Naši šachisté šli z kola ven

  • 4
Praha - V pondělí vstoupili do hry na turnaji World Chess Trophy i naši dva zástupci – Zbyněk Hráček a Sergej Movsesjan. Bohužel ani jednomu se nepodařilo přečkat nástrahy prvního kola. Velmi těžkou úlohu měl Hráček. Nemilosrdný los mu přisoudil úřadujícího mistra světa profesionální asociace šachistů Rusa Vladimíra Kramnika. Hráček hrál s příliš bojácně. Snažil se vyhnout oblíbenému zahájení Kramnika, se kterým si neporadil ani Garry Kasparov při vzájemném zápase o titul mistra světa.

Na českém hráči byl znát respekt, který chová vůči svému slavnému soupeři. Po klidném průběhu ruský velmistr nečekaně rozvinul útok.

Nikdo by se v té chvíli nenadal, že partie bude trvat jen krátce. Byla zakončena elegantním taktickým úderem. Aby si Hráček zachoval šance na případné prodloužení, musel ve 2. partii bezpodmínečně vyhrát. A to je proti Kramnikovovi, jehož hra je nesmírně pevná a neprůstřelná, doslova nadlidský úkol. Vždyť i sám Kasparov, nejlepší šachista planety, se cítí kolikrát bezradný, když má zlomit houževnatou obranu svého věčného rivala.

Hráček rozehrál svou oblíbenou variantu, s níž sklidil už četné úspěchy. Na Kramnika, světovou extratřídu, výborně teoretického připraveného, si však nepřišel. Po zahájení vznikla pozice, která nabízela bohaté možnosti. Kramnik ukázal, proč je mistrem světa, svému soupeři nedal příliš nadějí a s přehledem dovedl partii do vítězného konce. Takže celý zápas skončil jasně v jeho prospěch a zcela zaslouženě postoupil do dalšího kola.

Náš druhý zástupce v turnaji Sergej Movsesian narazil v prvním kole na ruského šachistu Alexandra Morozevichova, který zaujímá přední místa světového žebříčku. I přes úctyhodné postavení, které zaujímá Morozevich ve světovém šachu, jsme věřili, že Sergej by mohl udolat svého zkušeného protivníka.

Ruský šachista příliš neholduje zrychleným partiím, kdežto našemu hráči vyhovuje zkrácené tempo hry, v němž se cítí jako ryba ve vodě. Průběh zápasu nicméně nadějné vyhlídky a slibné předpoklady nepotvrdil.

V první partii hrál Movsesian černými. Ze zahájení vyšel s mírně horší pozicí. Soupeřovu výhodu trpělivou obranou postupně eliminoval a partii dovedl spolehlivě do remízových vod. Druhou partii začal proti svému stylu a naturelu příliš bázlivě, čímž dal jasně najevo, že by proti případné remíze nic nenamítal.

Sergej je totiž znám neuvěřitelně svižnou a zručnou rukou při „blickách“. Zřejmě si v nich proti Morozevičovi věřil alespoň do té míry, že by v nich nebyl úplně bez postupových vyhlídek.

Zvolená taktika mu nešla moc k duhu a zakrátko získal nadějný ruský šachista mírnou výhodu. Movsik, jak je nazýván v šachových kruzích, se kroutil jako úhoř na udici a brzy to byl on, kdo si vydobyl mírnou výhodu. Pak se z nepochopitelných důvodů spadl do nepříjemných vazeb, z nichž se už nevymotal. Ztratil figuru a bylo rozhodnuto. Naši reprezentanti bezesporu prokázali srdnatost. Projevila se jen menší zkušenost s účastí na podobných podnicích.
 
Po delší odmlce se exmistr světa Anatolij Karpov, který v minulosti svedl nejednu „krvavou“ bitvu s G. Kasparovem, utkal s absolutní světovou špičkou. I na něm se podepsaly roky. Třebaže ztratil ¨ze své dřívější šachové síly, kdy vládl trůnu světového šachu, i dnes dokáže řádně potrápit a zatopit mnohem mladším hráčům.

V prvním kole pražského turnaje narazil na Nigela Shorta z Velké Británie. Karpov od nepaměti převyšoval své soupeře mimořádně vyvinutým pozičním citem. Horší to bylo s taktikou. Na tuto kartu vsadil i Short, který se domníval, že tato nevýhoda se s věkem ještě více prohloubí. Ke své smůle se ale šeredně přepočítal. S nezdravým optimismem otevřel hru, snažil se jí maximálně zkomplikovat a takticky přiostřit. Bývalý mistr světa neželel času, pozici důkladně propočítal a se strojovou přesností vyvrátil Shortovy záměry a plány. Při svém stylu hry mu nenadělalo velkých potíží splnit svůj cíl – postup do druhého kola. S poklidem udržel svého protivníka na uzdě a dosáhl remízy.

V dalším souboji se střetla ruská vycházející hvězda Alexandr Grischuk s Tkachiem, který je původem Rus, ale dnes se natrvalo usadil ve Francii, jejíž barvy hájí. V první partii Grischuk bez sebemenších potíží remízoval černými. Vsadil tak na bílé kameny, které se obzvláštně v jeho rukou promění v nebezpečnou zbraň, pod níž se třesou kolena i těm nejzatvrzelejším obranářům.

Všechno se leč odehrálo podle zcela jiného scénáře, než si to ruský borec představoval. Byl to on, kdo musel projít ohněm pravdy. Tkachiev obětoval ze zahájení pěšce a donutil svého soupeře k obraně. Tato role mu příliš neseděla. Vytrpěl si své.

V horší koncovce při něm stáli všichni svatí. Nakonec si odnesl vytouženou remízu. Rozhodnutí muselo padnout v bleskovkách. Ani zde se však nerozhodlo o postupujícím. Nicméně Grischuk v žádném případě neukázal, co v něm vězí, a mohl děkovat své šťastné hvězdě, že nevypadl.

V první partii ho soupeř překvapivě snadno přehrál a ve vyhrané koncovce nevysvětlitelně nastavil dámu. Ve druhé partii ztratil již po sedmi tazích pěšce a zanedlouho i celou partii. Konečný výsledek stále visel ve vzduchu a boj tak měla rozhodnout závěrečná partie, která se hraje za zvláštních podmínek.

Bílý hraje s šesti minutami proti pěti minutám černého, ale zato musí černého udolat, aby postoupil dále. Grischuk vyhrál los a mohl si vybrat. Zvolil bílé figury a vše vsadil na útok. Tentokrát se jeho kalkul osvědčil a po dobrém výkonu zvítězil. Můžeme se těšit, že ho uvidíme i v dalším kole.

Pondělní zápasy prvního kola:
Hráček - Kramnik 0-2, Karpov - Short 1.5-0.5, Morozevič - Movsesjan 1.5-0.5, Jussupov - Barejev 1.5-0.5, Piket - Svidler 0-2, Širov - Gurevič 3-1, Topalov - Milov 2.5-1.5, Grischuk - Tkachiev 3:2.

2. kolo: Kramnik – Karpov, Kasparov – Polgárová, Gelfand – Ivnačuk, Anand – Khalifman.

 

17. Sxb4?
[Nutné bylo 17. axb4, aby střelec kontroloval slabý bod f4. Bude poučné sledovat, jak v dalším Kramnik rozvine útok]
17... Jh5! 18. Dd2
[Lepší bylo18. Vfc1 Jf4 19. Dd2 Df6 20. Vc7 Sxh3,ale i zde by útok černého měl slavit úspěch.]
18... Df6 19. Kh2 Jf4 20. Jg1
[O něco málo nadějnější bylo 20. Jc4 Dg6 21. Je1 Sd4 22. Vc1 Vbc8 23. Jxd6 Vxc1 24. Dxc1  Sxh3 25. gxh3 Dh5 26. Dc2 Dxh3 27. Kg1 a5! A černý získá figurku zpět, přičemž mu zůstane poziční výhoda]
20... Dg6 21. f3 Se3 22. Dc2 Vfc8 23. Jc4 d5  [0:1]