Český kanoista Martin Fuksa (vlevo) a Bělorus Alexandr Žukovskij kopli při

Český kanoista Martin Fuksa (vlevo) a Bělorus Alexandr Žukovskij kopli při finále ME na 1000 metrů v Záhřebu do cíle svou loď. Bronz díky tomu slavil Bělorus. | foto: Vít Chalupa

Kanoista Fuksa byl na ME smolně čtvrtý, na bronz ztratil 24 tisícin

• 0
Český kanoista Martin Fuksa jenom těsně ztratil medaili z mistrovství Evropy v chorvatském Záhřebu. Ve finále na 1000 metrů prohrál souboj o třetí místo o pouhých 24 tisícin sekundy.

Úspěšnější než český závodník byl Bělorus Alexandr Žukovskij. Čtvrtá byla i nově složená čtyřkanoe Lukáš Koranda, Dan Drahokoupil, Tomáš Janda, Radek Miškovský.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, kteří se chystají na olympijské hry v Londýně, skončili pátí. Kajakářka Anna Adamová obsadila šestou příčku, Daniel Havel dojel v K1 s velkým odstupem na poslední deváté pozici.

V prvním finálovém bloku šampionátu se tak o nejlepší český výsledek postaral Fuksa, který přitom po přechodu z juniorské kategorie zažívá premiérovou sezonu mezi dospělými.

"Kdyby mi někdo před závodem řekl, že skončím čtvrtý, nevěřil bych mu. Z břehu na mě před cílem křičeli, že je to dobré. Tak jsem ještě finišoval, ale bohužel jsem to k medaili nestihl. To mě štve, protože je to už šesté čtvrté místo na velké akci," postěžoval si Fuksa.

"Je vidět, že mohu jezdit s dospělými i na této olympijské trati, přestože dvoustovka mi vyhovuje víc. To je dobrý signál do budoucna," uvedl v tiskové zprávě devatenáctiletý singlkanoista.

BRAMBORY A KOUPEL. Český kanoista Martin Fuksa byl na ME v Záhřebu na trati 1000 metrů těsně čtvrtý, za cílem navíc převrhl loď a musel být vyloven záchranáři.

Na oblíbené dvoustovce Fuksa o medaile bojovat nebude, protože nepostoupil ze semifinále. "Nepovedl se mi start a k tomu mi v lodi uklouzla noha, takže jsem neměl moc šancí se dostat mezi tři postupující. Proto jsem závěr vypustil, abych šetřil síly na nedělní finále pětistovky, kde bych se chtěl zahojit," uvedl český talent.

Finále pětistovky v neděli pojedou také olympionici Radoň s Dvořákem, kteří na ME přicestovali z vysokohorského soustředění ve Švýcarsku bez vyladění formy. K medaili jim na kilometru chyběly téměř tři vteřiny, stejně jako před rokem v Bělehradu obsadili páté místo.

"Kluci chtěli závodit, ale nedá se stihnout vše. Vysokohorské soustředění, příprava na Londýn, vyladit formu na ME. Nejsme zklamaní, protože jsme věděli, že do závodu jdeme z přípravy. Pro nás je letos skutečně vrcholem až olympiáda v Londýně," řekl trenér Libor Dvořák.

"Být čtvrtí, byli bychom spokojenější, ale pro Italy bylo mistrovství Evropy vrcholem sezony, tak měli vyladěnou formu. My ne, protože my se připravujeme na devátého srpna," poznamenal Radoň.

Na nejkratší trati 200 m bude mít česká výprava trojnásobné zastoupení ve finále B, kam postoupili singlkajakáři Jana Blahová, Filip Šváb a deblkajak Jiří Kraft, Branko Tarkulič.

Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Záhřebu:

1000 m:
Muži:
K1:
1. Hoff (Něm.) 3:27,214, 2. Holten Poulsen (Dán.) -2,112, 3. Cubelos (Šp.) -2,208, ...9. Havel (ČR) -24,264.

K2: 1. Dombi, Kökény (Maď.) 3:13,981, 2. Hollstein, Ihle (Něm.) -1,030, 3. Gelle, Vlček (SR) -1,570.

C1: 1. Brendel (Něm.) 3:50,726, 2. Goubel (Fr.) -0,736, 3. Žukovskij (Běl.) -3,376, 4. Fuksa (ČR) -3,400.

C2: 1. Dumitrescu Lazar, Mihalachi (Rum.) 3:35,020, 2. Kretschmer, Kuschela (Něm.) -0,524, 3. Andrej Bogdanovič, Alexandr Bogdanovič (Běl.) -0,724, ...5. Radoň, Dvořák (ČR) -3,400.

C4: 1. Bělorusko (Rabčenko, Vajciškin, Haraža, Vovčeckij) 3:22,139, 2. Rumunsko -1,412, 3. Maďarsko -3,660, 4. ČR (Koranda, Drahokoupil, Janda, Miškovský) -6,420.

Ženy:
K1:
1. Wardowiczová (Pol.) 4:01,023, 2. Hörmannová (Něm.) -1,228, 3. Lehaciová (Rak.) -1,844, ...6. Adamová (ČR) -6,616.

K2: 1. Najová, Mikolajczyková (Pol.) 3:39,096, 2. Kárászová, Vadová (Maď.) -1,644, 3. Beatrizová, Šmidáková (Šp.) -2,664.