Antidopingová agentura omilostní některé sportovce s nálezem na meldonium

Meldonium užívala ruská tenistka Maria Šarapovová již 10 let. | foto: ČTK

13 2016
Dlouho nebylo jasné, jak bude Antidopingová agentura WADA postupovat při pozitivních testech na meldonium. Až teď přišla s tvrzením, že bude trestat pouze sportovce, kteří měli do 1. března v těle víc než 1 mikrogram látky na mililitr moči.

Na seznamu zakázaných látek agentury WADA je meldonium od 1. ledna 2016. Už na podzim loňského roku ale byli sportovci upozorněni na to, že látka na seznamu bude.

Přesto v síti WADA uvízlo 158 sportovců a desítky dalších se prošetřují. Do dnešního dne přitom nebylo známo, jakým způsobem bude antidopingová agentura při trestání sportovců postupovat.

Až teď přišla s konkrétním postupem, který zjemňuje původně nastavená pravidla. „Případy, kdy je koncentrace nižší než jeden mikrogram na mililitr moči a test byl proveden před 1. březnem, mohou znamenat užívání před lednem 2016. Pokud antidopingová organizace usoudí, že sportovec nemohl vědět nebo tušit, že se látka nachází v jeho/jejím těle i po 1. lednu 2016, pak by mohl být uznán za nevinného,“ uvedla WADA.

Kauza meldonium

Zatím není jasné, kolika sportovců by se tato případná „amnestie“ mohla týkat. U drtivé většiny přistižených nebylo zveřejněno, jak velké množství meldonia v těle měli. Do časového rámce prvních dvou měsíců v roce spadá i jediný český případ, který má na svědomí zápasník Petr Novák, pozitivně testovaný v druhé polovině ledna.

Nováka se amnestie netýká

Podle Jana Chlumského z Českého antidopingového výboru se ale tento vstřícný krok agentury WADA českého zápasníka netýká. „To doopravdy ne, zjištěná hodnota meldonia v jeho těle byla vyšší,“ uvedl Chlumský a nechtěl zmíněnou hodnotu konkretizovat. „To bude předmětem jednání disciplinároní komise svazu zápasu.“

Rozhodnutí potěšilo především ruského ministra sportu Vitalije Mutka, podle něhož bylo na meldonium pozitivně testováno 40 ruských sportovců. „Podporujeme a vítáme rozhodnutí WADA, kterým projevila ochotu pochopit situaci a nelpět striktně na pravidlech “ uvedl Mutko ve středečním prohlášení. „Prostudovali, jak dlouho meldonium zůstává v těle sportovce a díky tomu učinili takové rozhodnutí. WADA prokázala nestrannost v boji proti dopingu,“ dodal.

V tomto smyslu informovala v úterý WADA národní dopingové agentury, když připustila, že „není dostatek jasných vědeckých informací o tom, jak dlouho trvá, než meldonium opustí systém“. V několika akreditovaných laboratořích probíhají výzkumy a předběžné výsledky studií naznačují, že vyloučení meldonia může trvat týdny až měsíce.

Meldonium je antiischemický lék, který se primárně používá na zlepšení krevního oběhu. Sportovci látku užívali ke zvýšení výkonu, protože buňkám umožňuje kompenzovat nedostatek kyslíku při fyzickém zatížení.

Už se objevují i první sportovci, kteří by se díky novému postupu antidopingové agentury měli vyhnout trestu.

Rychlobruslařské hvězdy bez trestu?

Z ruského týmu by to podle prezidenta ruské bruslařské federace Alexeje Kravcova měli být Pavel Kuližnikov a olympijský vítěz Semjon Jelistratov. „Právě těchto dvou sportovců by se amnestie měla týkat,“ řekl Kravcov. „Už dříve jsme říkali, že nejsou vinní, teď se to potvrdilo. Za tu zprávu jsme rádi, ale i tak tam visí menší mrak.“

Ruští funkcionáři prý také stále počítají s účastí Marie Šarapovové na OH v Riu de Janeiro. Právě hvězdná tenistka jako první ze známých sportovců oznámila pozitivní nález na meldonium. „Opravdu doufáme, že Šarapovová se bude moci olympijských her zúčastnit,“ řekl už dříve šéf Ruské tenisové federace na adresu stříbrné medailistky z Londýna 2012. Vyhovuje i její výsledek testu podmínkám amnestie WADA?

Autoři: ,

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Smrt na Velké pardubické. Krocoleon nepřežil pád na Suchém příkopu

Přináší napínavé souboje a velké bitvy, bohužel také občas i smutné události. Nedělní 129. ročník Velké pardubické...

Taxis se jel pomalu. Proto ty problémy, míní žokej Myška

Nebýt samotné Velké pardubické, bylo by to pro žokeje z Valů Jaroslava Myšku v neděli na závodišti takřka snové...

Žraloci z Ledenic jsou blízko zisku české softbalové dvoukoruny

Vzestup softbalistů z Ledenice pokračuje. Poprvé ve dvacetileté historii klubu muži vyhráli extraligu, když v sobotu...

Obchodníci se zbraněmi a víra ve zlámané kosti. To má zachránit XFN

Jeden řídí módní značku, druzí obchodují se zbraněmi. To jsou noví investoři, kteří věří v obrodu XFN a znovuvybudování...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz