Kajakářka Kateřina Kudějová po semifinálové jízdě na mistrovství světa v Pau.

Kajakářka Kateřina Kudějová po semifinálové jízdě na mistrovství světa v Pau. | foto: ČTK

Kajakářka Kudějová titul neobhájila. Na šampionátu v Pau skončila pátá

• 12
Kateřina Kudějová titul mistryně světa v závodě kajakářek neobhájila. Na šampionátu ve francouzském Pau skončila pátá. Zvítězila rozdílem třídy Australanka Jessica Foxová, jež v 23 letech získala páté individuální zlato.

Navzdory tomu, že nenavázala na triumf z předloňského MS v Londýně, je pro Kudějovou páté místo po nevydařené sezoně úspěchem. Sedmadvacetiletá kajakářka letos ve Světovém poháru postoupila do finále až v posledním závodě v Seu d’Urguell, kde skončila šestá. V Pau byla pátá už v dopoledním semifinále.

Ve finále obsadila stejnou příčku, i když jí finálová jízda tolik nesedla. „Ta jízda nebyla úplně moc dobrá. Jak mi v té první vycházelo všechno, tak teď jsem nastoupila na špatnou vlnu a všechno to vesměs nešlo. Ale já jsem spokojená, mám finále,“ řekla po závodě českým novinářům.

Až jako poslední desátá prošla do finále MS Foxová, ale nejdůležitější jízdu šampionátu proměnila ve svou show. Po bezchybném výkonu stanovila základní čas 97,14, ke kterému se jejích devět zbylých soupeřek marně snažilo přiblížit.

Stříbro získala Slovenka Jana Dukátová s odstupem 4,62 sekundy, třetí byla se ztrátou 5,48 Němka Ricarda Funková. Kudějová s dvousekundovou penalizací zaostala za vítězkou 10,97 sekundy.

Foxová si triumfem na kajaku vynahradila zklamání z pátečního finále singlkanoistek, v němž útočila na čtvrté zlato za sebou, ale skončila šestá. Mistryní světa v kategorii K1 byla poprvé v roce 2014.

První světový titul v kariéře získal Slovinec Benjamin Savšek, jenž ovládl finále kanoistů navzdory dvousekundové penalizaci. Na stupně vítězů třicetiletého slalomáře doprovodili Slováci - druhý byl s odstupem 1,48 sekundy Alexander Slafkovský, bronz získal dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa Michal Martikán.

Češi ve finále chyběli, Vítězslav Gebas obsadil v semifinále 19. příčku, Michal Jáně se dvěma penalizacemi za neprojetí branky skončil poslední třicátý.

Rolenc je znovu mistrem světa ve sjezdu, porazil Beňuše

Český kanoista Ondřej Rolenc se znovu stal mistrem světa ve sjezdu na divoké vodě. Šampion ve sprintu z let 2014 a 2016  triumfoval na kanále ve francouzském Pau, kde měli sjezdaři společný šampionát s vodními slalomáři. Rolenc o 18 setin sekundy porazil stříbrného olympijského medailistu ze slalomu Mateje Beňuše ze Slovenska.

Další dvě medaile v individuálních kategoriích přidaly kanoistky. Obhájkyně světového titulu Martina Satková tentokrát skončila druhá, když ji zhruba o půl sekundy porazila domácí Claire Haabová. Bronzovou medaili při své první seniorské akci získala teprve šestnáctiletá Marie Němcová. Ta získala společně s Anežkou Paloudovou ještě zlato v zatím nepříliš rozšířené kategorii deblkanoistek, na jejímž startu bylo dnes pět lodí.

Závod kanoistů jako jediný nabídl srovnání elitního sjezdaře a specialisty na vodní slalom. Beňuš dopoledne skončil třináctý v semifinále slalomářů a překvapivě nepostoupil do finále, ale mezi sjezdaři nestačil jen na aktuálního vítěze Světového poháru Rolence. Všechny ostatní specialisty na sjezd porazil.

Výsledky

Mistrovství světa ve vodním slalomu a sjezdu na divoké vodě v Pau

Slalom:
Muži:
C1:
1. Savšek (Slovin.) 94,81 (2 trest. sekundy), 2. Slafkovský -1,48 (0), 3. Martikán (oba SR) -3,42 (0), ...v semifinále 19. Gebas, 30. M. Jáně (oba ČR).

Ženy:
K1:
1. Foxová (Austr.) 97,14 (0), 2. Dukátová (SR) -4,62 (0), 3. Funková (Něm.) -5,48 (0), ...5. Kudějová (ČR) -10,97 (2).

Sjezd:
Muži:
K1: 1. Urankar (Slovin.) 45,95, ...8. Hála -1,74, 14. Slepica -3,52, 15. Zapletal (všichni ČR) -3,55.
C1: 1. Rolenc 50,29, ...6. Rygel -2,17, 9. Slanina (všichni ČR) -3,16.
C2: 1. Dazeur, Santamaria (Fr.) 49,39, ...9. Šrámek, Tomek -4,79, 10. Rygel, Veselý (všichni ČR) -4,91.

Ženy:
K1:
1. Brenová 51,73, ...4. Dimovová -1,13, 6. G. Satková -1,51, 7. Paďourová -1,80, 10. M. Satková (všechny ČR) -3,92.
C1: 1. Haabová (Fr.) 58,45, 2. M. Satková -0,49, 3. Němcová -0,84, ...10. Paloudová (všechny ČR) -16,57.
C2: 1. Paloudová, Němcová (ČR) 59,26.