Čtvrtek 2. července 2020, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Hrdinové zimy. Bö, Sáblíková, Klaebo, Shiffrinová, Johaugová a ti další

  14:49aktualizováno  14:49
Medaile jsou rozdány, body sečteny, glóby rozděleny. Pohárová sezona zimních sportů je minulostí. Svět lyžařů, biatlonistů, bruslařů a dalších zimních sportovců oslavuje staronové i nové hrdiny. Vybrali jsme jich na konci zimy 2019 celkem 19. Takových, kteří vládli svým odvětvím, ale často přidali ještě cosi navíc.

Martina Sáblíková se svými dvaceti zlatými medailemi. | foto: Ondřej Pýcha/Sport Invest

Od Johannese Böa až po Alinu Zagitovovou (v abecedním pořadí) se za devatenácti osobnostmi skrývají triumfy a emoce mnoha sněhových či ledových bitev uplynulé zimy. 

Norů je v této sestavě nejvíc. Celkem pět ze tří různých odvětví.

A Češi? Kromě rychlobruslařské suverénky Martiny Sáblíkové, jejíž místo je v této společnosti nepopiratelné, jsme do našeho výběru zařadili rovněž další dvě ženy, které by se jinde ve světě do sestavy 19 největších hvězd zimy možná nevešly. Ovšem v případě Evy Samkové a Ester Ledecké jsme vzali v potaz i národnostní pohled.

Johannes Thignes Bö

(25 let, Norsko, biatlon)

Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö přijíždí do cíle závodu s hromadným...

Ten, který ukončil sedmiletou vládu Martina Fourcada ve Světovém poháru. Pro velký křišťálový glóbus si Johannes Bö dojel s impozantní převahou 408 bodů, přičemž celkovým počtem 16 triumfů v sezoně překonal  Fourcadův dosavadní rekord 14 vítězství. Navrch si vezl čtyři zlata z mistrovství světa v Östersundu. Pravda, „jen“ jedno z nich bylo individuální, ze sprintu.

Nathan Chen

(19 let, USA, krasobruslení)

Americký krasobruslař Nathan Chen na MS v Japonsku.

Pán čtverných skoků. Už i sedm jich dokázal zařadit ve volné jízdě. Na mistrovství světa v Saitamě mu stačily „pouze“ čtyři k obhajobě titulu a jednoznačnému prvenství před Juzurem Hanjuem, olympijským šampionem. Chen, který se v Kalifornii připravuje v tréninkové skupině s Michalem Březinou, vyhrál v sezoně také finále Grand Prix a všechny další závody, na nichž startoval. Zároveň úspěšně studoval na prestižní Yaleově univerzitě.

Francesco Friedrich

(28 let, Německo, boby)

Francesco Friedrich a Thorsten Margis slaví ve Whistleru zisk titulu mistrů...

Pilot par excellance. Od mistrovství světa 2017 je ve dvojbobech a čtyřbobech se svými posádkami na vrcholných akcích sezony neporažený, po hrách v Pchjongčchangu prodloužil tuto sérii dvěma výhrami na letošním světovém šampionátu v kanadském Whistleru. Ustanovil i nový bobový rychlostní rekord 157,06 km/h. Narodil se nedaleko Drážďan, jeho domovskou dráhou je ta v Klingenthalu u českých hranic.

Marcel Hirscher

(30 let, Rakousko, alpské lyžování)

Rakušan Marcel Hirscher během druhého kola slalomu ve Wengenu.

Vládce slalomu kraluje dál. Už poosmé v řadě získal velký křišťálový glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru, což nikdo před ním nedokázal. Pošesté pozdvihl také malé glóby za slalom a obří slalom. Na mistrovství světa v Aare bojoval nejen se soupeři, ale i s těžkou angínou. Přesto vyválčil zlato a stříbro.

Scotty James

(24 let, Austrálie, snowboarding)

Scotty James a jeho třetí zlato z mistrovství světa.

Ve čtyřiadvaceti letech je legendou snowboardingu. Na mistrovství světa vyhrál na U-rampě nejprve v Kreischbergu 2015, poté v Sierra Nevadě 2017 a letos zlatý hattrick završil v Utahu. Báječný rok dokonal na populárních a prestižních X Games, které ovládl podruhé v kariéře.

Kjetil Jansrud

(33 let, Norsko, alpské lyžování)

Kjetil Jansrud, vítěz sjezdu na mistrovství světa v Aare

Většinu kariéry prožil ve stínu svého o tři roky staršího tréninkového parťáka Aksela Lunda Svindala, navzdory olympijskému zlatu ze Super G na hrách v Soči 2014. Letos se však této roli vzepřel. V Aare slavnějšího krajana porazil ve sjezdu, královské disciplíně alpských lyžařů, o titěrné dvě setiny sekundy - a slavil titul.

Therese Johaugová

(30 let, Norsko, běh na lyžích)

Norská běžkyně na lyžích Theresa Johaugová se raduje z titulu mistryně světa v...

Dva roky jen trénovala a čekala, až se bude moci po své dopingové kauze vrátit na scénu. Když jí to pravidla umožnila, byl z toho comeback ve velkém stylu. Dvanáct triumfů ve Světovém poháru + tři individuální zlata z mistrovství světa. Pouze celkový triumf v poháru Johaugové vinou neúčasti na Tour de Ski utekl.

Johannes Hösflot Klaebo

(22 let, Norsko, běh na lyžích)

Norský běžec na lyžích Johannes Hoesflot Klaebo (v popředí) na trati závodu...

CNN o něm říká, že je to norský Justin Bieber. CBC ho přirovnává k herci Mattu Damonovi. Další ho zase titulují Usainem Boltem na lyžích. Opravdu jím je. Ve dvaadvaceti letech letos zkompletoval sbírku nejcennějších trofejí. Ke třem zlatům z olympiády a křišťálovému glóbu za Světový pohár přidal v této zimě stříbrný jehlan z Tour de Ski a trio zlatých medailí z mistrovství světa.

Rjoju Kobajaši

(22 let, Japonsko, skoky na lyžích)

Japonec Rjoju Kobajaši slaví vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru ve...

Před dvěma lety byl na nule, za celou sezonu nezískal jediný bod ve Světovém poháru. Teď ho celý ovládl už s předstihem pěti závodů před koncem seriálu. Sezonu ozdobil také skokanským Grand Slamem, když vyhrál všechny čtyři závody Turné čtyř můstků. Jen na mistrovství světa dominanci nepotvrdil, musel se spokojit s bronzem z družstev.

Anastasia Kuzminová

(34 let, Slovensko, biatlon)

Anastasia Kuzminová slaví triumf v závodu s hromadným startem.

Zlatá na třech olympijských hrách v řadě, ale dosud nikdy mistryně světa. Osmého března 2019 toto tvrzení v Östersundu přestalo platit. Po nachlazení sice nemohla mluvit a jen šeptala, přesto na trati sprintu nenašla přemožitelku. Dominovala pak té samé disciplíně a navrch i stíhačce při pohárovém finále v Oslu, pozdvihla malý glóbus za sprint a připila si šampaňským na rozlučku s kariérou (pokud tedy opravdu skončila...).

Ester Ledecká

(24 let, Česko, snowboarding a alpské lyžování)

SUVERÉNNÍ. Ester Ledecká s velkým křišťálovým glóbem.

V průběhu sezony řešila dvojnásobná olympijská vítězka velké dilema. Vzhledem k termínové kolizi si musela vybrat, jestli se zúčastní světového šampionátu na snowboardu, nebo na lyžích. Zvolila lyže a v Aare skončila nejlépe patnáctá v superkombinaci. Zato na snowboardu, přestože vynechala tři závody Světového poháru, celý seriál ovládla už počtvrté v řadě.

Lim Hjo-čun

(22 let, Jižní Korea, short track)

PRVNÍ ZLATO PRO DOMÁCÍ. Korejský rychlobruslař Lim Hjo-čun slaví zlato v...

Někdejší plavec před rokem při svém olympijském debutu v short tracku pozlatil start na 1500 metrů. Letos už se s pěti zlatými medailemi stal králem celého světového šampionátu v Sofii, kde byl neporazitelný na 1000, 1500 a 3000 metrů, ve čtyřboji a ve štafetě. To vše navzdory sedmi operacím, které v minulosti kvůli zraněním podstoupil.

Martina Sáblíková

(31 let, Česko, rychlobruslení)

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje ze zisku vícebojařského...

Sezona znovuzrození, doslova snová zima. Od února byla konečně bez bolesti, načež zahájila neuvěřitelnou spanilou jízdu. Vynesla jí světové tituly na 3000 a 5000 metrů v Inzellu a potom také ze čtyřboje v Calgary, k tomu světové rekordy na 3000 metrů (hned dvakrát) i 5000 metrů a podvanácté v historii celkové vítězství ve Světovém poháru na dlouhých tratích.

Eva Samková

(25 let, Česko, snowboarding)

Eva Samková

Z olympijských her už měla ve sbírce zlato a bronz, zato na svoji první medaili z mistrovství světa ve snowboardcrossu čekala až do této sezony. Po 5., 7., 7. a 12. místě z předchozích let a po neustále se vracejících potížích s rameny získala letos v americkém Solitude s přehledem rutinérky hned tu nejcennější. Aby toho nebylo málo, přidala na konci zimy křišťálový glóbus.

Mikaela Shiffrinová

(24 let, USA, alpské lyžování)

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová se raduje z vítězství ve slalomu na...

Slečna Neporazitelná. Sedmnáct výher ve Světovém poháru v jedné sezoně? Alespoň jeden triumf v každé z alpských disciplín? Pro Mikaelu Shiffrinovou žádný problém. Fenomenální lyžařka ovládla Světový pohár celkově, malé glóby získala ve slalomu, obřím slalomu i super-G. A bilance na mistrovství světa v Aare? Dvě zlata, jeden bronz.

Martin Johnsrud Sundby

(34 let, Norsko, běh na lyžích)

MISTR SVĚTA. Martin Johnsrud Sundby oslavuje triumf na klasické patnáctce v...

Ve čtyřiatřiceti letech sice zažívá výsledkový ústup z pozic, na vrchol sezony se však trojnásobný absolutní šampion Světového poháru umí stále bravurně připravit. Z letošního mistrovství světa v Seefeldu má dvě zlata - ze závodu na 15 km klasicky a štafety na 4x10 kilometrů - a k nim ještě bronz ze skiatlonu.

Petra Vlhová

(23 let, Slovensko, alpské lyžování)

Vítězka obřího slalomu Petra Vlhová ze Slovenska se raduje v cíli.

„I ty nejbláznivější sny se mohou splnit, když si za nimi jdete.“ Heslo Petry Vlhové se letos na šampionátu v Aare vyplnilo beze zbytku. Bronzová ve slalomu, stříbrná v superkombinaci a zlatá v obřím slalomu - s takovou bilancí svůj pohádkový šampionát populární Slovenka zakončila.

Dorothea Wiererová

(28 let, Itálie, biatlon)

Dorothea Wiererová ve sprintu v Ruhpoldingu.

Že na vrcholných akcích často selže? Loni po hrách v Pchjongčchangu toto konstatování těžce nesla, zato letos v Östersundu „prokletí“ zlomila a ve vánici si jela pro zlatou medaili z hromadného závodu. O týden později se v Oslu postarala o první velký glóbus pro italský biatlon, když jej získala po souboji s už příliš psychicky i fyzicky vyčerpanou krajankou Lisou Vittozziovou.

Alina Zagitovová

(16 let, Rusko, krasobruslení)

Alina Zagitovová v krátkém programu na mistrovství Evropy v Minsku.

V patnácti letech byla v Pchjongčchangu 2018 druhou nejmladší olympijskou vítězkou v krasobruslení všech dob. Ustojí to? Na následujících závodech bojovala s psychickými problémy, padala, nevítězila, pochybovala. Nicméně v pravý čas se dokázala vrátit na trůn. Při šampionátu v Saitamě se stala první krasobruslařkou od Katariny Wittové v roce 1985, která rok po olympijském titulu získala v kategorii žen i titul mistryně světa.

Kdo je podle vás největší osobností zimy 2018/2019?

celkem hlasů: 1285

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 3. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

Martina Sáblíková 676
Mikaela Shiffrinová 257
Johannes Thingnes Bö 131
Petra Vlhová 91
Johannes Hösflot Klaebo 32
Marcel Hirscher 31
Někdo jiný 26
Therese Johaugová 23
Dorothea Wiererová 18
  • Nejčtenější

Zemřel fotbalista Marián Čišovský, šest let bojoval se zákeřnou nemocí

Ve čtyřiceti letech zemřel bývalý plzeňský fotbalista Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterální...

Rychlobruslařská šampionka na krátké dráze Van Ruijvenová bojuje o život

Minulý týden onemocněla na tréninkovém kempu v Pyrenejích, od té doby se stav mistryně světa a Evropy v rychlobruslení...

Slavia - Plzeň 1:0, obhajobu titulu zajistil ve druhé půli Ševčík

Fotbalisté Slavie mají dvacátý titul v dějinách a třetí za poslední čtyři roky. Obhajobu z loňska si zajistili tři kola...

Liberec - Sparta 1:2, trofej po šesti letech, rozhodla hloupá penalta

Sparťanští fotbalisté mají po šesti letech trofej. Ve finále národního poháru v Liberci porazili domácí Slovan 2:1, i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň - Sparta 2:1, góly až po půli, hosté s mladíky snížili pozdě

Sparťanští fotbalisté po osmi vítězstvích v řadě prohráli, znovu neuspěli na hřišti Plzně, kde čekají na úspěch už...

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

  • Další z rubriky

Debut reprezentačního quarterbacka se blíží. Blades se těší na svého lídra

Měl být jednou z hvězd minulé sezony Paddock ligy amerického fotbalu. Jan Bláha, reprezentační quarterback a lídr Ústí...

Plavkyně Štěrbová na Seči prodala rychlostní přípravu

Mistry republiky v dálkovém plavání na 10 kilometrů se stali Jan Micka a Lenka Štěrbová. Český rekordman v dlouhých...

Pejsar má titul a vyzývá Ducára: Dej peníze na stůl!

Blíží se další velký souboj? Plzeňský boxer Václav Pejsar v sobotu získal svůj druhý domácí titul a hned je blízko nové...

Sezona se vyvíjí slibně. Grepl chce s týmem Arrows třetí titul v řadě

Byť je Jakubu Greplovi teprve dvacet let, může se už pyšnit dvěma extraligovými tituly, byl částí týmu, který získal...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Čtyři sexuální polohy, které muži doslova zbožňují a vy se nenadřete

Sex, mocný „nástroj” lidského života. Ač mnozí tvrdí, že je přeceňovaný, opak je pravdou. I přesto tu a tam nastane...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Bývalá pornoherečka Mia Khalifa žádá stažení videí. Fanoušci sepsali petici

Fanoušci bývalé pornoherečky jménem Mia Khalifa (27) požadují v nové petici, aby byla z internetu stažena veškerá videa...