Překonávání magických hranic. Medveděvová má zlato za dva světové rekordy

Jevgenija Medveděvová při volné jízdě na MS v Helsinkách. | foto: AP

31 2017
Přijela v lednu do Ostravy na mistrovství Evropy, vyhrála a překonala světový rekord. Přijela nyní do Helsinek na mistrovství světa - a překonala tu sama sebe. Jevgenija Medveděvová umocnila svoji impozantní vládu nad světovým ženským krasobruslením a obhájila loňský titul.

„Nikdy nepřemýšlím o tom, co musím udělat, abych vyhrála. Nejdůležitější věcí pro mě je ukázat na ledu, co dovedu, zajet čistě a užít si bruslení. Loni jsem ještě v Bostonu příliš nechápala, co se kolem mě děje, protože šlo o mé první mistrovství světa. Teď už necítím žádný tlak. Cítím jen podporu lidí, kteří se mnou prožívají mé programy.“

Takové bylo helsinské vyznání sedmnáctileté Rusky po krátkém programu.

Přesto po finálové páteční volné jízdě přiznala: „Byla jsem trochu nervózní. Ale snažila jsem se co nejrychleji uklidnit.“

31.března 2017 v 21:02, příspěvek archivován: 31.března 2017 v 22:12

This is how a golden skate looks like. Evgenia Medvedeva takes the gold and two world records! #helsinki2017 #WorldFigure Photo Antti Lehto https://t.co/40aAZZXswI

Na hudbu z filmu Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně blízko, vyprávějícím příběh chlapce, jenž ztratil 11. září 2001 ve Světovém obchodním centru svého otce, předvedla mimořádné skokanské, pohybové a herecké vystoupení bez zjevných chyb.

S nadšeně zaťatými pěstmi potom mířila z ledu k trenérce Tutberidzeové. A když uviděla známky, nevěřícně si skryla hlavu do dlaní.

Známky totiž byly ohromující.

Nejprve 154,40 za volnou jízdu - světový rekord. V Ostravě se na mistrovství Evropy stala výkonem 150,79 první ženou v historii, jež prolomila magickou 150bodovou hranici. Nyní své maximum ještě o 3,61 bodu vylepšila.

Vzápětí uviděla i celkovou známku: 233,41 - další světový rekord. První výkon přes 230bodovou hranici v dějinách.

„Je to fenomenální krasobruslařka,“ chválila ji v přenosu České televize mezinárodní rozhodčí Olga Žáková. „Moc se mi líbí její široké bruslení, kterým nabírá úžasnou rychlost. Podobně kdysi bruslil Jozef Sabovčík. Odrazí se a jede jí to. Tím líp se jí potom také skáče.“

Jevgenija Medveděvová se raduje ze zlaté medaile na MS v Helsinkách.

TO JSOU ČÍSLA! Jevgenija Medveděvová právě uviděla své body.

Medveděvová byla v Helsinkách největší favoritkou a svoji roli bravurně zvládla. Stala se první ženou od Michelle Kwanové v roce 2001, která dokázala obhájit své světové prvenství. Vyhrála s převahou 15,28 bodu

A to přesto, že dvě soupeřky, které se umístily za ní, předvedly životní výkony.

Každopádně pořadí za Medveděvovou by před šampionátem nenatipoval snad vůbec nikdo.

Kanada má poprvé od roku 2009 v kategorii žen medaili. A nejen jednu, má rovnou dvě! Což nikdy jejich krasobruslařky nedokázaly.

Stříbro patří 21leté Kaetlyn Osmondové, která se na mistrovství světa probojovala poprvé od roku 2014 a v minulosti nebyla lepší než osmá. V kleče na ledu oslavovala své dojetí z vynikající jízdy.

„Sezonu jsem zahájila ve Finsku vítězstvím na závodech Finlandia Trophy. A teď ji tady takhle neuvěřitelně končím,“ svěřovala se.

Pucciniho Bohéma jako by jí byla šitá na míru. „Předvedla, kam by se mělo ubírat ženské krasobruslení. Ukázala ženský šarm, nádhernou krokovou pasáž, úžasné piruety,“ glosovala Olga Žáková.

31.března 2017 v 21:45, příspěvek archivován: 31.března 2017 v 22:24

Kaetlyn Osmond wins #SILVER at the World Championships! #Helsinki2017 #TeamCanada #GoCanada #WorldFigure https://t.co/5vy452EvUE

A bronz má Gabriele Dalemanová, druhá kanadská „skokanka“ roku a na rozdíl od Osmondové vyznavačka spíše atletického než uměleckého pojetí.

Jen si představte: Dalemanová skončila 17. na olympiádě v Soči a 21. na předloňském mistrovství světa. Loni byla devátá a teď je třetí!

Brian Orser, trenér Javiera Fernándeze a Juzurua Hanjua, díky ní oslavuje další medailovou hvězdu ze své ledové skupiny.

Sestup Wagnerové, od stříbra na 7. místo

Skvostný šampionát Severoameričanek umocnila při svém debutu čtvrtým místem Karen Chenová, letošní mistryně USA. Naopak trpký sestup z postu vicemistryně světa musela skousnout její krajanka Ashley Wagnerová.

Ještě loni v Bostonu svedla 26letá Wagnerová strhující souboj o titul s Medveděvovou, tentokrát je až sedmá.

31.března 2017 v 21:35, příspěvek archivován: 31.března 2017 v 22:18

No excuses, nothing to say other than that I am beyond ready to close up the chapter that has been this season. You live, you learn.

„Díky Karen, zachránila jsi den pro tým USA,“ gratulovala Wagnerová krajance Chenové a sama o sobě přidala: „Ukládám toto mistrovství do análů a začínám už teď myslet na olympijskou sezonu.“

Zklamáním končí závod žen pro další velmoc Japonsko. Absence zraněné světové dvojky Satoko Mijahirové byla v Helsinkách citelnější, než se japonští fanoušci obávali.

Vybojovaná místa pro ZOH 2018

Kategorie ženy

3 místa: Kanada, Rusko, USA.
2 místa: Japonsko, Itálie, Kazachstán, Korea.
1 místo: Čína, Belgie, Slovensko, Francie, Německo, Maďarsko, Lotyšsko.

Zbylých šest míst do celkového počtu 30 krasobruslařek, které se představí na ZOH 2018, bude rozděleno v září na dodatečné olympijské kvalifikaci v Oberstdorfu. Té se mohou zúčastnit pouze země, jež dosud nemají kvalifikovanou žádnou krasobruslařku. Tedy i Česká republika.

Nejlepší z jejich tria Mai Miharová, které při své premiéře letos senzačně ovládla mistrovství čtyř kontinentů, zachraňovala kritickou situaci po pokaženém krátkém programu (15. místo) skvělou volnou jízdou, a ta ji vynesla na konečnou pátou příčku.

Ale 12. Wakaba Higučiová a 16. Rika Hongová se nevešly ani do první desítky.

Pro japonské ženy to znamená špatnou zprávu: přicházejí o jedno místo pro olympijské hry v Pchjongčchangu, pojedou tam pouze dvě.

Poprvé od roku 2014 startovala na mistrovství světa opět Carolina Kostnerová, letos bronzová na evropském šampionátu. Skokansky už za elitou zaostávala, zvlášť když namísto trojitého rittbergera předvedla jen jednoduchý - a o lutze se ani nepokusila.

Vysoká druhá sada známek za nádherné ztvárnění Vivaldiho tónů nicméně 30leté Italce, nejstarší ze všech finalistek, pomohla k vzestupu z 8. na 6. místo. To vše při jejím třináctém mistrovství světa kariéry.

Nejuplakanější ženou večera se naopak stala Ruska Anna Pogorilá. Volná jízda se pro stříbrnou Evropanku proměnila v katastrofu.

Trojitý flip - pád. Trojitý toeloop - pád. Trojitý rittberger - pád. Po něm jakoby se už ani nechtěla zvedat a pokračovat dál. Když jízdu přesto dokončila (ale mimo povolený časový limit), zhrouceně poklekla na led a dlouho nevstávala. Potom se srdceryvně rozplakala a nebyla k utišení.

Propad ze 4. na 13. místo byl logickým důsledkem jejího černého dne.

MS v krasobruslení v Helsinkách

Ženy - konečné pořadí: 1. Medvedědová (Rus.) 233,41 - světový rekord, 2. Osmondová 218,13, 3. Dalemanová (obě Kan.) 213,52, 4. Chenová (USA) 199,29, 5. Miharaová (Jap.) 197,88, 6. Kostnerová (It.) 196,83, ...37. Hanzlíková (ČR) - nepostoupila do volných jízd.

Autor:

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Další z rubriky

Stolní tenistka Blašková další juniorskou medaili nezískala

Zdena Blašková

Zdena Blašková na juniorském mistrovství Evropy ve stolním tenisu v Ostravě Porubě další medaili...

Dlouhá cesta za snem. Slavná baseballová liga je pro Čecha obří cíl

Viktor Večerka, brněnský baseballista, podepsal smlouvu s Kansas City

Na misi, kterou zatím žádný Čech nedotáhl do konce, se vydává Viktor Večerka. Brněnský baseballista...

Kopfstein o Balatonu: Zvolili jsme konzervativnější linii

Akrobatický pilot Petr Kopfstein.

Letecký šampionát Red Bull Air Race se o víkendu rozloučil s Evropou závodem na Balatonu. Petr...

Najdete na iDNES.cz