Přijede slavný šachista Kasparov

  • 1
Hluboká nad Vltavou - Hrává se zápas roku, desetiletí nebo ještě významnější. Podobně může přijet tak vzácná návštěva. Mezi šachisty už panuje velké vzrušení. Pro ně je to návštěva století. Určitě nejvzácnější, jaké se v této době vůbec mohou dočkat. V neděli se v Hluboké nad Vltavou chystají přivítat šachovou legendu, opravdového šéfa černobílých polí.

Přijede Garri Kasparov. Rus, který byl ve své době představitelem nových směrů. Nikdy neschvaloval politiku síly.

Narodil se 13. dubna 1944 v Baku. Už ve dvanácti letech vyhrál juniorské mistrovství tehdejšího Sovětského svazu.

V šestnácti letech si zahrál první velký mezinárodní turnaj dospělých a hned ho vyhrál. Za ním se v řadě poražených představilo i 14 šachových velmistrů.

Dvacet let hrál šachy naplno. A téměř po celou dobu měl nejvyšší ELO hodnocení, které vypovídá o umění hráčů na šachovnici.

Šachisté si pro přehled o nejlepším hráči světa mimo jiné spočítali pětileté porovnání hodnocení v ELO bodů a vyšlo jim následující pořadí: 1. Kasparov 2 875 2. Lasker 2 854, 3. Capablanca 2 843, 4. Botvinnik 2 843, 5. Fischer 2 841.

K číslům se propracovali, i když z uvedených legend hrála téměř každá v jiné době.

Program šachisty

12.00 příjezd na Hlubokou
14.00 bude přivítán na nádvoří hlubockého zámku
14.30 zahájení simultánky
18.30 vyhlášení výsledků

POZNÁMKA: Časy jsou orientační, menší zdržení nelze vyloučit.

Je věcí diskuse, kdo byl nejlepším šachistou historie. Další slavný hráč Bobby Fischer byl například tak nad věcí, že přestal hrát naplno ještě dřív, než se dožil třiceti let. Kasparov je však přesto a naprosto právem považovaný za velkou legendu světového šachu.

Kdo ho pozval?

Jak se vůbec tak slavná osobnost na jihu Čech ocitne? Hlubocký starosta a senátor Tomáš Jirsa hrál loni v září simultánní partii proti Garri Kasparovovi.

Výsledek není tajemstvím. Jihočech prohrál jako většina dalších. Špatně si pohlídal pravou stranu svého vojska a Kasparov se mu brzy a snadno dostal za obranu pěšců. Při takové partii je jen pár šťastlivců, kteří se dokážou udržet u šachovnice do zápletky.

Tomáš Jirsa, který je i místopředsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost státu, však při slavností večeři seděl vedle manželky slavného šachisty a později měl možnost s Kasparovem delší dobu hovořit.

Tam ho také do jižních Čech pozval. Kasparov v neděli dorazí z Lince, kde v té době bude. A ještě v neděli se do Rakouska po návštěvě jižních Čech vrátí.

Slavnostní akce se zúčastní i Občanské sdružení Nahlas. Vzniklo v létě loňského roku kvůli potřebě informovat společnost o hrozbě pneumokokových nemocí, o možnostech léčby a způsobech prevence. Mezi záměry sdružení je výměna informací o vážném onemocnění.

Kasparov hrál v Česku již několikrát. Naposledy v roce 2001 v exhibici na Pražském hradě. O čtyři roky později oficiálně ukončil šachovou kariéru.

K šachovnici zasedne také správný kluk Jindra Mann 

H l u b o k á   n a d   V l t a v o u - (dal, mac) Nemá jednoduchý život, ale strasti ho nikdy nezlomily. Je nad nimi svým zájem o studium, svými zálibami, kde se zajímá i o snowboard nebo horolezectví. Sedmnáctiletý Jindra Mann pochází z Tábora. Rád hraje i šachy. V neděli se posadí k jedné z desek a připraví se na partii se slavným šachistou. Bude jedním z účastníků simultánky Garri Kasparova.

Když mu bylo 7 let, onemocněl. Lékaři se nejdříve domnívali, že má zánět středního ucha. Teprve po několika dnech se prokázala těžká pneumokoková meningitida.

Velice zákeřná nemoc byla tehdy už v takovém stadiu, že lékaři malému chlapci nedávali mnoho nadějí na přežití. Byl však silnější než nebezpečné onemocnění.

Malý Jindra tehdy prodělal operaci mozku a nakonec nad pneumokokem zvítězil. Objevily se však komplikace v podobě ochrnutí lícního nervu, ztráty sluchu a poruchy centra rovnováhy. Sedmiletý chlapec měl ochrnutím zdeformovanou tvář, nezavíral jedno oko a špatně se pohyboval. Prodělal vyšetření, léčení, rehabilitace. S podporou rodiny, která o něj pečovala a musela vše podřídit léčbě syna.

Na závažné formy pneumokokových infekcí, k nimž patří i pneumokokové meningitidy, ročně zemře na celém světě více než 1 milión dětí do věku 5 let. U těch, které přežijí, často zůstávají doživotní následky – ochrnutí, hluchota, epilepsie nebo jiná závažná poškození.

Dnes má Jindra zbytky sluchu v jednom uchu. Jednou nohou vlastně stojí ve světě neslyšících a druhou ve světě zdravých, ale nepatří do žádného z nich. Ochrnutí lícního nervu a poruchy rovnováhy se podařilo úplně zvládnout, nemoc mu však zanechala psychické následky. Na setkání s legendou se však těší a na hru se pečlivě připravuje.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)