na 19. až 25. října do Ostravy.

První zápasy základních skupin Evropské ligy jsou na programu 22. října, čili v druhém týdnu, na který se opatření vztahují. Doma hraje Sparta proti Lille a Liberec s Gentem, slávisté se představí v Izraeli proti Beer Ševě.

Sparta a Liberec by měly hrát poháry doma. Speciální výjimka, řekl Prymula

Právě fotbal na neutěšenou epidemickou situaci v zemi nejvíc doplácí. Do opatření proti koronaviru investoval miliony korun, aby mohl fungovat.

Z dosavadních čtyřiapadesáti zápasů Fortuna ligy se v původním termínu neodehrály pouze dva, Slovácko - Příbram a České Budějovice - Bohemians.

Středočeský klub měl devět nakažených hráčů najednou, u jihočeského týmu byly zjištěny dva případy v den duelu, který pak hygiena nedoporučila odehrát.

Jinak díky přísným pravidlům, která jsou kluby nejvyšší soutěže povinné dodržovat, nejsou ve Fortuna lize problémy jako v hokeji, kde je spousta týmů v karanténě.

Fotbalová mužstva před každým kolem podstupují testy na koronavirus, na zápasy cestují dvěma autobusy a dodržují další nezbytná opatření, která šíření nákazy minimalizují.

Co kdyby se fotbalová liga nedohrála

Aby byla sezona považovaná za dohranou, je zapotřebí odehrát alespoň polovinu zápasů z celé soutěže – čili 153 utkání ze 306. V takovém případě – bez ohledu na to, že má jeden tým odehraných víc zápasů než jiný – bude určena tabulka koeficientem, kdy se získané body vydělí počtem duelů, bude vyhlášen mistr, sestoupí tři mužstva a bude možné určit postupující do evropských pohárů.

Přesto se odkládá kompletní 7. kolo, jež se mělo rozběhnout příští pátek po reprezentační přestávce. A také 8. kolo, které je na programu o týden později. Zatím není zřejmé, jestli se po uvolnění opatření začne sedmým kolem, či devátým.

Co se týká hokejových klubů z nejvyšší soutěže, v karanténě je v současné době kvůli pozitivním nálezům na covid-19 hned osm extraligových klubů: Mladá Boleslav, Třinec, Hradec Králové, Pardubice, Litvínov, Zlín, Liberec i Olomouc.

Zůstává otázkou, jestli budou moci kolektivní sporty aspoň částečně trénovat. Na vládu se bude snažit působit Národní sportovní agentura v čele s Milanem Hniličkou i Česká unie sportu. 

„Budu bojovat za to, aby se profesionálové mohli připravovat dál, i když teď nemohou hrát. A budeme se snažit o to, aby tato opatření byla co nejdříve uvolněna, jakmile to situace dovolí,“ řekl Hnilička agentuře ČTK.

Profesionální fotbal věří, že bude moci fungovat v podobném režimu, jako když se na konci dubna vracel ke společným tréninkům. Čili ve skupinách a s přísnými hygienickými opatřeními.

Na hokejovém svazu zatím netuší, zda se omezení týkají i zákazu trénování, ale lze to předpokládat. Mluvčí svazu Zdeněk Zikmund pro iDNES.cz řekl: „Dalším postupem se budou svaz, vedení soutěží i jejich účastníci zabývat v příštím týdnu. Uvidíme, zda písemné usnesení potvrdí, že se přerušení aktivit vztahuje i na tréninkovou činnost bez jakékoli účasti veřejnosti, což je další komplikace. Nákazou prošly ve významnějším měřítku více než tři čtvrtiny týmů. S Národní sportovní agenturou se budeme snažit, aby umožněny byly aspoň tréninkové činnosti.“

Podle něj je také velmi důležité to, aby se co nejrychleji definitivně schválily a realizovaly náhrady pro profesionální kluby, které „byly na další období zbaveny příjmů, zatímco náklady musí hradit nepřetržitě“.

Vedle zápasů fotbalové Evropské ligy se mezinárodní utkání týkají v tomto čtrnáctidenním období také basketbalistů Nymburka. Ti mají 20. října sehrát duel Ligy mistrů na hřišti tureckého celku Tofas Bursa, doma na toto období naplánovaný duel nemají.

„Momentálně jsme teprve ve fázi zjišťování potřebných informací. Zatím není jasné, zda jako vnitřní sport můžeme žádat o výjimku na mezinárodní zápasy, když vnitřní sportoviště mají být zavřená, což by nám neumožnilo na utkání adekvátně trénovat,“ uvedl výkonný ředitel nymburského klubu Ondřej Šimeček.

Hokejové prostředí bude také jednat o prodloužení 40denní lhůty, což je čas, do kdy se musí odehrát odložené utkání, aby nebylo kontumováno v neprospěch jednoho ze soupeřů.

Dvoutýdenní pauza by lize teoreticky nemusela tolik uškodit, odložených zápasů je od startu sezony už přes třicet a stejně by se muselo počkat, než se kluby vrátí z karantén, přičemž počet nakažených některé celky už ani nezveřejňovaly. V převážné části případů šlo o většinu včetně realizačního týmu.

Tak jako tak musí extraliga odložit různé dohrávky a předehrávky a také celé 11. kolo, 12. kolo i 13. kolo, dohromady se jedná o dalších 28 duelů.

Plzeňský útočník a hvězda extraligy Milan Gulaš už na Twitteru vyjádřil rozhořčení: „Proč nemůžeme hrát? Hráči ve všech týmech už byli pozitivně testovaní, určitě by nebyl problém dohledat přesná čísla. Existují nějaká čísla, která potvrzují, že hokejový zápas v ohromné hale je rizikovější než nákup v supermarketu? Můžete nám to, pane Prymulo, vysvětlit?“

Čím to, že hokejisty zasáhl koronavir více než fotbalisty? Extraliga zvolila cestu promořování. Podle vládních pravidel se totiž na vyléčené jedince po 90 dní nevztahují další testy či karantény, takže ti, co si covidem jednou projdou, mohou za současných podmínek hrát nerušeně až do Vánoc.

Navíc mezi extraligovými konkurenty nepanovala jednotná shoda na tom, zda hrát, či pauzírovat. Plzeň, Karlovy Vary, Brno či Sparta se kloní delší dobu k variantě chvíli nehrát, Pardubice, Hradec či Třinec a další si stál za tím, že se má hrát, dokud to lze.

Pravidla v extralize pro postup do play off

Odložená utkání se musejí odehrát do 40 dnů od původního termínu. Pokud ne, budou se považovat za nesehraná a o výsledku (případné kontumaci pro jeden z týmů) rozhodne sportovně-technická komise svazu (členové: Antonín Vansa, Martin Loukota, Josef Řezníček, Pavel Setikovský, Vladimír Šindler, Pavel Smažil).

V případě, že některé mužstvo nesehraje v základní části všechna utkání, do tabulky se mu započítá průměrný bodový zisk. K postupu do play off musí sehrát minimálně polovinu zápasů.

Hokej se oproti fotbalu liší i v další věci, pravidelně netestuje a podobu příručky o pravidlech testování a karantén vyjednal mnohem později (až po startu sezony) než fotbal a platí v ní tak přísné podmínky, že hygieny posílají i v případě pár nakažených do karantén celé hokejové kluby. Oproti fotbalu, který je schopný poslat do izolace dané jedince.

„Ten manuál je odsouhlasený panem Prymulou i paní Rážovou. Jsou v něm podmínky, které když se dodrží, můžou přijít ulehčující okolnosti. V jednom případě se jevilo, že by se dal manuál použít, ale hygiena nakonec řekla, že podmínky nebyly splněny. Hygiena má pořád hlavní slovo,“ vysvětlil nedávno pro iDNES.cz ředitel extraligy Josef Řezníček.

Miroslav Jansta, předseda České unie sportu (ČUS), rozumí úsilí vlády zastavit šíření viru. 

„Vývoj je extrémně špatný. Je potřeba nařízení respektovat. Nerespektování situaci dále zhorší. Je nám líto, že restrikce zasáhnou i sport. Snad jen krátkodobě a ne zcela. Musí se zohlednit, že sport a pohyb posiluje organismus, imunitu i psychiku. Budeme to dále zdůrazňovat. Věříme také v kompenzace soutěžím a provozům,“ uvedl.

Jansta by ocenil, pokud by mohly probíhat aspoň tréninky. „Jinak to bude mít devastační vliv na lidi, kteří se sportem živí. Víme, že Milan Hnilička z Národní sportovní agentury za sport bojuje, jsme s ním v kontaktu,“ dodal.

Koronavirus v Česku

Vše k tématu na iDNES.cz

Co se týče organizace Oktagon, která nabízí lidem zápasy smíšených bojových umění (MMA), 17. října plánovala uspořádat turnaj v Brně, kde se měl postavit třeba Karlos Vémola s Norem Thomasem Robertsenem. Právě na tuto „mezinárodnost“ to organizace plánuje hrát. 

„Jako významná mezinárodní akce očekáváme výjimku a plně se připravujeme na turnaj,“ vzkázal její šéf Ondřej Novotný.

Autoři: , ,

Sport v roce 2021

28. 11. 2020 - 21. 3. 2021 (přehled závodů)
9. - 21. 2. (Pokljuka, Slovinsko)
9. - 21. 2. (Cortina d´Ampezzo)
4. - 14. 3. (Nové Město na Moravě)
21. 5. - 6. 6. (Minsk a Riga)
11. 6. - 11. 7. (13 měst)
23. 7. - 8. 8. (Tokio)
  • Nejčtenější

Skandál v Lahti: Rus Bolšunov ve finiši štafety udeřil soupeře hůlkou, pak ho srazil

Skandální závěr měla štafeta mužů na Světovém poháru běžců na lyžích v Lahti. Vedoucí muž seriálu Rus Alexandr Bolšunov...

Slavný Ir McGregor padl, a poprvé na K.O. Muradov vyhrál v UFC potřetí

Irský zápasník Conor McGregor nezvládl návrat do klece UFC, s Dustinem Poirierem prohrál ve druhém kole, vůbec poprvé v...

Ledecká opět na pódiu, ve sjezdu v Crans Montaně obsadila druhé místo

Výborný výsledek zaznamenala Ester Ledecká v prvním sjezdu v Crans Montaně. Česká lyžařka obsadila druhé místo a opět...

Skvělý úvod, poté však pád. Ledecká sjezd v Crans Montaně nedokončila

V úvodu trati se jí znovu dařilo. Znovu to vypadalo, že při sjezdu v Crans Montaně bude atakovat nejvyšší příčky. Poté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Poprvé v Heerenveenu pod čtyři minuty. Sáblíkové to stačilo na 4. místo

Poprvé v kariéře se Martině Sáblíkové povedlo i na slavné heerenveenské dráze zajet trať 3000 metrů pod magickou...

Gavlas dvakrát prohrál, tím pádem i celý chebský tým

Výsledky stolních tenistů SKST Cheb v Havířově (0:3) a TTC Ostrava (1:3) značně ovlivnily první dvě porážky v letošním...

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na evropském šampionátu na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté...

Český čtyřbob obsadil na Světovém poháru v Königssee dvanácté místo

Český čtyřbob v sestavě Dominik Dvořák, Dominik Suchý, Jakub Nosek, Jan Šindelář obsadil na Světovém poháru v Königssee...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...