TO JE EUFORIE! Martina Sáblíková slaví vítězství v závodě na 5000 metrů na mistrovství světa. | foto: AP

Zlatá Sáblíková! Je dvojnásobnou mistryní světa, vyhrála i 5000 metrů

  • 189
Ne, nebylo to tak těsné jako ve čtvrtečním závodě na tři kilometry, tentokrát Martina Sáblíková nedala svým konkurentkám v boji o světový titul na trati 5000 metrů šanci. V ruské Kolomně zajela o víc než tři a půl sekundy rychlejší čas a slaví tak druhý titul mistryně světa ve dvou dnech. Celkově už je to její patnácté zlato ze světových šampionátů a dvanácté z mistrovství na jednotlivých tratích.

Znovu se musela vydat ze všech sil, znovu musela ukázat, že ona je tou, která na pěti kilometrech vládne. A zprvu se zdálo, že to bude stejné drama jako ve čtvrtek na tříkilometrové trati.

Závěr trojky byl doslova infarktový. O titulu mistryně světa se rozhodlo až v posledních metrech – Wüstová na Sáblíkovou nakonec ztratila jen osm setin.

Erbanová bronz na kilometru neobhájila

Až po dojezdu vyšlo najevo, že osmadvacetiletá Češka měla problém s levou bruslí. Z jedné strany byla úplně stržená, ze druhé napůl. „Za to před ní smekám,“ říkal po závodě trenér Petr Novák. Nakolik to výkon Sáblíkové ve čtvrtek ovlivnilo, ví asi jen ona sama.

Proto bylo otázkou, jestli jí tříkilometrová trať příliš nevyčerpala.

Ale nebylo tomu tak.

Už ve třetí rozjížďce startovala německá legenda Claudia Pechsteinová, bronzová z posledních tří šampionátů. A jela úžasně, v polovině pětikilometrové trati už měla sedmisekundový závod na zatím vedoucí Kanaďanku Weidemannovou.

Za polovinou závodu sice začala lehce vadnout, ale posledním kolem za 32,6 skvěle zafinišovala a jako první se dostala pod sedm minut – 6:58,99.

Byla to hozená rukavice zbylé šestici na startu.

DOJETÍ. Martina Sáblíková po triumfu na pětikilometrové trati.

DOJETÍ. Martina Sáblíková po triumfu na pětikilometrové trati.

Tu zvedla a zahodila Carien Kleibeukerová. Sedmatřicetiletá Nizozemka, majitelka nejlepšího letošního času, se dostala do vedení o čtyři vteřiny!

Skvělý čas, ten se bude těžko překonávat, tušila možná i sama Sáblíková na startu.

Ale nedala to na sobě znát, při představování byla dokonce vysmátá od ucha k uchu. „Ta pětka se tu musí rozjet hodně opatrně,“ říkala před startem. Ale že by se svými slovy řídila? Pětku rozjela v páru s další Nizozemkou Schoutenovou i tak neskutečně rychle, o sekundu rychleji než vedoucí Kleibeukerová.

Fotogalerie

Na kótě jednoho kilometru se náskok snížil na 17 setin, v tom dalším už Češka devět setin ztrácela.

Pak ale přišla polovina závodu a osmadvacetiletá rychlobruslařka zapnula své turbo. Své soupeřce začala postupně odjíždět. Nejdřív na půl sekundy, pak na celou, pak na dvě, na tři.

V cíli z toho nakonec byl famózní čas 6:51,09, Kleibeukerovou porazila o tři sekundy a 87 setin!

Sáblíková se tak svým dvanáctým zlatem ze světových šampionátů na jednotlivých tratích vyrovnala dosud vedoucí Němce Friesingerové. Překonat ji a osamostatnit se na úplném čele historického pořadí bude moct už v neděli, kdy se jede patnáctistovka.

A tu při posledním díle Světového poháru vyhrála.

MS v rychlobruslení na jednotlivých tratích v Kolomně

(Rusko)

Muži:
1500 m:

1. Juskov (Rus.) 1:44,13 min., 2. Nuis 1:45,66, 3. Krol (oba Niz.) 1:45,75.

Stíhací závod družstev: 1. Nizozemsko (Blokhuijsen, De Vries, Stroetinga) 3:40,04, 2. Norsko (Bökko, Nilsen, Pedersen) 3:41,26, 3. Kanada (Belchos, Bloemen, Donnelly) 3:43,28.

Ženy:
1000 m:
1. Ter Morsová (Niz.) 1:14,73, 2. Richardsonová-Bergsmaová 1:14,94, 3. Boweová (obě USA) 1:15,01, ...13. Erbanová 1:16,80, 23. Zdráhalová (obě ČR) 1:19,38.

5000 m: 1. Sáblíková (ČR) 6:51,09, 2. Kleibeukerová 6:54,96, 3. Schoutenová (obě Niz.) 6:55,93.

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)