Skifař Ondřej Synek dojel ve finále MS v Linzi šestý.

Skifař Ondřej Synek dojel ve finále MS v Linzi šestý. | foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Konec medailové šňůry. Pro Tokio udělám všechno, slibuje skifař Synek

• 10
Ottensheim (Od našeho zpravodaje) - Před 19 lety tady odstartoval na juniorském dvojskifu kariéru. Teď rozhodně nekončí. Přesto se jedna éra na slepém rameni řeky Dunaj u Linze přetrhla. Veslař Ondřej Synek se poprvé od roku 2005 vrací ze světové akce bez medaile.

Ve finále dovesloval na šestém místě. Přesto nesmutní, hlavní cíl totiž splnil. Postup do nedělního souboje o medaile si vybojoval účast na olympiádě v Tokiu 2020.

„Po první pětistovce jsem myslel, že ostatní dojedu a pojedu s nimi. Soupeři ale jeli tak rychle, že jsem byl rád, že jsem je uvisel,“ líčil po závodě Synek.

V samotném závěru vám už chyběla energie?
A také síla. Přitom dneska to bylo v pohodě, co se týče nervů.

Narážíte na velmi nervózní souboj o olympijskou kvalifikaci, kterou si na MS vyjelo devět skifařů. Vy mezi ně také patříte. Neuspokojilo vás to?
K finále jsem ale přistupoval s veškerou vážností. Nic jsem nepodcenil i přesto, že mám olympiádu jistou.

Jste tedy zklamaný?
Chtěl jsem dopadnout líp. Bohužel ale někdy moje série skončit musela. Že se to tentokrát nepovedlo, není žádná životní tragédie

Jaké jsou další plány směrem k olympiádě v Tokiu?
Do konce října si dám volno. Odpočinu si a pak se vrhnu do přípravy.

Vyrazíte se na kanál do Japonska podívat?
Chystám se tam na tři čtyři dny. Chci se rozkoukat, jak to tam vypadá.

Budete tam veslovat?
Ne. Půjčím si kolo a projedu se podél kanálu. Jde o to, abych nasál atmosféru a pak věděl, kam přijedu.

Poprvé v kariéře jste si účast pod pěti kruhy zajistil bez medailového úspěchu. Neotupí to vaši psychiku?
Doufám, že mě to nezlomí. Tokio je stále velká motivace a udělám všechno proto, abych se skvěle připravil.

Česká výprava na Dunaji zaznamenala výsledkově nejhorší šampionát od roku 2002. Co s tím?
Je to signál, že jedeme na horské dráze dolů. Potřebujeme mladé naděje, ale to je asi přirozený vývoj sportu. Bude se s tím muset něco dělat, protože my s Mirkou (Topinkovou) nejsme nejmladší. Devatenáct let vozím medaile a teď není žádná (poprvé získal juniorskou medaili na dvojskifu právě v Ottensheimu). Bohužel.