Představovali jsme si jiné rozloučení, říká Kopfstein o Čibě

Petr Kopfstein | foto: Radek Kalhous, MAFRA

11 2019
Díky za vše! Tak by bylo možné shrnout pocity Petra Kopfsteina po posledním závodě Red Bull Air Race, který se uskutečnil o víkendu 7. a 8. září v japonské Čibě. Karlovarský pilot v něm byl diskvalifikován a připsal si 14. příčku, přesto se neloučil smutně.

V sobotní kvalifikaci zaletěl pilot Teamu Spielberg velmi nadějný výsledek – obsadil šestou příčkou, která mu do Round of 14 nedělního závodu přisoudila Francouze Miku Brageota.

Start závodu byl posunut už na 10:00 místního času (03:00 SEČ), aby finále leteckého šampionátu nenarušil blížící se tajfun Faxai. První vstupoval do trati Brageot, kterému let nevyšel podle jeho představ a zaznamenal nevýrazný čas 59,021 (pro srovnání: v pomalejším ze dvou kvalifikačních letů si Petr připsal čas 58,225).

Motivace postoupit v posledním závodě byla obrovská! Český pilot chtěl předvést to nejlepší před stovkami tisíc japonských fanoušků, ale také poděkovat skvělým výsledkem za podporu českým příznivcům. Ve výsledcích ale bohužel u českého pilota zůstane zapsané nepopulární DSQ. Byl diskvalifikován za příliš vysokou rychlost, kterou vlétl do závodní trati.

„Samozřejmě jsme si představovali jiné rozloučení se šampionátem,“ uvedl Petr Kopfstein hned po závodě. „Věděl jsem, že Mikův čas nepatří k těm nejrychlejším. Bohužel, když jsem nalétával do trati, zasáhl mě poryv větru, který letadlo zpomalil a donutil mě přidat plyn. Hned jsem věděl, že náletová rychlost byla příliš vysoká. Celou dobu jsem to pak měl v hlavě a let se mi příliš nepovedl. Nedá se nic dělat. Všichni jsme do toho šli na hraně. Takové je závodění, takový je život,“ dodal smířeně pilot Teamu Spielberg, který se rozloučil se šampionátem 14. místem.

Uzavřel tak sezonu, která nebyla výsledkově šťastná – v Abú Zabí trápily Team Spielberg technické problémy po instalaci nového motoru (10. místo), v Kazani ho o postup připravila více než sporná penalta (13. místo) a na Balatonu si připsal devátou příčku.

Akrobatický pilot Petr Kopfstein v akci
Akrobatický pilot Petr Kopstein během závodu Red Bull Air Race v Portu

Průběh sezony samozřejmě ovlivnilo také zmenšení počtu závodů na čtyři a zejména rozhodnutí pořadatelů o tom, že v následujícím roce nebude šampionát pokračovat. „Spíš než smutek ale cítím vděčnost. Byla to úžasná cesta a já si nesmírně vážím všeho, co mi přinesla. Red Bullu patří obrovské poděkování za to, že mi pomohl splnit si sen a investoval tolik prostředků, času a energie do leteckého sportu,“ řekl Petr.

Užíval si každou vteřinu

Do světa Red Bull Air Race vstoupil český pilot v roce 2014, kdy se zapojil do nižší kategorie Challenger. Hned v prvním roce ji dokázal celkově vyhrát. O sezonu později pak obsadil čtvrté místo, když mu obhajoba titulu unikla až v posledním závodě.

Skvělými výsledky si vysloužil pozvání do elitní divize Master Class, ve které působí od roku 2016. V prvním roce obsadil 14. místo, ale především sbíral zkušenosti a ladil svůj závodní speciál Edge 540 V3. Sezona 2017 už mu vyšla skvěle – celkově skončil pátý. Žádný jiný pilot nedokázal do té doby udělat tak rychlý progres! Loni se Team Spielberg potýkal s technickými komplikacemi, kvůli nimž byl letoun pomalejší než závodní speciály většiny ostatních pilotů. Nakonec z toho bylo 13. místo. Stejná příčka patří Petru Kopfsteinovi také v této sezoně, která bude alespoň prozatím tou poslední.

„Red Bull Air Race je ten nejúžasnější motoristický sport na světě a pro mě byl nejlepším zaměstnáním, jaké jsem mohl ve svém životě mít. Užíval jsem si každou vteřinu, kterou jsem mezi pylony strávil. Bylo to úžasné! A nezbývá než věřit, že se šampionát zase rozjede,“ říká Petr Kopfstein.

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

MS basketbalistů 2019: zlaté Španělsko, Češi senzačně šestí

Tomáš Satoranský slaví výhru s českými fanoušky.

Mistrovství světa basketbalistů se poprvé v historii konalo v Číně, hostilo ho osm měst. Turnaj odstartoval 31. srpna a...

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Rozhodl až poslední zápas. Tenisty v Bosně zachránil junior Forejtek

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Odvrátili selhání. Čeští tenisté během nedělního programu ztratili v Bosně a Hercegovině vedení 2:0, když prohráli...

Statečný boj na závěr. Basketbalisté podlehli Srbsku, na MS končí šestí

Český basketbalista Ondřej Balvín se snaží prosadit přes Srba Nikolu Milutinova.

Byli poločas od další velké senzace, ale soupeře z absolutní světové špičky nakonec nepřetlačili. Čeští basketbalisté...

Sparta selhala v Liberci, Pardubice a Kladno potvrzují roli outsiderů

Liberecký Libor Hudáček (vlevo) posílá puk na branku Sparty, kterou hájí Matěj...

Ohromný kolaps předvedla ve 2. kole hokejové extraligy Sparta. Ta vedla na ledě silného Liberce 4:1, pak 6:2 a nakonec...

Další z rubriky

Ragbyový šampionát začal výhrou Japonců, o dvacet bodů zdolali Rusy

Japonští ragbisté děkují fanouškům na stadionu v Tokiu, v zahajovacím utkání...

Nebyl to přesvědčivý výkon, ani výsledek. Přesto padesát tisíc fanoušků na stadionu v Tokiu bylo v euforii. Ragbyové...

Nepojedu na olympiádu pro fotky a podpisy, hlásí zlatý střelec Lipták

Mistr Evropy v brokové střelbě Jiří Lipták, který si navíc zajistil v trapu...

Z bronzů by si mohl udělat sbírku, stříbro by se také našlo. Ale na nejtřpytivější medaili z vrcholné akce Jiří Lipták...

Baseballistům se Tokio vzdaluje, v kvalifikaci prohráli také s Itálií

Český baseballista Petr Zýma během prvního zápasu mistrovství Evropy proti týmu...

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V...

Koulař Machura: Doping bych legalizoval. Sport jím byl, je a bude prorostlý

Remigius Machura

Pořád mu na hlavě září blonďatý účes jako v dobách sportovní slávy, dnes už pravda jen díky obarvení. Ale pořád se drží...

Najdete na iDNES.cz