Kareš brání zadlužené XFN: Vémolova pokuta je 10 milionů. Chci se soudit

Promotér MMA organizace XFN Petr Kareš | foto: XFN

18 2019
Jako spolumajitel měl na starosti finanční fungování XFN (organizace pořádající zápasy v bojových sportech), která od února strádá kvůli dluhům. Nyní se Petr Kareš stal jejím majoritním vlastníkem, aby zachránil, co půjde. „Doufám, že budu mít možnost se soudit s Karlosem Vémolou, má smluvní pokutu 10 milionů,“ říká Kareš například v rozhovoru pro iDNES.cz.

Po únorovém odchodu Karlose Vémoly a zadlužení vůči vlastním zápasníkům řeší XFN další problém. Zápasník Makhmud Muradov v noci na úterý oznámil, že ruší červnový zápas s Patrikem Kinclem, protože nedostal zaplaceno dopředu, jak požadoval.

Kdo vlastní XFN?

Petr Kareš momentálně plní roli promotéra a po odkoupení třetinového podílu Josefa Juránka ve společnosti Best Rating (majitel organizace) se stal také majoritním vlastníkem. Zbylou třetinu drží Jan Brčák prostřednictvím firmy Amira Group, která patří jeho manželce Haně Vidrmanové.

Jednatelem XFN je Jan Draslar.

Reálně hrozí, že XFN skončí, pokud nezíská další finance. Nastalou situaci by měl řešit příchod zatím neznámého investora, o kterém jedná nový majoritní vlastník Petr Kareš. Ten doteď plnil roli promotéra a do března, než byl nahrazen, i roli jednatele.

V rozhovoru Kareš mluví o své nové roli, fungování XFN, dluzích, zrušeném zápasu Muradova s Kinclem, sporu s Vémolou i o zkušenosti s lobbistou a podnikatelem s kontroverzní pověstí Ivo Rittigem.

Vaše hvězda Makhmud Muradov v noci na úterý zrušila červnový zápas s Patrikem Kinclem, protože jste nesplnili jeho podmínku platby předem do 15. dubna. V úterý jste pro iSport řekl, že jste schopný pro něj ty peníze sám sehnat, ať ještě týden počká. Proč dokážete sehnat peníze pro Muradova, ale nejste schopní zaplatit bojovníkům, kterým dlužíte?
Ale já s těmi zápasníky byl dohodnutý na postupu splácení. A částka pro Muradova byla zásadní pro pokračování organizace. Pevně věřím, že to z mé strany byl naprosto pochopitelný obchodní postup. Ve chvíli, kdy Muradova nemám potvrzeného pro zápas, ohrožuje nás to víc, než kdybych peníze sehnal, on nastoupil a my začali prodávat lístky. Moje snaha je teď zaplatit Muradova proto, aby společnost začala generovat zisk, a já tak mohl vyplatit dluhy.

Ostuda XFN. Slibovalo hvězdný zápas, ale nezaplatilo. Tak ho bijec ruší

Kolik si Muradov řekl, je to víc než milion?
To je věc smlouvy, ta mi zakazuje, abych o tom hovořil. Není to víc než milion.

Co na to Patrik Kincl? Zpráva ho potěšit nemohla.
Jsme v kontaktu. Mojí prioritou je splatit Patrikovi, jakým způsobem nás podržel. Neodešel ke konkurenci. Slíbil jsem mu velkou částku, kterou mu splatím, i kdyby zápasil s někým jiným. Jsem v kontaktu i s Muradovem, snažím se mu situaci vysvětlit. Doufám, že mu budu zárukou, aby si postoj rozmyslel a zápas se uskutečnil.

Patrik Kincl se chystá na zápas v MMA.
Makhmud Muradov (MMA galavečer XFN 6, O2 arena Praha, 7. 12. 2017)

Vlevo je Patrik Kincl, vpravo Makhmud Muradov.

Vy jste naznačoval, že za odchodem Muradova stojí jednání lobbisty a podnikatele Ivo Rittiga...
Pan Rittig stojí za mnohým děním posledních týdnů. Nedokážu posoudit. Situace je taková, že my jsme měli zaplatit Muradovovi, ale nezaplatili. Požadoval jsem po něm, aby tu lhůtu (zaplacení do 15. dubna, pozn.) o týden prodloužil, nevyhověl mi. Budu to respektovat a doufat, že si to rozmyslí. Pokud ne, můžeme si za to sami.

Rittiga nyní vídáme ve společnosti Vémoly a právníka Michala Dittricha. To se ale dělo i v době, kdy byl Vémola ještě u vás. Jaký máte vztah s Rittigem vy?
Neznáme se. Setkali jsme se jednou, kdy se zajímal o XFN. Já neměl důvod mu informace neposkytnout. Vím, že je s bojovými sporty spjatý od 90. let. Sešli jsme se, ve velmi obecné rovině jsme se bavili o možnosti prodeje XFN. Já jen vím, že kdybych měl možnost soudit se s Vémolou, což doufám, mít budu, tak by mi ve výsledku nešlo ani o ty peníze. MMA jako sport vylétlo hrozně nahoru, ale nemá sportovní kulturu. Zajímá mě, aby byl soudní spor s Vémolou určitý precedent, aby si zápasníci uvědomili, že smlouvou nabudou jak práva, tak i povinnosti. 

Vémola hlásí přestup, jeho právník očekává soud. Soupeř Végh už se těší

O jakou částku jde?
Karlos má smluvní pokutu deset milionů.

Řeknete mi konečně, co je jádrem sporu s Vémolou?
Já s ním nikdy problém neměl. Ale osoba pana Dittricha mi byla od začátku podezřelá. Jednal s námi v duchu toho, že když Vémolu pustíme, nic si nedlužíme. To mi indikuje snahu se ze smlouvy hlavně dostat ven. Existuje rozsáhlá dokumentace mezi námi a Dittrichem, která bude součástí soudního řízení. Jsem přesvědčen, že jsme pro Karlose udělali všechno.

A co to jádro sporu?
Dittrich tvrdí, že Vémola nedostal zaplaceno od 3. 3. 2018. Není to pravda. Kdo zná Vémolu, ví, že by bez zaplacení asi nezápasil na dalších akcích (dohromady čtyři další zápasy, pozn.).

MMA zápasník Karlos Vémola v diskusním pořadu Rozstřel (18. března 2019)
Karlos Vémola pozoruje soupeře.

Co je pravdy na tom, že Vémola platil letenky Flaviu Magonovi z Brazílie, aby se s ním v Praze na konci roku 2018 mohl utkat?
Bylo těžké najít pro Vémolu soupeře. Odmítal takové, kteří nám přicházeli adekvátní k jeho rekordu. On trval na zápasníkovi z Brazílie. Jenže cena letenky byla kolem Vánoc poměrně vysoká, asi 120 tisíc korun. Ptal jsem se ho, proč, když máme k dispozici adekvátní zápasníky z Evropy, bychom měli platit takhle drahou letenku. Když ten zápasník ani neodpovídá kvalitou. On řekl, že se bude podílet na nákladech. Předběžně jsme se dohodli, jenže pak od nás odešel a stejně nezaplatil.

Takže byste řekl, že Vémola zápasil se slabšími soupeři, než by pro něj bylo žádoucí?
V Praze měl určitě možnost nastoupit proti soupeřům, kteří by byli důstojnější. Karlosovi nejde o skóre, ale o to, že dostane zaplaceno. Netají se tím.

Vyjádřil jste se, že uvnitř XFN je člověk, který organizaci záměrně škodí. Proč ho nechcete jmenovat? Nepomohlo by XFN, kdybyste veřejnosti vysvětlili, co se stalo a co se děje?
Nechci jmenovat a vytvářet drama. Chráním tím společnost. MMA (Smíšená bojová umění) je nový sport a já nemám zájem ho poškozovat. Chci se bránit, to musíme, ale jednám v zájmu XFN i MMA. Zájem sportu není rozkrývat, kdo s kým spolupracuje.

Pro XFN jsme špinavé prádlo, štve zápasníka Dvořáka. Organizaci opustil

Možná byste přesvědčil lidi, aby si zase na XFN začali kupovat lístky. Takhle si budou dál myslet, že za všechno špatné můžete jen vy. Jak jste se s tím člověkem vypořádal?
Já v kontaktu s fanoušky jsem. Tomu člověku jsem vzal veškeré nástroje. Kdyby se v XFN děly super špatné věci a informace ze sociálních sítích byly pravdivé, existovala by k tomu relevantní data. Zatím to jsou jen dohady. Nikdo neověřuje skutečnost.

Jste nově majoritním vlastníkem organizace XFN, znamená to, že se vám uvolnily ruce pro splacení dluhů, které vůči zápasníkům máte? (peníze například nemají David Dvořák, Ivan Buchinger nebo Patrik Vrbovský alias Rytmus, pozn.).
Investovali jsme v roce 2018 peníze do vytvoření ligy evropského rozměru. Pak se nám projekt začal rozpadat. Příliš jsme s evropskou expanzí pospíchali, finanční náklady byly větší, než co jsme dokázali vydělat.  To byl důvod, proč došly prostředky. Já se stal majoritním vlastníkem, abych veřejnosti ukázal, že mám zájem pokračovat a převzít zodpovědnost za zaplacení dluhů.

Zápasník MMA David Dvořák z organizace XFN musel odejít.
Patrik Vrbovský alias Rytmus jako boxer

Vlevo je David Dvořák, vpravo Patrik Vrbovský.

Kde teď budete hledat peníze, u nového investorova?
Úsporná opatření, prodej vlastního majetku, nový investor. Já jednám až s pěti subjekty, které mají o XFN zájem. Vyberu toho, kdo mi dá záruku, že v co nejbližší době dokážeme zaplatit závazky.

Kolik vás stálo vyplacení třetinového podílu Josefa Juránka? Nebo jste se třeba domluvili, že převezmete dluhy na sebe a zaplatil jste symbolickou korunu?
To nechám bez komentáře, je to čistě mezi mnou a panem Juránkem. Ale vylučuju tu druhou možnost. Majetek společnosti je v řádech milionů. A nikdo asi neprodá třetinu z milionů za symbolickou korunu.

V XFN je díra 18 milionů. Může skončit, myslí si zápasník Ondruš

Vlevo je bývalý zápasník MMA Petr Ondruš, vpravo je současný promotér XFN Petr...
Petr Ondruš se chystá na zápas v MMA.

Ptám se proto, zda necítíte, že vyznívá zvláštně, když máte na zaplacení podílu ve společnosti, ale zápasníky zaplatit nedokážete.
Tak na zaplacení dluhu zápasníků nemá společnost. Nicméně můžu potvrdit, že jsme se domluvili s panem Juránkem na odložení části platby za ten podíl.

Kdo kromě vás měl a má v XFN na starosti finance?
Financování jsme dělali v rámci dohody se všemi společníky, ale nejvíc jsem se ho účastnil já a společnost Amira group zastoupená panem Brčákem.

Tím jste tedy potvrdil, že jste to především vy, kdo uzavíral nákladné smlouvy a jste zodpovědný za to, že XFN dluží.
Lze říct, že já jsem byl odpovědný za chod firmy a uzavíral jsem smlouvy v souladu se strategií, která byla co nejrychleji získat maximální počet co nejkvalitnějších zápasníků pro expanzi do Evropy.

Přestali jsme plnit smlouvy, přiznává Kareš. Nadešel jeho konec v XFN?

Nejde se pak divit, že zápasníci, kterým XFN dluží, situaci vyčítají vám.
Já jsem zodpovědnost nikdy nepopřel. Proto jsem odkoupil podíl a to je podle mě důkaz mé snahy, abych napravil, co bylo špatně. Nechci XFN připodobňovat ke Spartě či Slavii ve fotbale, ale tyhle kluby jsou stovky milionů v mínusu. A ten mínus tvoří z největší části investice do hráčů. My byli ve stejné situaci, investovali jsme do zápasníků, protože jsme měli zájem expandovat do Evropy. Když budu mluvit v řádech, v roce 2018 jsme zápasníkům vyplatili téměř 20 milionů.

Otakar Petřina (Marpo) a Patrik Vrbovský (Rytmus) na sebe zírají, mezi nimi...

Kolik je XFN ve ztrátě? Kolik dlužíte dohromady zápasníkům?
V roce 2017 jsme byli v mírném zisku, 2018 byl ztrátový rok, máme daňového poradce, účetní záznam bude znám do 30. června, kdy budeme znát přesná čísla. Finanční vztahy se zápasníky mi nenáleží komentovat. Kvůli penězům odešli Dvořák a Muradov. Machajev proto, že si řekl částku, kterou jsme mu nebyli schopní splnit. Kohout, Jartim, Kvapil i Cverna jsou vyplacení.

Jaký máte vztah se spolumajitelem Janem Brčákem? Měli jste konflikty?
Je v roli obchodního partnera. Všichni společníci mají svůj názor a když se společnosti nedaří, představy lidí na sebe narážejí. Určitě jsme spory měli.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přináší celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Giro d’Italia, Roland Garros, Davis CupLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS v ragby, SP biatlonistů 2019/2020souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

VIDEO Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská...

Čtvrtfinálové dvojice MS: Češi se střetnou v Bratislavě s Německem

Český obránce Filip Hronek (v bílém) hraje s pukem, napadá jej Švýcar Sven...

Poslední zápasy základních skupin utvořily definitivní čtvrtfinálové dvojice na mistrovství světa....

Program a výsledky MS 2019 v hokeji: čtvrtfinále s Německem

Michal Řepík (uprostřed v bílém) dává gól během zápasu proti Rakousku.

Čeští hokejisté mají za sebou vystoupení v základní skupině B mistrovství světa, v úterní generálce...

Rusové rozstříleli Švédy a opanovali skupinu před druhým Českem

Ruští hokejisté slaví gól se střídačkou pod zklamanými švédskými fanoušky.

VIDEO Ruští hokejisté uštědřili hvězdným Švédům nepříjemnou, až ostudnou porážku 4:7. Díky tomu postupují...

Kanada ovládla skupinu, Slováci se loučili výhrou, Fini nečekaně padli

Pierre-Luc Dubois  se objímá s Jonathanem Marchessaultem z Kanady.

VIDEO Kanada poslední hrací den základní části mistrovství světa porazila Spojené státy 3:0 a ovládla...

Další z rubriky

Lezec Ondra byl na Světovém poháru v Mnichově druhý v boulderingu

VICEMSTR.  Český lezec Adam Ondra skončil ve finále MS v lezení na obtížnost...

Sportovní lezec Adam Ondra obsadil na Světovém poháru v Mnichově druhé místo v boulderingu a vrátil...

Jezdkyně Kellnerová je po operaci zlomené stehenní kosti

Anna Kellnerová s Catch me If You Can v Dauhá

Česká parkurová jezdkyně Anna Kellnerová si po pádu z koně v závodu Global Champions League v...

Že budeme bez Ligy mistrů, nás mrzí nejvíc, zní z futsalové Chrudimi

Chrudimský futsalista Tomáš Koudelka (v popředí)

Získat v lize bronzové medaile? V tomhle to chrudimští futsalisté, do středy úřadující...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz