Hrdinové zimy. Bö, Sáblíková, Klaebo, Shiffrinová, Johaugová a ti další

Martina Sáblíková se svými dvaceti zlatými medailemi. | foto: Ondřej Pýcha/Sport Invest

2 2019
Medaile jsou rozdány, body sečteny, glóby rozděleny. Pohárová sezona zimních sportů je minulostí. Svět lyžařů, biatlonistů, bruslařů a dalších zimních sportovců oslavuje staronové i nové hrdiny. Vybrali jsme jich na konci zimy 2019 celkem 19. Takových, kteří vládli svým odvětvím, ale často přidali ještě cosi navíc.

Od Johannese Böa až po Alinu Zagitovovou (v abecedním pořadí) se za devatenácti osobnostmi skrývají triumfy a emoce mnoha sněhových či ledových bitev uplynulé zimy. 

Norů je v této sestavě nejvíc. Celkem pět ze tří různých odvětví.

A Češi? Kromě rychlobruslařské suverénky Martiny Sáblíkové, jejíž místo je v této společnosti nepopiratelné, jsme do našeho výběru zařadili rovněž další dvě ženy, které by se jinde ve světě do sestavy 19 největších hvězd zimy možná nevešly. Ovšem v případě Evy Samkové a Ester Ledecké jsme vzali v potaz i národnostní pohled.

Johannes Thignes Bö

(25 let, Norsko, biatlon)

Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö přijíždí do cíle závodu s hromadným...

Ten, který ukončil sedmiletou vládu Martina Fourcada ve Světovém poháru. Pro velký křišťálový glóbus si Johannes Bö dojel s impozantní převahou 408 bodů, přičemž celkovým počtem 16 triumfů v sezoně překonal  Fourcadův dosavadní rekord 14 vítězství. Navrch si vezl čtyři zlata z mistrovství světa v Östersundu. Pravda, „jen“ jedno z nich bylo individuální, ze sprintu.

Nathan Chen

(19 let, USA, krasobruslení)

Americký krasobruslař Nathan Chen na MS v Japonsku.

Pán čtverných skoků. Už i sedm jich dokázal zařadit ve volné jízdě. Na mistrovství světa v Saitamě mu stačily „pouze“ čtyři k obhajobě titulu a jednoznačnému prvenství před Juzurem Hanjuem, olympijským šampionem. Chen, který se v Kalifornii připravuje v tréninkové skupině s Michalem Březinou, vyhrál v sezoně také finále Grand Prix a všechny další závody, na nichž startoval. Zároveň úspěšně studoval na prestižní Yaleově univerzitě.

Francesco Friedrich

(28 let, Německo, boby)

Francesco Friedrich a Thorsten Margis slaví ve Whistleru zisk titulu mistrů...

Pilot par excellance. Od mistrovství světa 2017 je ve dvojbobech a čtyřbobech se svými posádkami na vrcholných akcích sezony neporažený, po hrách v Pchjongčchangu prodloužil tuto sérii dvěma výhrami na letošním světovém šampionátu v kanadském Whistleru. Ustanovil i nový bobový rychlostní rekord 157,06 km/h. Narodil se nedaleko Drážďan, jeho domovskou dráhou je ta v Klingenthalu u českých hranic.

Marcel Hirscher

(30 let, Rakousko, alpské lyžování)

Rakušan Marcel Hirscher během druhého kola slalomu ve Wengenu.

Vládce slalomu kraluje dál. Už poosmé v řadě získal velký křišťálový glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru, což nikdo před ním nedokázal. Pošesté pozdvihl také malé glóby za slalom a obří slalom. Na mistrovství světa v Aare bojoval nejen se soupeři, ale i s těžkou angínou. Přesto vyválčil zlato a stříbro.

Scotty James

(24 let, Austrálie, snowboarding)

Scotty James a jeho třetí zlato z mistrovství světa.

Ve čtyřiadvaceti letech je legendou snowboardingu. Na mistrovství světa vyhrál na U-rampě nejprve v Kreischbergu 2015, poté v Sierra Nevadě 2017 a letos zlatý hattrick završil v Utahu. Báječný rok dokonal na populárních a prestižních X Games, které ovládl podruhé v kariéře.

Kjetil Jansrud

(33 let, Norsko, alpské lyžování)

Kjetil Jansrud, vítěz sjezdu na mistrovství světa v Aare

Většinu kariéry prožil ve stínu svého o tři roky staršího tréninkového parťáka Aksela Lunda Svindala, navzdory olympijskému zlatu ze Super G na hrách v Soči 2014. Letos se však této roli vzepřel. V Aare slavnějšího krajana porazil ve sjezdu, královské disciplíně alpských lyžařů, o titěrné dvě setiny sekundy - a slavil titul.

Therese Johaugová

(30 let, Norsko, běh na lyžích)

Norská běžkyně na lyžích Theresa Johaugová se raduje z titulu mistryně světa v...

Dva roky jen trénovala a čekala, až se bude moci po své dopingové kauze vrátit na scénu. Když jí to pravidla umožnila, byl z toho comeback ve velkém stylu. Dvanáct triumfů ve Světovém poháru + tři individuální zlata z mistrovství světa. Pouze celkový triumf v poháru Johaugové vinou neúčasti na Tour de Ski utekl.

Johannes Hösflot Klaebo

(22 let, Norsko, běh na lyžích)

Norský běžec na lyžích Johannes Hoesflot Klaebo (v popředí) na trati závodu...

CNN o něm říká, že je to norský Justin Bieber. CBC ho přirovnává k herci Mattu Damonovi. Další ho zase titulují Usainem Boltem na lyžích. Opravdu jím je. Ve dvaadvaceti letech letos zkompletoval sbírku nejcennějších trofejí. Ke třem zlatům z olympiády a křišťálovému glóbu za Světový pohár přidal v této zimě stříbrný jehlan z Tour de Ski a trio zlatých medailí z mistrovství světa.

Rjoju Kobajaši

(22 let, Japonsko, skoky na lyžích)

Japonec Rjoju Kobajaši slaví vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru ve...

Před dvěma lety byl na nule, za celou sezonu nezískal jediný bod ve Světovém poháru. Teď ho celý ovládl už s předstihem pěti závodů před koncem seriálu. Sezonu ozdobil také skokanským Grand Slamem, když vyhrál všechny čtyři závody Turné čtyř můstků. Jen na mistrovství světa dominanci nepotvrdil, musel se spokojit s bronzem z družstev.

Anastasia Kuzminová

(34 let, Slovensko, biatlon)

Anastasia Kuzminová slaví triumf v závodu s hromadným startem.

Zlatá na třech olympijských hrách v řadě, ale dosud nikdy mistryně světa. Osmého března 2019 toto tvrzení v Östersundu přestalo platit. Po nachlazení sice nemohla mluvit a jen šeptala, přesto na trati sprintu nenašla přemožitelku. Dominovala pak té samé disciplíně a navrch i stíhačce při pohárovém finále v Oslu, pozdvihla malý glóbus za sprint a připila si šampaňským na rozlučku s kariérou (pokud tedy opravdu skončila...).

Ester Ledecká

(24 let, Česko, snowboarding a alpské lyžování)

SUVERÉNNÍ. Ester Ledecká s velkým křišťálovým glóbem.

V průběhu sezony řešila dvojnásobná olympijská vítězka velké dilema. Vzhledem k termínové kolizi si musela vybrat, jestli se zúčastní světového šampionátu na snowboardu, nebo na lyžích. Zvolila lyže a v Aare skončila nejlépe patnáctá v superkombinaci. Zato na snowboardu, přestože vynechala tři závody Světového poháru, celý seriál ovládla už počtvrté v řadě.

Lim Hjo-čun

(22 let, Jižní Korea, short track)

PRVNÍ ZLATO PRO DOMÁCÍ. Korejský rychlobruslař Lim Hjo-čun slaví zlato v...

Někdejší plavec před rokem při svém olympijském debutu v short tracku pozlatil start na 1500 metrů. Letos už se s pěti zlatými medailemi stal králem celého světového šampionátu v Sofii, kde byl neporazitelný na 1000, 1500 a 3000 metrů, ve čtyřboji a ve štafetě. To vše navzdory sedmi operacím, které v minulosti kvůli zraněním podstoupil.

Martina Sáblíková

(31 let, Česko, rychlobruslení)

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje ze zisku vícebojařského...

Sezona znovuzrození, doslova snová zima. Od února byla konečně bez bolesti, načež zahájila neuvěřitelnou spanilou jízdu. Vynesla jí světové tituly na 3000 a 5000 metrů v Inzellu a potom také ze čtyřboje v Calgary, k tomu světové rekordy na 3000 metrů (hned dvakrát) i 5000 metrů a podvanácté v historii celkové vítězství ve Světovém poháru na dlouhých tratích.

Eva Samková

(25 let, Česko, snowboarding)

Eva Samková

Z olympijských her už měla ve sbírce zlato a bronz, zato na svoji první medaili z mistrovství světa ve snowboardcrossu čekala až do této sezony. Po 5., 7., 7. a 12. místě z předchozích let a po neustále se vracejících potížích s rameny získala letos v americkém Solitude s přehledem rutinérky hned tu nejcennější. Aby toho nebylo málo, přidala na konci zimy křišťálový glóbus.

Mikaela Shiffrinová

(24 let, USA, alpské lyžování)

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová se raduje z vítězství ve slalomu na...

Slečna Neporazitelná. Sedmnáct výher ve Světovém poháru v jedné sezoně? Alespoň jeden triumf v každé z alpských disciplín? Pro Mikaelu Shiffrinovou žádný problém. Fenomenální lyžařka ovládla Světový pohár celkově, malé glóby získala ve slalomu, obřím slalomu i super-G. A bilance na mistrovství světa v Aare? Dvě zlata, jeden bronz.

Martin Johnsrud Sundby

(34 let, Norsko, běh na lyžích)

MISTR SVĚTA. Martin Johnsrud Sundby oslavuje triumf na klasické patnáctce v...

Ve čtyřiatřiceti letech sice zažívá výsledkový ústup z pozic, na vrchol sezony se však trojnásobný absolutní šampion Světového poháru umí stále bravurně připravit. Z letošního mistrovství světa v Seefeldu má dvě zlata - ze závodu na 15 km klasicky a štafety na 4x10 kilometrů - a k nim ještě bronz ze skiatlonu.

Petra Vlhová

(23 let, Slovensko, alpské lyžování)

Vítězka obřího slalomu Petra Vlhová ze Slovenska se raduje v cíli.

„I ty nejbláznivější sny se mohou splnit, když si za nimi jdete.“ Heslo Petry Vlhové se letos na šampionátu v Aare vyplnilo beze zbytku. Bronzová ve slalomu, stříbrná v superkombinaci a zlatá v obřím slalomu - s takovou bilancí svůj pohádkový šampionát populární Slovenka zakončila.

Dorothea Wiererová

(28 let, Itálie, biatlon)

Dorothea Wiererová ve sprintu v Ruhpoldingu.

Že na vrcholných akcích často selže? Loni po hrách v Pchjongčchangu toto konstatování těžce nesla, zato letos v Östersundu „prokletí“ zlomila a ve vánici si jela pro zlatou medaili z hromadného závodu. O týden později se v Oslu postarala o první velký glóbus pro italský biatlon, když jej získala po souboji s už příliš psychicky i fyzicky vyčerpanou krajankou Lisou Vittozziovou.

Alina Zagitovová

(16 let, Rusko, krasobruslení)

Alina Zagitovová v krátkém programu na mistrovství Evropy v Minsku.

V patnácti letech byla v Pchjongčchangu 2018 druhou nejmladší olympijskou vítězkou v krasobruslení všech dob. Ustojí to? Na následujících závodech bojovala s psychickými problémy, padala, nevítězila, pochybovala. Nicméně v pravý čas se dokázala vrátit na trůn. Při šampionátu v Saitamě se stala první krasobruslařkou od Katariny Wittové v roce 1985, která rok po olympijském titulu získala v kategorii žen i titul mistryně světa.

Kdo je podle vás největší osobností zimy 2018/2019?

celkem hlasů: 1285

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 3. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

Martina Sáblíková 676
Mikaela Shiffrinová 257
Johannes Thingnes Bö 131
Petra Vlhová 91
Johannes Hösflot Klaebo 32
Marcel Hirscher 31
Někdo jiný 26
Therese Johaugová 23
Dorothea Wiererová 18

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

VIDEO Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a...

Reakce na katastrofální chyby rozhodčích. V NHL se mění pravidla

Bezvládný Joe Pavelski ze San Jose po souboji s Codym Eakinem. Vegas šlo...

Zejména v Las Vegas moc dobře vědí, že jeden sporný verdikt sudích může zhatit celou sezonu. Vždyť...

Stramaccioni promluvil: Neúspěšný projekt, měl jsem Spartu lépe odhadnout

Andrea Stramaccioni, trenér Sparty, během derby se Slavií

Chystá se na nový život. V neznámém prostředí a čtyři tisíce kilometrů od domova. „V Íránu je úplně...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku...

Plzeň zúžila kádr. Na soustředění nejedou Petržela, Pačinda ani Hájek

Plzeňský záložník Milan Petržela se napřahuje ke střele.

Plzeňský trenér Pavel Vrba bere na soustředění do Rakouska šestadvacet fotbalistů. Nepočítá s...

Další z rubriky

Měli jsme jenom kladné ohlasy, těší pořadatele softbalového MS v Brodě

Čeští softbalisté na ME v Havlíčkově Brodě.

Na deset dnů se stal Havlíčkův Brod jedním z hlavních měst světového softbalu. Společně s Prahou...

Jet sedm dostihů? Mazec, kývl žokej Novák. Nejdůležitější závod vyhrál

Spokojený žokej Marcel Novák zdraví dostihové příznivce.

Během sobotního dostihového dne na závodišti v Pardubicích bylo na programu osm závodů. V sedle...

Holčák po triumfu v Českém derby: Dalším cílem je Velká pardubická

České derby, rovinový dostih (2400 m, tříletí koně) - druhý závod Klasické...

Dostihový trenér Radek Holčák vyhrál podruhé České derby. Na vítězství myslí také ve Velké...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz