Anna Dušková a Martin Bidař během volných jízd dvojic na mistrovství světa v Helsinkách. | foto: Reuters

Opět výborní Češi. Ale v bitvě o hry jsou Dušková-Bidař první pod čarou

  • 26
Zvládli toho letos tolik. A zvládli i své úplně poslední vystoupení této sezony. Anna Dušková a Martin Bidař, nejmladší sportovní dvojice celé soutěže, si po povedené volné jízdě na mistrovství světa v Helsinkách polepšili a postoupili na konečné 14. místo. Světový titul slaví Suej Wen-ťing, Chan Cchung.

Zda bude umístění stačit českému duu i na olympijskou letenku do Koreje, kterých se v Helsinkách rozdávalo šestnáct, definitivně určily až páry, které startovaly po nich. A matematické řešení této zapeklité rovnice bohužel nebylo takové, jaké by se jim zamlouvalo.

Ani 14. místo je mezi šestnáct vyvolených neposunulo. Složitý systém krasobruslařských olympijských kvót zvýhodnil velmoci s větším počtem startujících párů.

Mladičký český pár zůstal (zatím) první pod čarou.

Ovšem mohou být na sebe hrdi.

„Máme radost. Ještě si to ani neuvědomujeme, že jsme čtrnáctí na světě. Ale je to super,“ říkal osmnáctiletý Martin Bidař.

Se sedmnáctiletou Annou Duškovou vstoupili do programu na hudbu Raula di Blasia tak jako ve středu skvěle: výborným trojitým sólovým toeloopem a nádherným trojitým twistem.

„Toeloop, twist a první zvedačka byly nejpovedenější,“ ocenila rovněž trenérka Eva Horklová.

Dušková poté měla problémy s dopadem po trojitém salchowu a následným toeloopem do kombinace, kterému ubrala otáčku. A v závěru jízdy se jim stejně jako při krátkém programu rozjela pirueta. Naopak oba odhozené trojité skoky, salchow i lutz, se povedly.

„Hlavně že tam nebyla žádná velká chyba, jen nějaké malé. Ale ty bývají skoro vždycky,“ komentoval Bidař.

Po skončení jízdy zůstával dlouho v hlubokém předklonu, se zaťatými zuby. Sáhl si na naprosté dno sil. Třítýdenní únorové tréninkové manko bylo znát.

„Už po druhém prvku jsem zjistil, že mám vyschlo v krku, že bych se potřeboval napít,“ popisoval. „Ale nějak jsem to vydržel.“

Jeho partnerka se jako už tolikrát v sezoně po jízdě jen šťastně smála.

„Bylo důležité dobře se představit, když jsme na tomhle mistrovství poprvé. Jsme rádi, že se nám to povedlo. A zároveň jsme rádi, že je konec sezony, která byla vážně dost dlouhá,“ vyprávěla Anna Dušková.

Obstáli. Odbyli si další krasobruslařskou maturitu, po sedmém místě na mistrovství Evropy v Ostravě letos už druhou.

„Zaslouží velkou jedničku s hvězdičkou,“ říkala v přenosu České televize mezinárodní rozhodčí Kateřina Kamberská. „Jen v úvodu sezony měli jeden špatný závod, potom vše důležité odjeli opravdu výborně. I tu chybu v kombinaci jim rádi odpustíme, delší seniorská jízda je pro juniory nesmírně náročná. Obdivuju Martina, jak celou tu zátěž ustál.“

30.března 2017 v 18:35, příspěvek archivován: 30.března 2017 v 22:54

2016 World Junior Champions Anna Duskova and Martin Bidar were happy with their performance and enjoyed their first Worlds. #helsinki2017 https://t.co/XGVCoVoSdC

Jinak přísná trenérka Eva Horklová se přidala: „Tu jedničku s hvězdičkou jim dám taky. Hlavně za to, jak vše zvládli psychicky. Měli dnes výborný začátek, po něm jim trochu ubývaly síly. Výpadek z tréninku i emocionální náročnost jejich prvního mistrovství světa byly znát. Chtělo by to asi i malinko větší tempo, ale aspoň víme na čem pracovat. Celkově tím vším prošli super.“

Se známkou 116,34 za volnou jízdu a celkově 179,70 Dušková s Bidařem suverénně přeskočili pár Ryom-Kim z KLDR a zároveň uhájili pozici před Australany Alexandrovskou-Windsorem, letošními juniorskými mistry světa.

„Úleva je veliká, všechno je za námi,“ vydechla Eva Horklová.

Cesta na hry nyní vede přes Oberstdorf

Co způsobilo, že vytoužený bonus v podobě olympijské letenky jim ani 14. místo nepřineslo? Systém přidělování kvót totiž přihrál třetí místo Číně a druhé místo Německu a Francii, přestože Čína měla na šampionátu jen dva páry a přesto, že druhé dvojice z Německa a Francie se nevešly ani do finále.

Češi prodělali i na pravidlu ISU, že všem párům, nekvalifikovaným do finále, se počítá umístění na 18. místě.

O šestnáct míst na hry se tak podělilo sedm zemí: tři mají Rusko, Čína a Kanada, dvě Itálie, Německo a Francie, jedno USA. Češi jsou nyní první pod čarou.

„Bohužel, pravidla neovlivníme, i když si myslím, že nejsou úplně správná,“ podotkla Horklová.

Dvě místa si podle systému kvót vyjeli také Američané, ale protože by tím počet kvalifikovaných párů narostl už na sedmnáct, má jejich druhá dvojice smůlu. A na rozdíl od Čechů už nedostane druhou šanci.

Zbývající čtyři místa do dvacetičlenné olympijské soutěže sportovních dvojic se totiž rozdělí v září na dodatečné olympijské kvalifikaci v Oberstdorfu. Tam mohou nastoupit jen páry z dosud nekvalifikovaných zemí.

Dušková a Bidař by zde byli vysoce favorizovaní.

Ale možná na kvalifikaci nakonec přece jen nebudou muset.

„Existují i další možnosti,“ podotkla Eva Horklová. „Některé národní olympijské výbory se mohou rozhodnout neposlat na hry své slabší páry, protože mají pro nominaci na hry určitá interní kritéria. Tím by se vše posunulo.“

Tato eventualita se může týkat především Německa a Francie, jejichž druhé páry se v Helsinkách umístily na 19., respektive na 27. místě a nekvalifikovaly se zde ani do volných jízd. Silnější dvojice z těchto zemí jim přesto druhé místo na hry posléze vyjely.

„Třeba nám to nakonec vyjde i bez dodatečné kvalifikace,“ přemítala česká trenérka. „Ale jsme připraveni na všechno.“

Světové zlato se po šesti letech vrací do Číny

Titul slaví v Helsinkách čínské duo Suej Wen-ťing, Chan Cchung, které navzdory pádu po trojitém sólovém salchowu odolalo útoku pětinásobné mistryně světa Aljony Savčenkové s partnerem Bruno Massotem a uhájili náskok 1,76 bodu.

Třiatřicetiletá německá reprezentantka Savčenková po triumfech s Robinem Szolkowym v letech 2008 až 2014 mohla poprvé dobýt světový trůn i s novým partnerem.

S Massotem se jim konečně povedl trojitý odhozený axel, po jízdě v euforii vymrštila pěst, nadšeně oslavovali vysoké známky. Vedli a zbýval jen jeden pár. Napjatě čekali, až dojedou Číňané.

30.března 2017 v 20:54, příspěvek archivován: 30.března 2017 v 23:00

#WorldFigure Tension running high https://t.co/KbM5vEX7Mv

A ti přetěžkou roli zvládli, i za pomoci exkluzivního čtverného twistu. Po šestileté odmlce navrátili do své země zlato ze sportovních dvojic. Naopak další velmoc Rusko se musí tentokrát spokojit s bronzem v podání evropských šampionů Tarasovové-Morozova.

Suej Wen-ťing (vlevo) a Chan Cchung, mistři světa z Helsinek.

Zlatá Suej Wen-ťing se přitom k titulu propracovala po cestě plné bolesti. Loni se po operaci obou chodidel prakticky znovu učila chodit. První polovinu sezony museli kvůli rekonvalescenci vynechat. V únoru však poslali svoji vizitku ostatním vítězstvím na mistrovství čtyř kontinentů.

Teď jsou nejlepší na celém světě.

Mistrovství světa v krasobruslení v Helsinkách

Sportovní dvojice - konečné pořadí: 1. Suej Wen-ťing, Chan Cchung (Čína) 232,06, 2. Savčenková, Massot (Něm.) 230,30, 3. Tarasovová, Morozov (Rus.) 219,03, 4. Jü Siao-jü, Čang Chao (Čína) 211,51, 5. Stolbovová, Klimov (Rus.) 206,72, 6. Ilyushechkinová, Moscovitch (Kan.) 206,19, ...14. Dušková, Bidař (ČR) 179,70.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž