PRO STŘÍBRO. Martin Fuksa bojuje ve finále závodu na jeden kilometr na...

PRO STŘÍBRO. Martin Fuksa bojuje ve finále závodu na jeden kilometr na mistrovství světa v Račicích. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Těžké finiše Čechům zlato nepřinesly. Fuksa má stříbro, Dostál bronz

• 40
Strhující finiš závodu na jeden kilometr rozhodl o stříbrné medaili pro kanoistu Martina Fuksu. Mistrem světa se na kanálu v Račicích stal jeho německý rival Sebastian Brendel, který mocnými tempy náskok domácího závodníka zlikvidoval.

Na stejné distanci si dojel pro bronz kajakář Josef Dostál, kterého v závěru předčili Němec Tom Liebscher a Portugalec Fernando Pimenta.

Fuksa tak na kilometrové trati obhájil stříbrnou medaili z předloňského šampionátu. Dostál, jenž rovněž obhajoval druhé místo z Milána, si o místo pohoršil.

Fuksa se od začátku držel na prvním místě, ale neodolal pověstnému finiši trojnásobného olympijského vítěze Sebastiana Brendela. „Každá medaile na mistrovství světa je pro mě splněním dětského snu. Jsem hrozně rád, že jsem získal další. Samozřejmě, chtěl jsem tu nejcennější medaili, ale já jsem spokojený. Jsem hrozně rád, že jsem vybojoval třetí stříbrnou medaili,“ řekl čtyřiadvacetiletý kanoista.

Brendel ovládl kilometrovou trať na MS potřetí za sebou, bronz získal stříbrný medailista z olympijských her v Riu Brazilec Isaquias Queiroz.

Dostál před šampionátem vyhlásil útok na dvě zlaté medaile, ale plán mu nevyšel. Od začátku kontroloval čelo, na třetím mezičase se posunul na první místo, ve finiši ale podlehl dvěma soupeřům. Premiérové individuální zlato slaví překvapivě Němec Tom Liebscher, na druhé místo se prodral Portugalec Fernando Pimenta.

Třetí místo bylo pro Dostála zklamáním. „Já jsem sem jel proto, že jsem chtěl vyhrát. Už se mi to jednou povedlo a každá nevýhra už vlastně pro mě není ideální závod. Takže možná to bude znít namyšleně, ale jsem vlastně až druhý poražený,“ uvedl mistr světa z roku 2014.

Deblkajakáři Radek Šlouf a Jan Štěrba skončili na pětistovce sedmí, deblkanoistky Jana Ježová a Lenka Součková byly na stejné trati deváté.

Odpoledne jsou na programu semifinále, do kterých zasáhne mimo jiné elitní český čtyřkajak Špicar, Havel, Štěrba, Šlouf na nově olympijské pětistovce.

Výsledky

mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Račicích

MUŽI
1000 m:

C1: 1. Brendel (Něm.) 3:50,503, 2. Fuksa (ČR) 3:51,303, 3 Queiroz (Braz.) 3:52,542.
K1: 1. Liebscher (Něm.) 3:27,754, 2. Pimenta (Portug.) 3:27,993, 3. Dostál (ČR) 3:28,576.
K2: 1. Zorič, Tomičevič (Srb.) 3:08,647, 2. Gelle, Botek (SR) 3:10,725, 3. Havel, Špicar (ČR) 3:10,853.

500 m:
C2
: 1. Štyl, Melantěv (Rus.) 1:38,868, 2. Mihalachi, Carp (Rum.) 1:39,796, 3. S. Craciun, N. Craciun (It.) 1:39,979.
K2: 1. Germade, Walz (Šp.) 1:27,979, 2. Nádas, Tótka (Maď.) 1:29,107, 3. Pjatrušenka, Bialko (Běl.) 1:29,518, ...7. Štěrba, Šlouf (ČR) 1:30,563.

200 m:
C1:
1. Kozyr (Běl.) 38,161, 2. Nadiradze (Gruz.) 38,439, 3. Modžallálí (Írán) 38,605, ...finále B: 2. Drahokoupil (ČR) 41,400.
K2: 1. Birkás, Balaska (Maď.) 30,912, 2. Toro, Garrote (Šp.) 31,278, 3. Novakovič, Grujič (Srb.) 31,451, ...finále B: 4. Seidl, Bišický (ČR) 33,111.

ŽENY
1000 m:
K2
: 1. Medveczká, Farkasdiová (Maď.) 3:37,149, 2. Medertová, Gebhardtová (Něm.) 3:42,061, 3. Paszeková, Iskrzycká (Pol.) 3:42,838, ...7. Sobíšková, Galádová (ČR) 3:47,861.
500 m:
C2: 1. Vincentová, Vincentová-Lapointeová (Kan.) 1:56,752, 2. Andrejevová, Romasenková (Rus.) 1:57,264, 3. Bobrová, Nazdrovová (Běl.) 1:57,858, ...9. Ježová, Součková (ČR) 2:05,791.
K1: 1. Chudzenková (Běl.) 1:48,421, 2. Carringtonová (N. Zél.) 1:48,710, 3. Jörgensenová (Dán.) 1:50,465.
K2: 1. Ryanová, Carringtonová (N. Zél.) 1:38,687, 2. Dietzeová, Weberová (Něm.) 1:40,582, 3. Ponomarenková Janičová, Ostermanová (Slovin.) 1:40,804.