Odešla česká motocyklová legenda

8 2000
P r a h a - Ve věku 72 let dnes zemřel po dlouhodobém léčení na selhání srdce František Šťastný, nejúspěšnější motocyklový silniční závodník v historii Československa, vítěz čtyř Velkých cen zařazených do seriálu mistrovství světa. V celkovém pořadí mistrovství světa skončil v roce 1961 druhý v kubatuře 350 ccm. Ve významných mezinárodních závodech a Velkých cenách vybojoval Šťastný osmdesátkrát umístění na stupních vítězů.

Celkem čtyřikrát vyhrál Šťastný Velké ceny zařazené do seriálu mistrovství světa: v roce 1961 v západním Německu a Švédsku, v roce 1965 v Severním Irsku a o rok později ve východním Německu. V celkovém pořadí seriálu MS se umístil v kubatuře 350 ccm jednou druhý (1961) a čtyřikrát čtvrtý (1960, 1962, 1963 a 1965). V roce 1965 skončil mimo to rovněž čtvrtý ve třídě 500 ccm a sedmý ve třídě 250 ccm.

Všestranný sportovec František Šťastný (hrál hokej, závodil v rychlobruslení a na skibobech) byl vítězem ještě dalších Velkých cen. V Československu vyhrál devětkrát, osmkrát v Jugoslávii, šestkrát v Indii, čtyřikrát v Indonésii, dvakrát v Rakousku a jednou ve Finsku, Řecku, Nizozemsku a Sovětském svazu.

Na starém Masarykově okruhu v Brně vyhrál Šťastný osm závodů. Poprvé zde vystoupil na nejvyšší stupínek v roce 1954 ve třídě do 250 ccm, kdy měl po úrazu na Sachsenringu navíc nohu v sádře. O sedm let později se v Brně blýskl husarským kouskem podruhé, neboť vyhrál navzdory tomu, že mu hned po startu upadlo polstrování sedla. První titul mistra Československa získal v roce 1956 (ve třídě 500 ccm), naposledy se stal mistrem ČSSR v roce 1970.

Při svých startech na slavné Tourist Trophy na ostrově Man, kterou sám považoval za nejtěžší závod, se stal miláčkem britského publika. Dvakrát skončil na Tourist Trophy třetí (1962 a 1963). Během své jezdecké kariéry utrpěl František Šťastný celkem 33 zlomenin, několikrát byl zraněn těžce, ale vždy se vrátil zpět na dráhu.

Závodní kariéru začal František Šťastný v patnácti letech jako cyklista, jeho nejlepším umístěním bylo 22. místo v prvním ročníku Závodu míru v roce 1948. S motocykly spojil svůj život v roce 1947 a pět let dělal oba sporty najednou. V roce 1952 se definitivně rozhodl pro motocykl. Poprvé okusil chuť vítězství v závodě mistrovství světa v roce 1961 na německém okruhu v Hockenheimu, samozřejmě na stroji značky Jawa, které byl věrný po celý život.

Po skončení aktivní kariéry (jeho posledním závodem byla Cena Prachovských skal v Jičíně v roce 1971) pracoval sedm let v televizi jako sportovní komentátor. Z televize odešel do invalidního důchodu. V roce 1981 začal jezdit veteránské soutěže, v nichž se mu rovněž dařilo (v Itálii porazil dvojnásobného mistra světa Proviniciho).

V dubnu 1998 byl František Šťastný, čestný prezident svazu závodníků-veteránů, oceněn nejvyšším čestným vyznamenáním pro reprezentanty motoristického sportu v ČR - Granátovým odznakem Autoklubu ČR (AČR). Tohoto ocenění, udělovaného od roku 1995, se mu dostalo jako osmému v republice, před ním byla oceněna in memoriam například Eliška Junková.

Letos v únoru se Šťastný spolu s Karlem Lopraisem stal vítězem ankety o "Českého automobilového a motocyklového závodníka století", kterou vyhlásil Autoklub České republiky. Šťastný vyhrál motocyklovou anketu s drtivou převahou, získal bezmála pětkrát více hlasů než druhý motokrosař Jaroslav Falta.

František Šťastný se narodil 12. listopadu 1927 v Kochánkách nad Jizerou. V roce 1944 ukončil Kovodělnou školu v Mladé Boleslavi. V letech 1953-1973 byl zkušebním jezdcem národního podniku Závody 9. května - Jawy. Vedle motorismu uváděl v životopisech jako své zájmy lodě, rychlobruslení, fotbal, hokej a křížovky.

Jeho manželka Jarmila, rozená Königová, vybojovala několikrát titul mistryně republiky v krasobruslení a rychlobruslení (na mistrovství světa na 500 metrů se jednou umístila čtvrtá). O svém muži napsala knihu Mezi peklem a rájem.

Autor:

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Sparťanský hromosvod Zahustel. Proč si na něj fandové zasedli?

Sparťanský obránce Ondřej Zahustel se raduje z gólu v závěru jara 2019 proti...

VIDEO Fanoušci sparťanských fotbalistů zajásali, zabouřili si. Jejich nelíčená radost patřila...

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

VIDEO Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti...

Šampionka Strýcová: Pohádka. Na to, co teď cítím, žádná slova nestačí

Barbora Strýcová odehrává balon během finále deblu ve Wimbledonu.

VIDEO Někdy se prostě vyplatí si počkat. Úplně poslední ze všech wimbledonských zápasů ročníku 2019...

Strýcová je světovou jedničkou ve čtyřhře, ve Wimbledonu získala titul

Barbora Strýcová a Tchajwanka Sie Šu-wej se radují z výhry ve wimbledonské...

VIDEO Ve Wimbledonu předváděla životní výkony. Dařilo se jí v singlu i ve čtyřhře. A nakonec povedený...

Sparta na úvod selhala, Plzeň začala přesvědčivě, Slavia šťastně

Joel Kayamba z Plzně se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti Olomouci.

VIDEO Fotbalisté Slovácka hned v prvním kole nejvyšší soutěže obstarali velké překvapení - vyloupili...

Další z rubriky

Plavec Kozubek byl na MS šestnáctý na desítce, olympiáda mu unikla

Matěj Kozubek

Plavec Matěj Kozubek po čtvrtém místě na pětce obsadil na mistrovství světa v Koreji šestnáctou...

České dálkové plavkyně skončily na světové desítce ve čtvrté desítce

Drsná a velmi kontaktní otočka v závodu dálkových plavkyň na deset kilometrů na...

Závod dálkových plavkyň na deset kilometrů na mistrovství světa v Koreji vyhrála Číňanka Sin Sin....

Kajakář Zavřel se stal na pětistovce evropským šampionem do 23 let

Kajakář Jakub Zavřel slaví na mistrovství Evropy v Račicích v kategorii do 23...

Kajakář Jakub Zavřel získal na mistrovství Evropy v Račicích titul v závodě na 500 metrů v...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz