Primátorky: pětadvacáté vítězství Dukly v řadě

6 2004
Praha - Osmiveslice pražské Dukly vyhrála popětadvacáté za sebou populární Primátorky. Ruský tým nastupující pod hlavičkou Avokádo porazila na dvoukilometrové trati v Praze na Vltavě po jednoznačném průběhu o délku lodě. Kormidelník Oldřich Hejdušek si tak připsal už osmnáctý triumf na známé regatě.

Jedenadevadesátý ročník závodu byl stejně jako v minulých letech hodně vyhecovaný. Zasloužila o to firma Pěkný-Unimex, která do české metropole přivezla nejkvalitnější zahraniční posádku posledních let.

Ruskou osmu totiž tvořila osmá čtyřka bez kormidelníka z loňského MS Matvějev, Voloděnkov, Jigulin, Litvinčev, kterou doplnili Čermanšencev, Kuleč, Markelov, Okorokov a kormidelník Mitěnkov.

Trenérem byl poté Černov, jenž dovedl ruskou osmu ke stříbrným medailím na olympiádě v Soulu. Obavy z ruských veslařů byly v táboře Dukly tak velké, že do
společné posádky usedlo osm olympioniků - párová čtyřka Tomáš Karas, David Jirka, Jakub Hanák, David Kopřiva, dvojskif Milan Doleček, Ondřej Synek a dvojka bez kormidelníka Petr Imre, Adam Michálek.

Vše řídil zkušený kormidelník Oldřich Hejdušek.  Sám závod však již tak dramatický nebyl. Česká osma dosáhla nejrychlejšího času již v sobotních rozjížďkách a svou převahu prokázala i v nedělním vyvrcholení veslařského svátku.

"Vyhecované to bylo stejně jako loni. I závod mi to trochu připomínal, i když tentokráte jsme to rozhodli o trochu dříve. Zdálo se mi to trochu lehčí," přiznal kormidelník Hejdušek, jenž seděl ve vítězné lodi již poosmnácté.  Jediným nováčkem ve vítězné lodi byl Jakub Hanák, jehož tak po závodu čekala tradiční koupel ve vltavské vodě.

"Celý týden jsem byl hodně nervózní, nechtěl jsem to klukům zkazit. Ale v první zatáčce jsem se uklidnil a pak už to bylo v pohodě," vykládal Hanák.

Vedle velkých vln, na které doplatil například skifař David Kučera, byly letošní Primátorky specifické i tím, že se nestartovalo z pevných startovacích bloků. Ty totiž pořadatelům uplavaly, a tak se muselo startovat letmo. Než se ale všechny posádky narovnaly do řady, to často trvalo i několik minut.

"To bych řekl, že bylo letos nejtěžší. Problémy s tím měli všichni, protože Vltava nyní i dost teče," souhlasil Hejdušek. 

Souboj skifařů v druhém vrcholu programu, Jarním skulérském závodu Rösslera-Ořovského, vyhrál podesáté v historii Václav Chalupa. Jeho největší soupeř David Kučera doplatil na velké vlny a vypadl z lodi.

"Jel jsem, a najednou přišla vlna a byl jsem venku," vyprávěl v cíli již s úsměvem Kučera, jenž tak závod dokončil v motorovém člunu pořadatelů.

I díky tomu vyhrál Chalupa s obrovským náskokem více než 30 vteřin. Ani současnému lídrovi Světového poháru však nebylo po závodě do zpěvu. "Podmínky byly opravdu dramatické. Jezdilo spousta velkých člunů, které dělaly obrovské vlny hlavně v místech, kde je oblíbená zatáčka a bójky. Tam byly až mořské vlny a bohužel tam se David převrátil," podotkl Chalupa.

Původně mělo být klání skifařů zpestřeno jeho soubojem s Ondřejem Synkem, ale český šampión na trenažéru, jenž už svého slavného kolegu porazil, nakonec usedl na osmu. "I díky to, že k tomuto souboji nedošlo, pojal jsem závod tréninkově a nepřipravoval se na něj," přiznal Chalupa.

V příští sezoně se však tato dvojice již asi utkávat bude pravidelně. "Hodlám se totiž plně věnovat skifu," řekl Synek.

Stejně jako Chalupa svou domácí neotřesitelnou pozici dokumentovala i Miroslava Knapková, která bez sebemenších problémů obhájila loňské prvenství. "Konkurence ale nebyla tak velká," podotkla Knapková, pro kterou závod stejně jako pro další olympioniky sloužil jako dobrá příprava na Atény.

I tam totiž mají být velké vlny a silný vítr. "Teď už se před těmito podmínkami nemohu schovávat a musím je vždy využít," dodala Knapková.

Výsledky:
Muži:
Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského):
1. Chalupa  (Dukla Praha) 6:57,86, 2. M. Tichý (Slavia Praha) 7:31,10, 3. Zitta (Slavia) 7:33,00.
Osma (Primátorky): 1. Dukla/Slavia (Imre, Michálek, Doleček, Synek, Karas, Hanák, Kopřiva, Jirka, korm. Hejdušek) 5:18,53, 2. Avokádo (Čermanšencev, Jigulin, Kuleč, Litvinčev, Matvějev, Markelov, Okorokov, Voloděnkov, korm. Mitěnkov) 5:25,15, 3. ČVK Praha/Bohemians/Beroun (Heřmánek, Belblík, Patera, Friedberger, Král, Tvardík, O. Straka, Procházka, korm. L. Tichý) 5:27,84.
Junioři:
Osma (O zlaté veslo hlavního města Prahy):
1. Dukla/Blesk/Smíchov/Brandýs nad Labem (M. Pleško, Prošvic, Harnisch, J. Pleško, Horváth, Bartůněk, Lůžek, Sojka, korm. Zbrojka) 5:51,97, 2. ČVK Praha/LS Brno (Runkas, F. Kaplan, M. Kaplan, Š. Straka, Kilevník, Dušek, J. Kučera, Mičánek, korm. L. Tichý) 5:56,83, 3. Olomouc/ČVK Brno (Zavadil, Garaj, Ondrák, Řiháček, Gabryš, Šrámek, Štursa, Břinek, korm. Hronek) 6:04,43. 
Ženy:
Skif (O stuhu Podolí):
1. Knapková (Slavia) 7:34,61, 2. Antošová (Slavia Děčín) 8:02,16, 3. Doubková (Smíchov) 8:11,75. 
Osma: 1. Dukla/Blesk/Slavia (Neffeová, Migotová, Knapková, Struhová, Zedníková, Bruncvíková, Smejkalová, Topolánková, korm. Šebestiánová) 6:19,23, 2. ČVK Pardubice/Blesk/Ústí nad Labem (Kadavá, V. Kubrychtová, Bláhová, Handlovičová, Votavová, Baslová, Hříbalová, Janáková, korm. Šmejkalová) 6:40,07, 3. ČVK Praha/Beroun/Mělník/Ústí (Sehnoutová, Čechovská, Hejtíková, Friedbergerová, Křivská, Krejčová, Floriánová, Hrabánková, korm. Dvořáková) 6:41,60.

Osmiveslice Dukly Praha, která už popětadvacáté za sebou vyhrála primátorky.

Autoři: ,

Sport v roce 2019

31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je...

Bohemians - Olomouc 3:2, velký obrat domácích, v nastavení rozhodl Bartek

David Houska z Olomouce napadá Ibrahima Keitu z Bohemians.

Byť nebyli výrazně horší než jejich soupeř, prohrávali o dva góly a půlhodiny před koncem byli na...

Vrba po remíze v Teplicích: Vy tomu říkáte krize, já tomu říkám fotbal

Pavlu Vrbovi se výkon plzeňské Viktorie evidentně nezamlouvá.

VIDEO Dietnější časy ve fotbalové Plzni. Třetí ligový zápas bez vítězství v řadě musela skousnout v...

Sparťanská akce Mandjeck. Chceš se soudit, nebo hrát?

Georges Mandjeck ze Sparty (vlevo) se snaží odpoutat od Tomáše Smoly z Baníku...

VIDEO Ještě v červnu chtěl zmizet. Tvrdil, že jeho smlouva je neplatná. Třicetiletý záložník Georges...

Teplice - Plzeň 1:1, hosté nevyhráli potřetí v řadě, remízu zařídil Hora

Tepličtí fotbalisté Petr Kodeš (ve žlutém vlevo) a Tomáš Kučera hájí míč před...

VIDEO Plzeňští fotbalisté neprožívají nejpovedenější týden. Navzdory vítězství vypadli ve čtvrtek ze hry...

Další z rubriky

Svátek stolního tenisu v Olomouci. Přijede Boll i mladí Japonci

Vítězný pokřik japonského stolního tenisty Tomokazu Harimota na turnaji Czech...

Světová elita stolního tenisu po roce opět míří do Olomouce. Na turnaj Czech Open, který potrvá od...

Cíl je olympiáda, ale limit mám ještě daleko, ví mladý plavec Maťátko

Vojtěch Maťátko začal plavat z hecu a v 18 letech patří k české juniorské...

Pod odvážně lomenou střechou plaveckého bazénu v Olomouci už vyrostla řada elitních plavců a po...

Triatlon ve Varech: stavět trať pro Světový pohár budou i vězni

Momentka z Evropského poháru v triatlonu v Karlových Varech - první povinný...

Nejhezčími místy lázeňské metropole povede letos znovu trať přichystaná pro závodníky City...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz