Lucie Grolichová, moderní pětiboj

Lucie Grolichová, moderní pětiboj - Moderní pětibojařka Lucie Grolichová. | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Pětibojařce Grolichové finále nevyšlo

Káhira - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) Na pětadvacátém místě skončila moderní pětibojařka Lucie Grolichová v úvodním závodu letošního Světového poháru v Káhiře. Přestože po třech disciplínách byla desátá, ztráta na parkúru a závěrečný pomalý běh znamenaly pád až do třetí desítky výsledkové listiny.

První díl letošního seriálu Světového poháru vyhrála Britka Katie Livingstonová, která do závěrečného běhu na tři kilometry startovala ze druhé pozice, stříbro brala Ukrajinka Tereščuková a bronz Polka Boeniszová.

Grolichová na a úvod sezony nepředvedla nijak zázračný výsledek, ale vzhledem k průběhu závodu byl spravedlivý. "Nejsem nespokojená," řekla v cíli Grolichová.

České pětibojařce nevyšel finálový start podle představ. V plánu měla solidně zastřílet a také zašermovat, aby si vytvořila dostatečný náskok a usadila se v celkovém pořadí mezi nejlepšími.

Ale hned v úvodní střelbě dostaly její ambice trhlinu. Nastřílela 178 bodů z celkového počtu 200, o tři méně než ve středeční kvalifikaci. "Zastřílela pod svůj průměr a hned docela ztratila," řekl trenér Jakub Kučera.

Začátek šermu taky nevěstil nic dobrého. Grolichová ze šesti soubojů pět prohrála, ale nakonec se chytla a s bilancí 21-14 se v celkovém hodnocení posunula na dvanáctou příčku.

Další vylepšení přišlo v plavání na 200 metrů. V něm česká reprezentantka doplavala v 16. čase (2:22,58 min.) a to ji katapultovalo do první desítky.

"Na to, že jde o první závod sezony, nezaplavala zas až tak špatně," zhodnotil Kučera.

Parkúr často rozhoduje o celkovém úspěchu či neúspěchu. V případě Grolichové dnes bohužel platilo to druhé.

Přestože egyptští koně neoslňovali kvalitou, česká reprezentantka  si vylosovala jednoho z nejhorších. Jednu překážku přesto musela jet znovu, další tři shodila. "Byl zvláštní, na překážky se hodně tlačil. Kdybych jela pomaleji, zbytečně by zastavoval," uvedla Grolichová.

Celý závod pak Grolichová označila ze svého pohledu za zvláštní. "Nedařilo se mi podle představ, tak jsem alespoň mohla být ráda za tak špatného koně. Přesně do celkového obrazu mého finále zapadá,"  dodala.

Závěrečný běh na tři kilometry nepatří mezi silné disciplíny Grolichové. Až třicátý běžecký čas tak znamenal v konečném hodnocení posun do třetí desítky výsledkové listiny.

V sobotu Světový pohár v Káhiře končí finálovým závodem pětibojařů. V něm se představí i kvarteto Čechů Michalík, Sedlecký, Dvořák a Svoboda.

ŽENY - FINÁLE:

1. Livingstonová (Brit.) 5704 bodů (střelba 181, šerm 25-10, plavání 2:19,81, parkúr 1172, běh 10:35,64), 2. Tereščuková (Ukr.) 5540 (181, 17-18, 2:16,24, 1200, 10:22,56), 3. Boeniszová (Pol.) 5492 (181, 20-15, 2:26,67, 1172, 10:25,25), ... 25. Grolichová (ČR) 5196 (178, 21-14, 2:22,58, 1048, 11:30,84).