Miloslav Příhoda na archivním fotu.

Miloslav Příhoda na archivním fotu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Příhoda, jezdec pro Tokio: Prague Playoffs nám otevírá úplně jiný svět

  • 0
Po dvanácti letech se může stát dalším Čechem, který se představí na olympijských hrách v jezdeckém sportu. Reprezentant ve všestrannosti Miloslav Příhoda teď vyhlíží konec kvalifikace o účast v Tokiu a trne, zda se udrží na seznamu postupujících. Mezitím si užije galashow světového parkuru Prague Playoffs, byť do pražské O2 areny zamíří bez koní.

Příhoda zažívá úspěšnou sezonu a vše nasvědčuje tomu, že ho v příštím roce start na olympijských hrách v Tokiu nemine. Představil by se v disciplíně všestrannost, která spojuje drezuru, terénní jízdu (tzv. kros) a parkur.

Češi v O2 areně

Galashow světového parkuru Global Champions Prague Playoffs se koná v O2 areně od 21. do 24. listopadu. Pozvání k účasti v soutěžích úrovně CSI2* mají od pořádajícího Czech Equestrian Teamu zdarma zajištěné mistři České republiky 2019 v kategoriích mladší a starší junioři, jezdci do 25 let, ženy a senioři. Jsou jimi Natálie Kovářová, Sára Finsterle, Linda Portychová, Vladislava Fenclová a Aleš Opatrný. Poslední „zlatou jízdenku“ získal vítěz finále Českého skokového poháru 2019, Rudolf Doležal. Na seznamu účastníků však nechybí celá řada dalších domácích parkurových jezdců.

A jelikož součástí všestrannosti je i parkurové skákání, Příhoda bývá i častým účastníkem skokových závodů, byť ne na světové úrovni. Jak ovšem podotkl, Česká republika má obrovské štěstí, když může být součástí prestižní série Global Champions. 

„Jedná se o nejvýznamnější jezdeckou akci konající se na našem území, má to obrovský význam nejen pro naši sportovní komunitu. Právě díky Prague Playoffs se dostává tento sport do obecného povědomí. Propagace akce je na tak kvalitní úrovni, že i široká veřejnost ví o tom, že v O2 areně, kde se konají ty největší koncerty a společenské události, probíhají parkurové závody nejvyšší kvality.“

Účast na Prague Playoffs je i pro Miloslava Příhodu velkým lákadlem, nicméně závisí to samozřejmě na mnoha okolnostech. „Pokud by se mi naskytla šance jezdit skokového koně připraveného startovat na úrovni dvouhvězdových mezinárodních závodů a ze strany majitelů koní či pořadatele bych dostal možnost zúčastnit se Prague Playoffs, určitě bych neodmítl a moc rád bych v O2 areně závodil,“ říká Příhoda. „V tuto chvíli však bohužel takového koně k dispozici nemám.“

V O2 areně každopádně nejlepší český reprezentant ve všestrannosti chybět nebude, stejně tak jako v loňském roce si užije atmosféru alespoň z pozice diváka. „Loni jsem se byl na Prague Playoffs podívat ve čtvrtek a v sobotu a velmi mě potěšilo, kolik lidí z českého jezdeckého světa si tuto událost nenechalo ujít. Potkával jsem tam známé, které jsem několik let neviděl. Atmosféra obecně zde byla skvělá. Pořadatelský tým odvedl opravdu dobrou práci. Zvuková kulisa i světelná show byly na světové úrovni,“ nešetří chválou Příhoda.

Vstupenky v předprodeji

Vstupenky na prestižní galashow světového parkuru jsou v prodeji v síti Ticketportal.cz. Ceny denních vstupenek v 1. kategorii, tedy do 1. patra O2 areny, se pohybují od 1 290 Kč do 2 190 Kč. Vstupenky do 4. patra lze zakoupit již od 290 Kč. Pro ty, kteří si chtějí užít všechny čtyři závodní dny jedinečné galashow světového pakuru, jsou připraveny permanentky od 1 490 Kč.

Přestože je jeho hlavní disciplínou všestrannost, světové parkurové dění se zájmem sleduje. „Global Champions vnímám jako silnou konkurenci klasických mítinků Mezinárodní jezdecké federace, jakými jsou například Světové poháry a další šampionáty,“ tvrdí. „Je velmi atraktivní sledovat, jak jezdci sbírají v průběhu sezony body do žebříčku, navíc probíhá také týmové bodování, a to mezi těmi nejlepšími jezdci světa.“

Příhoda se už nemůže dočkat, až na vlastní oči opět uvidí parkury svých jezdeckých vzorů. „Sleduji především jezdce Prague Lions, mým velkým favoritem je Niels Bruynseels, který nepodcení jediný parkur. Skvělý a navíc velmi stylový je další člen Pražských lvů - Marc Houtzager. A pak tu jsou například Ben Maher a Scott Brash, oba dva jsou naprosto fenomenální jezdci.“

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)