INLINE HOKEJ. Pardubice hostí od 1. do 7. června šampionát inlinehokejistů.

INLINE HOKEJ. Pardubice hostí od 1. do 7. června šampionát inlinehokejistů.

„Kolečková“ generálka na MS 2015. Pardubice hostí inline hokejisty

  • 1
Je to rozdíl. Místo nožů mají na bruslích kolečka, nechodí se tolik do soubojů. Led není potřeba. Jinak však má inline hokej ke své "ledové" sestře hodně blízko. V Pardubicích se letos koná mistrovství světa hráčů na kolečkách. Bude to tak trochu příprava na příští rok, kdy Praha a Ostrava uspořádá šampionát v ledním hokeji.

Zatímco na velký světový turnaj v klasickém hokeji čekali čeští fanoušci od roku 2004, inline se vrací do Pardubic po třech letech. Tehdy domácí reprezentace vybojovala zlaté medaile.

"V interních materiálech bylo mistrovství světa v roce 2011 vyhlášeno jako nejlepší všech dob, takže nechceme moc měnit," řekl za organizátory Martin Střída a upozornil, že šampionát hokejistů na kolečkových bruslích pořádá IIHF a na východ Čech přijedou někteří funkcionáři, kteří mají na starosti i lední hokej.

MS 2015 v hokeji

Přečtěte si více o plánech na turnaj v Praze a Ostravě.

"Kvůli tomu musí být zodpovědnější," uvědomuje si Jiří Besser. Bývalý ministr kultury, poslanec a dlouholetý starosta Berouna je předsedou organizačního výboru MS 2014 v inline hokeji a zároveň asistentem trenéra české reprezentace.

Protikandidáty na pořadatelství šampionátu bylo finské Tampere a kanadský Vancouver, Maďarsko na poslední chvíli kandidaturu stáhlo. "Zvažovali jsme i jiné varianty, ale Pardubice byly přáním mezinárodní federace," řekl Besser.

Organizátoři dostali od IIHF příspěvek ve výši čtyř milionů, něco přispělo i ministerstvo školství, Pardubický kraj i město Pardubice. Přesto sehnat peníze nebylo jediným těžkým úkolem Bessera a jeho kolegů.

Inline hokej totiž často hrají i hokejisté, kteří mají povinnosti v (třeba extraligových) klubech a některé z nich nechtěly na reprezentaci v doplňkové disciplíně hráče uvolnit. "Je to zklamání, chtěli jsme víc hráčů, ale třeba Petr Zámorský toho má po mistrovství světa v Minsku tolik, že jet nemohl," řekl trenér Hemský.

Právě Zámorský má s Petrem Holíkem, bývalým parťákem ze Zlína, zlaté medaile z MS juniorů v inline hokeji. "Hlásil se i Jiří Sekáč, i když je vyčerpaný, ale má namířeno do NHL," vysvětlil Besser. V minulosti se na kolečkových bruslích proháněly i hvězdy NHL jako třeba Aleš Hemský nebo Tomáš Plekanec.

Zřejmě nejzvučnějším hokejovým jménem v české nominaci je útočník Jan Buchtele ze Sparty. "Těším se," řekl člen širšího kádru reprezentace. Gólmanský veterán Dušan Salfický, dvojnásobný hokejový mistr světa, beru turnaj v Pardubicích jako rozlučku s vrchlovým sportem.

"Jsou tu zkušení hráči, máme to dobře složené," pochvaluje si kouč Hemský. "Posledně jsme si nasadili vysokou laťku, máme těžkou skupinu. nebudu tipovat, ale chceme udělat dobrý výsledek."

Češi zahájí skupinu v neděli 1. června od 18 hodin derby se Slovenskem. Pak se utkají v pondělí večer s týmem USA, jejich dalším soupeřem bude v úterý Velká Británie. Všechny zápasy se odehrají ve velké hale ČEZ Arény.

Turnaje se účastní 16 týmů, které jsou rozdělené do výkonnostních košů A a B (každý koš má dvě skupiny a vlastní vyřazovací část). Play-off začíná po dni volna ve čtvrtek. Mistrovství světa inline hokejistů vyvrcholí v sobotu 7. června bojem o medaile. Šest přímých přenosů odvysílá ČT Sport.

Nominace českého týmu na MS 2014 v inline hokeji

Brankáři: Daniel Brabec, Dušan Salfický, obránci: David Bernad, Lukáš Cik, Zdeněk Čáp, Vladimír Kameš, Pavel Strýček, Patrik Šebek, Petr Šenkeřík, útočníci: Luděk Brož, Jan Buchtele, David Hrazdira, Zdeněk Kubica, Marek Loskot, Michal Šimo, Martin Vozdecký.