Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Kareš brání zadlužené XFN: Vémolova pokuta je 10 milionů. Chci se soudit

  10:04
Jako spolumajitel měl na starosti finanční fungování XFN (organizace pořádající zápasy v bojových sportech), která od února strádá kvůli dluhům. Nyní se Petr Kareš stal jejím majoritním vlastníkem, aby zachránil, co půjde. „Doufám, že budu mít možnost se soudit s Karlosem Vémolou, má smluvní pokutu 10 milionů,“ říká Kareš například v rozhovoru pro iDNES.cz.

Promotér MMA organizace XFN Petr Kareš | foto: XFN

Po únorovém odchodu Karlose Vémoly a zadlužení vůči vlastním zápasníkům řeší XFN další problém. Zápasník Makhmud Muradov v noci na úterý oznámil, že ruší červnový zápas s Patrikem Kinclem, protože nedostal zaplaceno dopředu, jak požadoval.

Kdo vlastní XFN?

Petr Kareš momentálně plní roli promotéra a po odkoupení třetinového podílu Josefa Juránka ve společnosti Best Rating (majitel organizace) se stal také majoritním vlastníkem. Zbylou třetinu drží Jan Brčák prostřednictvím firmy Amira Group, která patří jeho manželce Haně Vidrmanové.

Jednatelem XFN je Jan Draslar.

Reálně hrozí, že XFN skončí, pokud nezíská další finance. Nastalou situaci by měl řešit příchod zatím neznámého investora, o kterém jedná nový majoritní vlastník Petr Kareš. Ten doteď plnil roli promotéra a do března, než byl nahrazen, i roli jednatele.

V rozhovoru Kareš mluví o své nové roli, fungování XFN, dluzích, zrušeném zápasu Muradova s Kinclem, sporu s Vémolou i o zkušenosti s lobbistou a podnikatelem s kontroverzní pověstí Ivo Rittigem.

Vaše hvězda Makhmud Muradov v noci na úterý zrušila červnový zápas s Patrikem Kinclem, protože jste nesplnili jeho podmínku platby předem do 15. dubna. V úterý jste pro iSport řekl, že jste schopný pro něj ty peníze sám sehnat, ať ještě týden počká. Proč dokážete sehnat peníze pro Muradova, ale nejste schopní zaplatit bojovníkům, kterým dlužíte?
Ale já s těmi zápasníky byl dohodnutý na postupu splácení. A částka pro Muradova byla zásadní pro pokračování organizace. Pevně věřím, že to z mé strany byl naprosto pochopitelný obchodní postup. Ve chvíli, kdy Muradova nemám potvrzeného pro zápas, ohrožuje nás to víc, než kdybych peníze sehnal, on nastoupil a my začali prodávat lístky. Moje snaha je teď zaplatit Muradova proto, aby společnost začala generovat zisk, a já tak mohl vyplatit dluhy.

Ostuda XFN. Slibovalo hvězdný zápas, ale nezaplatilo. Tak ho bijec ruší

Kolik si Muradov řekl, je to víc než milion?
To je věc smlouvy, ta mi zakazuje, abych o tom hovořil. Není to víc než milion.

Co na to Patrik Kincl? Zpráva ho potěšit nemohla.
Jsme v kontaktu. Mojí prioritou je splatit Patrikovi, jakým způsobem nás podržel. Neodešel ke konkurenci. Slíbil jsem mu velkou částku, kterou mu splatím, i kdyby zápasil s někým jiným. Jsem v kontaktu i s Muradovem, snažím se mu situaci vysvětlit. Doufám, že mu budu zárukou, aby si postoj rozmyslel a zápas se uskutečnil.

Patrik Kincl se chystá na zápas v MMA.
Makhmud Muradov (MMA galavečer XFN 6, O2 arena Praha, 7. 12. 2017)

Vlevo je Patrik Kincl, vpravo Makhmud Muradov.

Vy jste naznačoval, že za odchodem Muradova stojí jednání lobbisty a podnikatele Ivo Rittiga...
Pan Rittig stojí za mnohým děním posledních týdnů. Nedokážu posoudit. Situace je taková, že my jsme měli zaplatit Muradovovi, ale nezaplatili. Požadoval jsem po něm, aby tu lhůtu (zaplacení do 15. dubna, pozn.) o týden prodloužil, nevyhověl mi. Budu to respektovat a doufat, že si to rozmyslí. Pokud ne, můžeme si za to sami.

Rittiga nyní vídáme ve společnosti Vémoly a právníka Michala Dittricha. To se ale dělo i v době, kdy byl Vémola ještě u vás. Jaký máte vztah s Rittigem vy?
Neznáme se. Setkali jsme se jednou, kdy se zajímal o XFN. Já neměl důvod mu informace neposkytnout. Vím, že je s bojovými sporty spjatý od 90. let. Sešli jsme se, ve velmi obecné rovině jsme se bavili o možnosti prodeje XFN. Já jen vím, že kdybych měl možnost soudit se s Vémolou, což doufám, mít budu, tak by mi ve výsledku nešlo ani o ty peníze. MMA jako sport vylétlo hrozně nahoru, ale nemá sportovní kulturu. Zajímá mě, aby byl soudní spor s Vémolou určitý precedent, aby si zápasníci uvědomili, že smlouvou nabudou jak práva, tak i povinnosti. 

Vémola hlásí přestup, jeho právník očekává soud. Soupeř Végh už se těší

O jakou částku jde?
Karlos má smluvní pokutu deset milionů.

Řeknete mi konečně, co je jádrem sporu s Vémolou?
Já s ním nikdy problém neměl. Ale osoba pana Dittricha mi byla od začátku podezřelá. Jednal s námi v duchu toho, že když Vémolu pustíme, nic si nedlužíme. To mi indikuje snahu se ze smlouvy hlavně dostat ven. Existuje rozsáhlá dokumentace mezi námi a Dittrichem, která bude součástí soudního řízení. Jsem přesvědčen, že jsme pro Karlose udělali všechno.

A co to jádro sporu?
Dittrich tvrdí, že Vémola nedostal zaplaceno od 3. 3. 2018. Není to pravda. Kdo zná Vémolu, ví, že by bez zaplacení asi nezápasil na dalších akcích (dohromady čtyři další zápasy, pozn.).

MMA zápasník Karlos Vémola v diskusním pořadu Rozstřel (18. března 2019)
Karlos Vémola pozoruje soupeře.

Co je pravdy na tom, že Vémola platil letenky Flaviu Magonovi z Brazílie, aby se s ním v Praze na konci roku 2018 mohl utkat?
Bylo těžké najít pro Vémolu soupeře. Odmítal takové, kteří nám přicházeli adekvátní k jeho rekordu. On trval na zápasníkovi z Brazílie. Jenže cena letenky byla kolem Vánoc poměrně vysoká, asi 120 tisíc korun. Ptal jsem se ho, proč, když máme k dispozici adekvátní zápasníky z Evropy, bychom měli platit takhle drahou letenku. Když ten zápasník ani neodpovídá kvalitou. On řekl, že se bude podílet na nákladech. Předběžně jsme se dohodli, jenže pak od nás odešel a stejně nezaplatil.

Takže byste řekl, že Vémola zápasil se slabšími soupeři, než by pro něj bylo žádoucí?
V Praze měl určitě možnost nastoupit proti soupeřům, kteří by byli důstojnější. Karlosovi nejde o skóre, ale o to, že dostane zaplaceno. Netají se tím.

Vyjádřil jste se, že uvnitř XFN je člověk, který organizaci záměrně škodí. Proč ho nechcete jmenovat? Nepomohlo by XFN, kdybyste veřejnosti vysvětlili, co se stalo a co se děje?
Nechci jmenovat a vytvářet drama. Chráním tím společnost. MMA (Smíšená bojová umění) je nový sport a já nemám zájem ho poškozovat. Chci se bránit, to musíme, ale jednám v zájmu XFN i MMA. Zájem sportu není rozkrývat, kdo s kým spolupracuje.

Pro XFN jsme špinavé prádlo, štve zápasníka Dvořáka. Organizaci opustil

Možná byste přesvědčil lidi, aby si zase na XFN začali kupovat lístky. Takhle si budou dál myslet, že za všechno špatné můžete jen vy. Jak jste se s tím člověkem vypořádal?
Já v kontaktu s fanoušky jsem. Tomu člověku jsem vzal veškeré nástroje. Kdyby se v XFN děly super špatné věci a informace ze sociálních sítích byly pravdivé, existovala by k tomu relevantní data. Zatím to jsou jen dohady. Nikdo neověřuje skutečnost.

Jste nově majoritním vlastníkem organizace XFN, znamená to, že se vám uvolnily ruce pro splacení dluhů, které vůči zápasníkům máte? (peníze například nemají David Dvořák, Ivan Buchinger nebo Patrik Vrbovský alias Rytmus, pozn.).
Investovali jsme v roce 2018 peníze do vytvoření ligy evropského rozměru. Pak se nám projekt začal rozpadat. Příliš jsme s evropskou expanzí pospíchali, finanční náklady byly větší, než co jsme dokázali vydělat.  To byl důvod, proč došly prostředky. Já se stal majoritním vlastníkem, abych veřejnosti ukázal, že mám zájem pokračovat a převzít zodpovědnost za zaplacení dluhů.

Zápasník MMA David Dvořák z organizace XFN musel odejít.
Patrik Vrbovský alias Rytmus jako boxer

Vlevo je David Dvořák, vpravo Patrik Vrbovský.

Kde teď budete hledat peníze, u nového investorova?
Úsporná opatření, prodej vlastního majetku, nový investor. Já jednám až s pěti subjekty, které mají o XFN zájem. Vyberu toho, kdo mi dá záruku, že v co nejbližší době dokážeme zaplatit závazky.

Kolik vás stálo vyplacení třetinového podílu Josefa Juránka? Nebo jste se třeba domluvili, že převezmete dluhy na sebe a zaplatil jste symbolickou korunu?
To nechám bez komentáře, je to čistě mezi mnou a panem Juránkem. Ale vylučuju tu druhou možnost. Majetek společnosti je v řádech milionů. A nikdo asi neprodá třetinu z milionů za symbolickou korunu.

V XFN je díra 18 milionů. Může skončit, myslí si zápasník Ondruš

Vlevo je bývalý zápasník MMA Petr Ondruš, vpravo je současný promotér XFN Petr...
Petr Ondruš se chystá na zápas v MMA.

Ptám se proto, zda necítíte, že vyznívá zvláštně, když máte na zaplacení podílu ve společnosti, ale zápasníky zaplatit nedokážete.
Tak na zaplacení dluhu zápasníků nemá společnost. Nicméně můžu potvrdit, že jsme se domluvili s panem Juránkem na odložení části platby za ten podíl.

Kdo kromě vás měl a má v XFN na starosti finance?
Financování jsme dělali v rámci dohody se všemi společníky, ale nejvíc jsem se ho účastnil já a společnost Amira group zastoupená panem Brčákem.

Tím jste tedy potvrdil, že jste to především vy, kdo uzavíral nákladné smlouvy a jste zodpovědný za to, že XFN dluží.
Lze říct, že já jsem byl odpovědný za chod firmy a uzavíral jsem smlouvy v souladu se strategií, která byla co nejrychleji získat maximální počet co nejkvalitnějších zápasníků pro expanzi do Evropy.

Přestali jsme plnit smlouvy, přiznává Kareš. Nadešel jeho konec v XFN?

Nejde se pak divit, že zápasníci, kterým XFN dluží, situaci vyčítají vám.
Já jsem zodpovědnost nikdy nepopřel. Proto jsem odkoupil podíl a to je podle mě důkaz mé snahy, abych napravil, co bylo špatně. Nechci XFN připodobňovat ke Spartě či Slavii ve fotbale, ale tyhle kluby jsou stovky milionů v mínusu. A ten mínus tvoří z největší části investice do hráčů. My byli ve stejné situaci, investovali jsme do zápasníků, protože jsme měli zájem expandovat do Evropy. Když budu mluvit v řádech, v roce 2018 jsme zápasníkům vyplatili téměř 20 milionů.

Otakar Petřina (Marpo) a Patrik Vrbovský (Rytmus) na sebe zírají, mezi nimi...

Kolik je XFN ve ztrátě? Kolik dlužíte dohromady zápasníkům?
V roce 2017 jsme byli v mírném zisku, 2018 byl ztrátový rok, máme daňového poradce, účetní záznam bude znám do 30. června, kdy budeme znát přesná čísla. Finanční vztahy se zápasníky mi nenáleží komentovat. Kvůli penězům odešli Dvořák a Muradov. Machajev proto, že si řekl částku, kterou jsme mu nebyli schopní splnit. Kohout, Jartim, Kvapil i Cverna jsou vyplacení.

Jaký máte vztah se spolumajitelem Janem Brčákem? Měli jste konflikty?
Je v roli obchodního partnera. Všichni společníci mají svůj názor a když se společnosti nedaří, představy lidí na sebe narážejí. Určitě jsme spory měli.

Autor:
  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Hororová nehoda v F1. Grosjean prchal z plamenů a torza vozu

Formule 1 má za sebou děsivou, hororovou scénu, jednu z nejhorších za posledních několik sezon. Viděli jste při ní...

Sparta - Celtic 4:1, domácí skóre otočili, řádil Juliš a šance na postup ožila

Sparťanští fotbalisté i podruhé porazili Celtic Glasgow, znovu mu dali čtyři góly a v Evropské lize žijí. Ve svém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nice - Slavia 1:3, na krásný gól Lingra navázali Olayinka a Sima

Slávističtí fotbalisté potřetí za sebou zvítězili ve skupině Evropské ligy a po 4. kole mají významně nakročeno do...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Dvořák se Šindelářem zakončili SP dvojbobů v Siguldě desátým místem

Český dvojbob Dominik Dvořák, Jan Šindelář obsadil v závodu Světového poháru v Siguldě desáté místo. Šindelář jel s...

POHLED: Roušky při sportu? Kde zůstal selský rozum, pane ministře

Stát v pondělí schválil 2,3 miliardy korun na restart sportu. Super, sportovci jistě děkují za štědrost, byť nejspíš...

Horská překonala v Taškentu český rekord na 200 m prsa

Kristýna Horská zaplavala na mítinku v Taškentu český rekord na 200 m prsa a výkonem 2:25,24 minuty navíc splnila...

Šipkař Sedláček se na poslední chvíli kvalifikoval na londýnské MS

Český šipkař Karel Sedláček se na poslední chvíli probojoval na mistrovství světa organizace PDC. Jediný český držitel...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...