Movsesjan vyhrál ligu už v šesté zemi

  • 4
Pardubice - Pavel Nedvěd zvedá nad hlavu pohár pro vítěze italské Serie A a vzápětí třeba anglické Premier League. Vše v jedné sezoně. Bláznivá představa? Ve fotbale či v hokeji ano. U šachovnice nikoliv. Sergej Movsesjan dokázal to, co mu jiní sportovci mohou jen závidět.

Získal zlato v české extralize a za pár dnů si totéž zopakoval i v prestižní německé bundeslize.

"Titul by mému týmu neměl letos opět uniknout ani v nizozemské lize," usmál se pardubický šachista. Co je pro jiné vrcholem kariéry, může brát Movsesjan už jako naprostou samozřejmost. Není sezona, aby s některým týmem neslavil triumf v lize, které hraje po celé Evropě. Vítězství už pomalu nestačí ani počítat.

S Pardubicemi se letos stal šampionem už potřetí. Zná, jaké je to vyhrát ligu v Bosně, Nizozemí, Španělsku či na Slovensku. A teď ke svým prvenstvím přidal i Německo.

"Bundesliga patří k nejkvalitnějším soutěžím v Evropě. Je to nejcennější titul," prohlásil Movsesjan. Prestižností by se mohl srovnávat snad jen s triumfem ve Francii. Ten zatím pardubickému šachistovi chybí.

"A těžko ho získám," řekl Movsesjan. "Ve Francii dominuje NAO Paříž. Má superšpičkovou sestavu, do níž se jen tak někdo nedostane. Ani po tom netoužím, protože soutěž často koliduje s bundesligou." Ke spokojenosti mu stačí německé vítězství. Se spoluhráči z Baden-Badenu po něm marně toužil v minulých dvou letech. "Už tehdy jsme na titul měli, ale vždy nám k němu něco chybělo," podotkl Movsesjan.

Dočkal se letos. A není ani divu. Ind Ánand, Rus Svidler, Francouz Bacrot, Španěl Širov. Světová dvojka, čtyřka, patnáctka a osmnáctka. To byla jen část excelentní sestavy, v níž nastupovali téměř výhradně hráči z první stovky světového žebříčku.
"Takový tým jsem ještě nikdy neviděl," pronesl Movsesjan. Významnou roli v něm hrál i on.

Ani v jedné z jedenácti odehraných partií neokusil porážku. Nasbíral v nich devět bodů. "Někdy jsem měl trošku štěstí, ale určitě jsem s výsledky i hrou spokojen. Rozhodně víc než v české extralize, kde se mi vůbec nedařilo," řekl Movsesjan.

Bundesligou však ligový kolotoč nekončí. Šachového světoběžníka, který je původem Armén, žil v Gruzii, bydlí v Pardubicích a reprezentuje Slovensko, čeká za pár dnů premiéra. Zahraje si poprvé ruskou ligu.

"Tam ale můj tým z Petrohradu určitě nevyhraje. Soutěž je strašně našlapaná," řekl Movsesjan. "Reálnější by to mohlo být až na podzim ve Slovinsku, kde možná nastoupím za mistrovské družstvo," dodal s úsměvem.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
5. - 8. 3. (Nové Město na Moravě)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)