Ondřej Polívka testuje zbraň s laserovým adaptérem

Ondřej Polívka testuje zbraň s laserovým adaptérem | foto: Vít Chalupa

Pětibojaři střílet z laserových pistolí nebudou, ke změně chyběl jediný hlas

  • 0
Střelecká revoluce v moderním pětiboji se odkládá. Na kongresu Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM) v Rize se rozhodlo, že pětibojaři zatím střílet z laserových zbraní nebudou. Změna v hlasování členských zemí neprošla o jediný hlas.

Změnu části závěrečné disciplíny, v níž se kombinuje střelba s během, avizoval šéf UIPM Klaus Schormann před několika měsíci.

Německý funkcionář přitom chtěl, aby klasické diabolky vystřídal laserový paprsek ve všech kategoriích už v příštím, tedy předolympijském roce, což mezi silnými federacemi vyvolalo vlnu diskuzí.

K prosazení změny nakonec chyběl jediný hlas.

"Velmi nás překvapilo, že návrh neprošel v původní podobě, protože před kongresem vše ukazovalo na to, že vedení UIPM si potřebnou majoritu zajistilo," komentoval rozhodnutí český reprezentační kouč Jakub Kučera. "Je to pro nás přijatelnější rozhodnutí," dodal.

Laserové terče od firmy Apeom

Laserové terče od firmy APEOM

Pistole s laserovým adaptérem firmy Apeom a elektronické terče

Pistole s laserovým adaptérem firmy APEOM a elektronické terče

Rozhodující volbu ovlivnili Češi, kteří využili možnosti změnit veřejné hlasování na tajné. Totéž udělali také představitelé Velké Británie, kde je šéftrenérem bývalý československý olympionik Jan Bártů.

Záměr mezinárodní federace změnit střelbu na laserovou od nového roku tak vyšel pouze u mezinárodních juniorských a dorosteneckých kategorií. "Je to i kvůli bezpečnosti dětí," konstatoval Kučera.

Dodal, že téměř všechny federace se shodly, že laser je pro pětiboj krokem dopředu.

"Zároveň ale delegáti požadovali, aby přechod v seniorské kategorii nebyl tak dramatický a finančně nákladný v předolympijské sezoně. Na kongresu také zaznělo, že na snížení finančních dopadů zavedení nové technologie pro jednotlivé národní svazy by se mohla podílet mezinárodní federace," doplnil český kouč.

Jedna laserová pistole dnes vyjde asi na 1600 eur (cca 40 tisíc Kč).  Česká firma APEOM nabízí změnu stávající vzduchové pistole na laserovou výměnou jednoho dílu asi za 200 eur. Laserový zářič německého výrobce, který jako jediný zatím vlastní homologaci, přijde na 700 eur. S další částkou se musí počítat při koupi terčového zařízení.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)